safran.gen.tr https://www.safran.gen.tr Safran, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, safran.gen.tr Wed, 24 Feb 2016 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Safra Reflüsü https://www.safran.gen.tr/safra-reflusu.html Sun, 11 Nov 2018 19:57:52 +0000 Safra Reflüsü, Vücutta bir çok geri kaçış söz konusudur. Bu yüzden Reflünün kelime anlamı geriye kaçış olarak bilinir. Halk dilinde sıkça dile getirilen reflü safra sıvısının veya gıdada ki asit oranının midedeki Safra Reflüsü, Vücutta bir çok geri kaçış söz konusudur. Bu yüzden Reflünün kelime anlamı geriye kaçış olarak bilinir. Halk dilinde sıkça dile getirilen reflü safra sıvısının veya gıdada ki asit oranının midedeki gıdanın geri kaçışıdır. Reflü hastalığının bir çok adı vardır bunlardan bazıları, reflüozofaşit, özofayiyal reflü bu isimlerden bazılarıdır.  

Alkalen Reflü Gastriti,

Alkalen reflü gastriti veya safra gastriti kolesistektomize hastalar da görülmektedir. Bazen kesesi normal olan şahıslarda safradaki sıvının bir şekilde ince bağırsaktan aşağı kısma gitmesinin yanında mide içine de bolca reflü olması ile yani geri kaçış olması ile oluşur. Safra kesesi Reflüsü oluşan kişilerin safra kesesi görevini tamamlayamayacaktır. Safra kesesinin görevi karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısını bekletmek depolamak ve gerekli zamanlarda ince bağırsağa göndermektir. Safra Reflüsü oluştuğu zamanda ise sıvı yalnızca gerekli zamanlarda değil sürekli ince bağırsağa sıvı göndermeye başlar ve buda fazlalığın mideye çıkmasına aynı zamanda mide ağrısına yol açar. Bu nedenle mide asitlere karşı savunmasını kaybeder. Bu durum alkalen reflü gastritidir.Safra Reflüsü Cerrahi seçenekte safra akışı mideden uzaklaştırılarak yapılmaktadır. Hastalar gece yattıkları zaman fiziksel olarak daha fazla safra reflüsüne maruz kalabilirler. Mide yüzeyi normalde asite dayanıklı olmasına rağmen safraya daha az dayanıklıdır. Çok sık safra reflüsü olan mide yüzeyi bir süre sonra ülserasyonlara ve erozyana maruz kalacaktır. Mideye yansıyan reflü ilerlediği zaman midede yaraya yol açacaktır bunun için safra reflsünü azaltacak, ilerlemeyi durduracak ilaçlar ve ya şiddetli ağrı oluyor ise ağrı kesici kullanılmalıdır  bunun öncesinde doktor kontrolünden geçilmesi gerekir.

]]>
Safranın Faydaları https://www.safran.gen.tr/safranin-faydalari.html Sun, 11 Nov 2018 23:48:54 +0000 Safranın Faydaları, Safran boyu yirmi ile kırk cm. kadar uzanan soğanlı bir bitkidir. Yaprakları ince ve uzun, çiçekleri ise mavi ve mor görünüşlü olmakla beraber ortasında sarı, turuncu bölümleri bulunmaktadır. Safran Safranın Faydaları, Safran boyu yirmi ile kırk cm. kadar uzanan soğanlı bir bitkidir. Yaprakları ince ve uzun, çiçekleri ise mavi ve mor görünüşlü olmakla beraber ortasında sarı, turuncu bölümleri bulunmaktadır. Safran mor renkte, güzel kokular açan bir bitkidir. Uzun ömürlü bir bitki olmakla beraber sonbahar aylarında açmakta, yağışlı ve ılıman iklimi sevmektedir. Ayrıca safran dünyanın en pahalı bitkilerindendir. Safran; İran, İspanya, Hindistan, Cin’in bazı bölgelerinde ve orta Avrupa da yetişmektedir. Türkiye’de ise Karabük’ün tarihi ilçesi Safranbolu da yetiştirilmektedir. Bundan dolayıdır ki safran bitkisi adını yetiştirildiği Safranbolu’dan almaktadır. Safranın faydaları ise oldukça fazladır.

Safranın Başlıca Faydaları,

Yapılan araştırmalarda hafif ve orta dereceli depresyona iyi geldiği belirlenmiştir. Bu nedenle safran çayı depresyonu tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Safran adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletmektedir.

Yapılan klinik araştırmalarda gözdeki retina hastalığının tedavisine iyi geldiği ortaya konmuştur.

Safran ayrıca sedef hastalığında da tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Gerçek safran da ağrı ve iltihap önleyici özellikler bulunmaktadır.

Kanser hastalığında sağlıklı hücre gelişimi ve bu hücrelerin sağlığını ettirmesinde etkisi olduğu görülmüştür.

Safran antioksidan etkisiyle kan basıncını düşürerek, damarların ve kalbin aşırı zorlamasını engellemektedir. Bu da göstermektedir ki safran kan akışını düzenlemektedir.

Bitkinin içinde bulunan aktif madde crocetin kolostürolü düşürmekte ve arterit gibi  eklem ağrılarına ve rahatsızlıklarına iyi gelir.

Safranın Faydaları

Safran bitkisinin cilt güzelleştirici özelliğimde vardır. Ayrıca zeytinyağı ile karıştırılıp cilde sürüldüğünde yüzdeki çil ve kahverengi lekeleri açar.

Cinsel gücü çoğaltıp, kuvvet vererek seks gücünü artırmaktadır.

Sinir sistemini uyarmaktadır.

İştah açma özelliğine sahiptir.

Safranın balgam sökücü özelliği vardır.

Böbrek ve mesaneyi kuvvetlendirmektedir.

Bu bitki ayrıca alaca hastalığında iyi gelmektedir.

]]>
Safran https://www.safran.gen.tr/safran.html Mon, 12 Nov 2018 06:29:37 +0000 Safran, süsengiller familyasından olan, çiçeklerini sonbaharda açan, yaklaşık 20-30 cm boylarında baharat olarak kullanılan soğanlı bir kültür bitkisidir. Şeritimsi yaprakları olan, üç tepecikli mor çiçekleri bulunan bir bit Safran, süsengiller familyasından olan, çiçeklerini sonbaharda açan, yaklaşık 20-30 cm boylarında baharat olarak kullanılan soğanlı bir kültür bitkisidir. Şeritimsi yaprakları olan, üç tepecikli mor çiçekleri bulunan bir bitkidir. Etli, yuvarlak ve kaidesi yaklaşık 4 cm çapında, üzerinde esmer pullar bulunan, köklü ve soğanlı bir yapıya sahiptir. Bitkinin çiçekleri ile tepeciklerini bitkiye bağlayan yaprak saplarının hepsi kurutularak, tat verici ve gıda boyası yapımında kullanılır. Anavatanı Güneybatı Asya olan safranın en fazla yetiştirildiği ülkeler arasında İtalya, İran, İspanya ve Fransa bulunmaktadır. Ülkemizde de Safranbolu bölgesinde yetiştirilir. Safran tüm dünyada kullanılan baharatlar arasında en pahalısıdır. Altından bile pahalı olan bu bitkinin yetiştiriciliği oldukça kazançlıdır. Çünkü yarım kilo safran elde etmek için, 80.000 çiçek kullanılır. O kadar etkilidir ki, kendi ağırlığının yaklaşık 100.000 kat fazla suyu kendi rengi olan sarıya boyayabilir. Bu bitki normalde kırmızı renkli olsa da, kullanımda sarı renk vermektedir.

Safran baharat olarak keskin bir lezzete, saman ya da iyodoform gibi bir kokuya sahiptir. Bu içeriğindeki kimyasallardan kaynaklanır. Yemeklere verdiği altın sarısı rengi içeriğindeki krosin denilen karotenoit boya maddesinden kaynaklanır. Bu nedenle baharat olarak oldukça rağbet görür. Bunun yanında tıp alanında da bu bitkiden faydalanılır.

Safran şifa kaynağı bir bitkidir

Geçmişten günümüze kadar şifa kaynağı olarak kabul edilen safran, baharat olarak kullanımının dışında modern tıp alanındaki ilaçların içeriğinde kullanılan bir bitkidir. En önemli etkileri balgam söktürmek, acımsı lezzetiyle iştahsızlığın önüne geçmesi ve cinsel gücü arttırması gösterilebilir. Bu özellikleri nedeniyle uyku problemleri yaşayanlarda, bronşit ve boğmaca gibi hastalıklarda, iştahsızlık çekenlerde, hazımsızlık sorunu olanlarda, iktidarsızlık çekenlerde kullanılır.

Safran
Safran genel olarak az miktarda kullanıldığında uyarıcı olur, yüksek dozda kullanıldığında vücut sıcaklığını arttırır, bunların üzerindeki dozlarda kullanılırsa toksik etki gösterebilir ve oldukça şiddetli olan kanamalara yol açabilir. Bu sebeple gerek baharat, gerekse tedavi için kullanılan safranın dozu çok önemlidir. Uzmanlar safranın günlük olarak en fazla 10-12 gram kullanılması gerektiğini belirtirler. Aşırı dozda safran kullanımından sonra vücutta görülen zehirlenme belirtileri böbreklerde bariz şekilde görülebilir.

Safran bitkisiyle ilgili olarak son dönemde kanser araştırmaları yapılmaya başlanmıştır. Bu etkisi üzerine yapılan çalışmalarda oldukça önemli sonuçlar alınmaktadır. Bu yüzden çok pahalı olan safranın fiyatlarının düşmesi amacıyla, üretiminin arttırılması oldukça önemlidir. Safran yetiştiriciliği teşvik edilmelidir. Bu sayede sağlık alanında bu değerli bitkiden daha fazla yararlanılabilir. Safran gıda alanı dışında, kozmetik sektöründe, boya sanayinde, ilaç sektöründe kullanılmaktadır. 
]]>
Safra Kesesi Laparoskopi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-laparoskopi.html Mon, 12 Nov 2018 16:07:36 +0000 Safra kesesi laparoskopi, Laparoskopi bir ameliyat yöntemidir ve bu ameliyat tekniği ülkemizde kapalı ameliyat diyede bilinir. Safra kesesi için kullanılan bu ameliyat tekniği daha başka hastalık tedavileri içind
Safra kesesi laparoskopi, Laparoskopi bir ameliyat yöntemidir ve bu ameliyat tekniği ülkemizde kapalı ameliyat diyede bilinir. Safra kesesi için kullanılan bu ameliyat tekniği daha başka hastalık tedavileri içinde kullanılmaktadır. Ülkemizde son 20 yıldır kullanılan bu ameliyat yöntemi oldukça gelişmiş genel cerrahlarımız tarafındanda benimsenmiştir. Safra kesesi laparoskopi ameliyatı olacak hasta tahlil ve tetkikler neticesinde muayene edilerek bu ameliyat tekniğinin uygun olup olmadığı genel cerrah tarafından belirlenir. Ameliyat olacak hasta için kullanılacak bu yöntem şu şekilde yapılır.

Safra kesesi laparoskopi ameliyatı ;

Bu ameliyata karar verilen hastaya genel anestezi yöntemi uygulanarak tamamen uyutulur. Bazen bu ameliyat ile başlanılıp küçük bir ihtimal dahi olsa açık ameliyat yöntemine geçiş yapılabiliyor. Laparoskopik ameliyatlarda 4 adet küçük kesi uygulanır. Bu kesilerden birisi göbeğin alt karın boşluğuna uygulanarak hava ile şişirilir. Bir diğer kesi ise karın üst tarafına açılarak kamera yerleştirilir. Açılan diğer iki delikten ise ameliyat için gerekli aletler sokularak ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyatta doktorun tecrübesi kadar kameranın görüş özelliği de çok önemlidir. Yerleştirilen küçük kamera safra kesesini net görebilecek bir konum belirlenir daha sonra bu görüntü büyük monitör aracılığıyla ameliyatı yapan genel cerraha yansıtılır. Laparoskopi ameliyat yönteminde gözle görebilme olasılığı yoktur. Doktor ameliyatı kamera yöntemi ile gerçekleştirir. Safra kesesi ilk önce damarlardan ve safra kanalından uçları kapatılarak ayırt edilir. Sonra karaciğer ile bağlantısı kesilir ve en son safra kesilerek dışarıya çıkarmaya çalışılır. Örneğin; Safra kesesinde taş var ise bu burun ameliyatsız ilaçla tedavisi mümkün değildir veya safra kesesi alınmadan sadece taş ve çamur gibi benzeri kistler temizlense olabilir mi demeyin çünkü daha önce bir çok kez uygulanmış ve alınan taşlar bir ay içerisinde tekrardan oluşmuş, şimdilerde ise safra taşları ayrı olarak alınması için ameliyat hiç denenmez olmuştur. Başarı sağlanamadığı araştırmalar ve denemeler sonucunda anlaşılmıştır ve bu tür ameliyatın hiç bir faydası olmadığı anlaşılmıştır.

Safra Kesesi Laparoskopi
Laparoskopi ameliyat sonrası;

Safra kesesi laparoskopi ameliyat geçiren hasta bir gün müşahide altında tutulur sonra taburcu edilir tedavi süresini ayakta geçirebilir. Vücuduna açılan kesi yaraları bir hafta içerisinde iyileşir belli belirsiz izler kalabilir. 10 gün sonra kontrol amaçlı tekrar muayeneye gelmesi gerekir ve var ise şikayetleri değerlendirilir. Diğer açık yöntem ile ameliyat olan bir hasta en az bir hafta hastanede kalması, dikişlerinin pansuman yapılması, yara izleri çekilen acı ve akan kan,  derken hasta için yorucu bir operasyon oluyordu. Bu yöntem sayesinde vücudun dışarıdan enfeksiyon alma riskine oldukça azdır. Vücudunuzdan akan kan miktarı daha az olacağından toparlanma süresi daha az olacaktır. Yalnız doktorunuz açık ameliyat yönteminde tercih edebilir. Yapılan muayeneler neticesinde hastanın durumu bu ameliyat yöntemine uymayabilir. Doktorunuzun vereceği bir karardır müdahale edilemez ama biliyorsunuz son yıllarda hekim tercihi için seçenekleriniz vardır. Kendiniz için, sağlığınız için hangisi uygun ise onu seçin. Safra kesesi laparoskopi ameliyat tekniği için doktorunuzun tecrübesine ve bu konuda başarılı olduğuna kanaat getirin iseniz masaya o şekilde yatın. Ameliyata psikolojik olarak ta hazır olmanız çok önemlidir. 

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Safra Kesesi Taşı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tasi.html Tue, 13 Nov 2018 15:38:33 +0000 Safra Kesesi Taşı, karnın sağ üst kısmında bulunan armut şeklindeki organlarımıza safra kesecikleri adı verilmektedir. Safra kesesi, kanallarla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara ulaşır. Safra keselerinin görevi, öğün Safra Kesesi Taşı, karnın sağ üst kısmında bulunan armut şeklindeki organlarımıza safra kesecikleri adı verilmektedir. Safra kesesi, kanallarla karaciğer, pankreas ve bağırsaklara ulaşır. Safra keselerinin görevi, öğünler karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamak ve bu sıvı ile yemekleri öğütmek ve sindirmektir. Bir depo organıdır. Safra kesesi taşı ise yiyeceklerden alınan yağın sindirilmesine yol açar. 40 yaş ve üzeri insanlarda ve kadınlarda daha sık görülür. Hastaların büyük çoğunluğundan safra kesesi taşı belirtileri görülmez. Bu sebeple safra kesesi taşları sesiz bir sağlık sorunun olarak kabul edilir. Hastaların %30'luk  bir dilimi ise bu hastalığın belirtilerini şiddetli bir şekilde hissetmektedir. En sık görülen  hastalıklardan biridir. Genellikle karın bölgesinin sağ ve orta kısımlarında sancılı ağrılar ve aşırı düzeyde şişkinlik ile belirtiler başlamaktadır. Ağrı, şiddetlendikçe sırt bölgesine kadar gelmekte ve 1-2 saat kadar sürmektedir. Ağrılar 4-5 saat kadar sürüyorsa, muhtemelen safra kesesi tahriş olmuştur. Ağrının artması ile birlikte kusma oluşabilir. Vücudun pozisyonu değiştikçe ağrı artmaz veya azalmaz. Ayrıca safra kesesi taşı enfeksiyona yol açmaya, safra kesesi kanalına düşerek tıkanma yaratmaya, sarılık oluşumunu tetiklemeye ve uzun dönemde safra kesesi kanserine yakalanmaya yol açabilir. 

Safra Kesesi Taşının Oluşma Nedenleri
 • Az ve yetersiz safra kesesi boşalması, safranın fazla yoğunlaşmasına neden olup taşın oluşmasına sebep olur.
 • Karaciğer ve safrada bulunan ve kolesterol kristalleşmesini kolaylaştıran ve engelleyen bazı proteinler bulunması da bu hastalığa neden olabilir.
 • Batılı beslenme tarzı olan fast food anlayışı da bu hastalığı tetiklemektedir. 
 • Hamilelik boyunca görülen hormon tedavisi ve kullanılan doğum kontrol hapları safrada bulunan yağı artırabilir ve yağların artması ile  kasılmalara neden olarak safra kesesi taşının oluşmasına sebep olur. 
 • Yüksek kalorili diyetler de taşın oluşmasına neden olur. 
Safra Kesesi Taşının Belirtileri 
 • Yüksek seviyede ve uzun süren ağrılar,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Abdominal şişme,
 • Düşük ateş,
 • Deri ve göz sararması,
bu hastalığın başlıca belirtileri olarak bilinmektedir. 

Safra Kesesi Taşı
Safra Kesesi Taşının Tedavisi

Taşları eritmek için genellikle doktorlar ursodeoksikolik asit kullanmaktadırlar. Fakat bu ilaç oldukça pahalıdır ve ilaç kullanımı bırakılırsa taş tekrar oluşmaya başlar. Safra yolundaki tıkanma için diğer bir seçenek ise endoskopik retrograd sfinkteromi  ve ardından endoskopik retrograd kolonjiopankreatografi kullanılmaktadır. 
Bunun yanı sıra cerrahi seçeneklerde bulunmaktadır. Safra kesesinin alımı (Kolesistektomi) ile %99 ihtimalle taşın bir daha oluşma tehdidini ortadan kaldırır. Depo organı olduğu için genellikle safra kesesinin alımı hayati bir risk taşımamaktadır.
İki cerrahi seçenek bulunmaktadır. Bunlar açık ve laparoskopik ameliyatlardır. Ayrıca beslenmenin düzenlenmesi, bazı bitkisel ilaç tedavileri, litotripsi (özel bir alet yardımıyla şok dalgaları kullanılarak taşların parçalanması) ve bazı ilaç tedavileri de bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. 
Bazı hastalarda ise safra kesesinde bulunan taş, ağrı veya sancıya neden olmaz. Bu hastaların ağrıları olmadığı sürece tedavi olmaları gerekmez.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı https://www.safran.gen.tr/ibrahim-saracoglu-safra-kesesi-tasi.html Wed, 14 Nov 2018 14:24:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı; İbrahim Saraçoğlu, safra kesesi taşı olanlar kişiler için, şifalı bitkiler ile hazırlamış olduğu harika bir kür tarifini herkesle paylaştı.  İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı; İbrahim Saraçoğlu, safra kesesi taşı olanlar kişiler için, şifalı bitkiler ile hazırlamış olduğu harika bir kür tarifini herkesle paylaştı. 
Yapılan kür ile safra kesesi taşı için kesin çözüm olarak, İğde kırkkilit ve karahindiba otlarını önerdi. Safra kesesi taşı için bitkisel kür yapımı ve uygulanması şu şekildedir; safra taşı için bitkisel tedavi yöntemi, 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, iğde ve kırkkilit kürü, ikinci aşama ise karahindiba kürüdür. Safra kesesi taşı hastalığı olanlar için, ilk bir ay boyunca kahvaltılardan yarım saat önce iğde kürü uygulanmalıdır. Akşam yemeğinden iki saat sonra ise kırkkilit kürünün uygulanması tavsiye edilmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Taşı
İğde bitki çayı yapımı;

Kaynamış olan 1 bardak suyun içine 5 adet iğde atılıp, kısık ateşte beş dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ilındıktan sonra süzülüp, sabah kahvaltıdan yarım saat önce tüketilmelidir.

Kırkkilit bitki çayı yapımı;

Yine kaynamış olan bir bardak suya, bir tatlı kaşığı kadar kırkkilit bitkisi atılır ve 5 dakika kaynatılır. Ilındıktan sonra, akşam yemek yemeden 2 saat önce süzülmüş şekilde tüketilmelidir.

Safra kesesi için ikinci aşamada ise, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ilk bir ay boyunca iğde ve kırkkilik kürlerini uygulandıktan sonra, 30 gün boyunca da karahindiba kürünün düzenli şekilde uygulanması gerektiği belirtmiştir. 2 ayın sonunda, safra kesesi taşı hastalığının kesin olarak çözümleneceğinin müjdesini vermiştir.

Karahindiba bitki çayı yapılışı;

Kaynamış olan bir bardak suyun içerisine, bir tatlı kaşığı karahindiba eklenir ve kısık ateşte 5 dakika boyunca kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülerek, akşam yemeklerinden iki saat sonra tüketilmesi gerekmektedir.

]]>
Safra Kesesi Görevi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-gorevi.html Wed, 14 Nov 2018 21:37:54 +0000 Safra Kesesi Görevi, Safra kesesi karaciğerden doğal olarak salgılanan safranın toplandığı ve karaciğerin altında bulunan torba şeklindeki bir organdır. Safra kesesi karaciğerin alt bölgesinde safrayı depolayarak sıvı halde Safra Kesesi Görevi, Safra kesesi karaciğerden doğal olarak salgılanan safranın toplandığı ve karaciğerin altında bulunan torba şeklindeki bir organdır. Safra kesesi karaciğerin alt bölgesinde safrayı depolayarak sıvı haldeki safranın yoğunlaşmasını sağladıktan sonra gerekli durumda oniki parmak bağırsağına koyulaşmış safranın atılmasını sağlayan organımızdır.

Safranın Vücut Sağlığı Açısından Önemi

Safra Kesesinde bulunan safranın en önemli görevi vücutta bulunan yağları çok küçük parçacıklara ayırmaktır. İkinci işlevi ise yağ sindirimi ile ortaya çıkan A, D, E, K vitaminlerinin yağ içerisinden ayrılmasını sağlayarak vücuttaki enzimlerin bu vitaminlerden faydalanmasını sağlar. Diğer taraftan safra kan hücreleri üzerinde tahribat oluşması halinde bu yıkıma sebep olan zararlı yapılara vücut dışına atılmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda hemoglobin parçalanmasına sebep olan biluribin ve kolesterol ögelerini içeren yapıların atılması safranın sağlamış olduğu vücutsal özelliktir. Safrandan aşırı miktarda tuz ve su kaybı durumu gözlenirse safraya aşırı miktarda kolesterol salgılaması durumda kolesterol değerleri düşerek safra taşları oluşabilir. Safra kesesi bu taşlardan dolayı tıkanır ve bağırsağa dökülmez ise safra pigmentleri  geri emilim ile karaciğer ve safra kesesi yoluyla kana karışarak sarılık hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple safra kesesi ihtiyaç duyduğunda vücuttaki safrayı bağırsağa aktarır.

Safra Kesesi Görevi
Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi bazı durumlarda vücuttan bağırsak yoluyla atılması gereken safranın atılmasını gerçekleştiremez böylesi durumlarda vücut sağlığı bozularak bir takım hastalıkların oluşmasına neden olur;

Safra kesesi kanseri, safrada taş oluşması, safra kesesi iltihabı gibi safrada oluşan bir kısım hastalıklar safra kesesinin görevini yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek hastalıkların başında gelmektedir. Safra kesesi görevini yerine getirmediği durumlarda hasta üzerinde mide bulantısı, mide ağrısı, karında şişme ve kusma gibi durumlar gözlemlenir. Böylesi durumlarda uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır. 
]]>
Safra Kesesi Temizleme https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-temizleme.html Thu, 15 Nov 2018 06:47:59 +0000 Safra kesesi temizleme,  Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen safraların burada depolanmasından sorumlu olan; şekli armuda benzeyen bir keseye safra kesesi denir. Sindirim sırasında safra kanalı ile mideden safraya a
Safra kesesi temizleme,  Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen safraların burada depolanmasından sorumlu olan; şekli armuda benzeyen bir keseye safra kesesi denir. Sindirim sırasında safra kanalı ile mideden safraya aktarılır. Safra kesesinde oluşan fazla kristalinmeler ile bu fazlalık kolesterol gibi hastalıklara sebep olabilir. Safra taşı, safra kesesi yada safra yollarının herhangi bir yerinde bulunabilir. Burada bulunan taşlar çok küçük ya da çok büyük olabilir. Bu taşlar genellikle sarı, yeşil ya da az sıklıkla beyaz renkli olarak da görülmüştür. 

Safra kesesindeki taşın belirtisi,

Safra kesesinde taş oluşumu hiç belirti göstermeden kendiliğinden gelişebilir. Safra kesesinde taş oluşmasının belirtileri: mide bulantısı, mide gazı, karın ve sırt ağrısı, beniz de sararma, yüksek ateş gibi bulgular ile kendini belli edebilir.

Safra kesesinde taşlaşma sebepleri,

Safra kesesinde taş oluşumunun önemli sebepleri arasında dengesiz beslenmeler görülmektedir. Düşük lifli gıdalar ve yağlı gıdalar safra bölümünde taş oluşumuna sebep verilebilir. Ayrıca bazı hastalıklar sebebiyle de safra kesesinde taşmalar meydana gelebilir. Bunların arasında safra yolları enfeksiyonları, kalıtsal kan hücreleri bozuklukları, diyabet hastalıkları, kansızlık, pankreas hastalıkları, karaciğer hastalıkları gibi sebepler safra kesesinde taş oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayrıca obezite hastalarında da taşlaşma eğilimi görülmektedir. 

Safra Kesesi Temizleme
Safra kesesinin ameliyat ile temizlenmesi,

Safra kesesinde oluşan taşlarının tedavisi için doktorun öngördüğü ameliyat ile bu bölümün temizlenmesi gerçekleştirilebilir. Kameralı lazer sistemi ile bu bölgede küçük bir delik yardımıyla o bölgeye girilip; bölgedeki taşların lazer ile temizlenmesi meydana gelir. Böylelikle o bölgede taşlar kırılıp; temizleme işlemi gerçekleştirilir. Ancak taşların tekrarlama durumu göz önünde tutulmalıdır. Genellikle cerrahi sistemler ile ameliyat gerçekleştirilmeye bilir. Doğal yollardan temizlenebilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Safra kesesindeki taşlar en doğal temizlenmesi,
 • Safra kesesinde bulunan taşlaşmaların giderilmesi için maydanoz gibi şifalı bitkilerin kullanılması son derece önemlidir. Çünkü maydanozun içerisinde taş oluşumunu engelleyen çok faydalı tortu ve kompakt şeklinde mineraller bulunmaktadır.
 • Karahindiba en iyi idrar uyarıcı şifalı bitkiler arasında bulunmaktadır. Vücuttaki oluşmuş olan toksinleri ortadan kaldırmakta oldukça faydalıdır.Ayrıca buradaki fazla kolesterol de azalttığı görülmüştür. Vücutta bulunan ürik asidi uzaklaştırarak; şeker hastalarında bulunan semptomlarını gidermekte de kullanılır.
 • Su teresi bitkisi kullanımı safra kesesi taşlarının ve böbrekte bulunan taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olan bitkiler arasında görülmüştür. İyileştirici etkisinden çok koruyucu olarak kullanılır. İyileştirici olarak kullanılmamalıdır. Bu sebepten dolayı vücutta bulunan iltihaplanmaları artırabilir. Doktor tavsiyesi ile kullanılmasında fayda vardır.
Safrada taş oluşumunu engellemek için beslenme koşulları,

Vücutta bulunan toksinleri ve minerallerin bazılarını vücuttan dışarı atabilmek için bol bol su tüketilmelidir. Günde sağlıklı bir bedenin en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Özellikle havanın sıcak olduğu zamanlarda terlemeler dolayısı ile vücudun su kaybetmesine sebep olduğundan dolayı, su tüketim miktarının artırılması gerekir. Böylece safra taşı riskini azaltır.
Çok fazla hayvansal protein yemekte vücutta taş oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı günlük et ve yumurta gibi gıdaların idrar da taş oluşumuna teşvik ettikleri için, dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. İçeri]]> Karaciğer Ve Safra Kesesi Hastalıkları https://www.safran.gen.tr/karaciger-ve-safra-kesesi-hastaliklari.html Thu, 15 Nov 2018 13:53:54 +0000 Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunmakta olan önemli işlevleri ve fonksiyonları gerçekleştiren bir iç organdır. Sağ kısımda bulunan karaciğerin alt kısımında ise Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunmakta olan önemli işlevleri ve fonksiyonları gerçekleştiren bir iç organdır. Sağ kısımda bulunan karaciğerin alt kısımında ise safra kesesi yer almaktadır. Görüntüsü bakımından bir koniyi andırmakta olan karaciğer yaklaşık olarak koyu kırmızı ve kahverengi arasında bir renktedir. Karaciğer iki ana lobdan oluşmakta olup ve bu iki lobcuk ise binlerce lobcukdan meydana gelmiştir. Sağ lob ve sol lob  küçük Kanallara bağlıdır. Karaciğer kanda oluşan kimyasal maddeleri düzenlemekte ve karaciğerde oluşan atık maddeleri taşıyan safra adındaki sıvıyı salgılamaktadır. Mideden ve bağırsaktan çıkan tüm kanlar karaciğerden geçmektedir. Enfeksiyonlara karşı daha direnç sağlamakta olan karaciğer her hangi bir hasarda enfeksiyonlara karşı direncinin düşüleceği bilinmelidir. Kandaki bütün kimyasal maddelerden temizlemektedir. Safra kesesi ise, karaciğer tarafından üretilen salgının yani safranın toplandığı kese şeklinde, karaciğerin hemen altında bulunan bir organımızdır. 

Karaciğer hastalıkları; Karaciğer vücudumuzda önemli işlevler gösterdiği için önemli bir organımızdır. Bu nedenden dolayı oluşabilecek hastalıklar hayati bir önem taşımaktadır.

Karaciğer büyümesi; Çoğunlukla doktor kontrolü altında anlaşılır. Karaciğer ortalama normal boyutuna 15 yaş civarında gelmektedir. Erkekler kadınlara oranla daha büyük bir karaciğere sahiptir tek başına bir hastalık gibi gözükmese de bir çok hastalığın habercisi olabilecek niteliğe sahiptir. Çoğu insan karaciğeri büyümesinden habersiz yaşamına devam etmektedir.  Fakat karaciğerdeki büyüklük fazla ise karında şişlik ve rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Karaciğerin büyümesine sebep olan faktörler kalp yetmezliği, enfeksiyonlar, metabolik rahatsızlıklar, tümörler ve anemiler karaciğer büyümesine neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra mide bulantısı sarılık gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Karaciğer Ve Safra Kesesi Hastalıkları
Karaciğer yağlanması; Karaciğerde anormal seviye de yağ birikmesi ile bu hastalık yani karaciğer yağlanması ortaya çıkmaktadır. Son derece önemli bir hastalığın sonucu siroza da neden olabilmektedir. Karaciğer de az bir miktar yağ bulanabilir.  Karaciğer yağlanmasının bir çok nedeni olabilir en çok karşılaşılan sebep ise aşırı alkol tüketimidir diyebiliriz. Günümüzde çok rastlanan bir hastalık olduğundan ortalama 4 - 5 insandan birinde görülen bir hastalıktır.  

Karaciğer yetmezliği; Vücudumuzda ki diğer hastalıklara bağlı olarak veya bir anda ortaya çıkabilen bir hastalık olarak kişi hayatını ciddi derecede tehdit edebilmektedir. Eğer kişide karaciğer yetmezliği varsa ve hastalık ilerlerse kişide zamanla halsizlik, sarılık, kilo kaybı, iştahsızlık ve karın kısımında sıvı birikimi görülebilmektedir. 

Safra Kesesi Hastalıkları; Safra kesesi hastalıkları kendini hazımsızlık ve karın bölgesinde ağrı ile kendini belli etmektedir. Hastalığın türü ve şekline göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Safra Yolunda Oluşan Kistler; Genel safra kanalları veya karaciğer içindeki safra kanallarının değişik şekilde genişlemesi ile gelişen bir hastalıktır. Genişlemenin tam nedeni belli değildir. Doğumda oluşabileceği dair tespitler bulunmaktadır. Safra yolunda oluşan kistlerin farklı tipleri oluşmaktadır. Kistlerin kanserleşme riski büyüktür. O yüzden kistin tamamının alınmasına dikkat edilmelidir.

Safra kesesinde oluşan taşlar; En çok görülen safra kesesi hastalığıdır. Safra kesesinde taş oluşma riski yaş ilerledikçe artmakta olup ve aynı zamanda kadınlarda erkeklerde görülme oranına göre çok daha fazladır. Karın ağrısı en sık görülen belirtilerindendir. Sağ üst kısımda hissedilen ağrı sır]]> Safra Kesesi Tümörü https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tumoru.html Thu, 15 Nov 2018 14:59:38 +0000 Safra kesesi kanseri, Safra kesesi vücudumuzda karaciğerin altında bulunur. Kastan yapılmış, armut biçiminde bir torba şeklindedir. Karaciğerin yaptığı safra küçük kanalcıklarda toplanır ve ana safra kanalına dökülür. Böy Safra kesesi kanseri, Safra kesesi vücudumuzda karaciğerin altında bulunur. Kastan yapılmış, armut biçiminde bir torba şeklindedir. Karaciğerin yaptığı safra küçük kanalcıklarda toplanır ve ana safra kanalına dökülür. Böylelikle aşağıya onikiparmak bağırsağına varmadan yan tarafa bir kol verir. Bu kol safra kesesine gider. Böylece devamlı olarak karaciğer tarafından yapılan safra bu keseye veya torba içine birikir. Vücudumuzda safra kesesinin görevi ,karaciğerin çıkardığı safrayı belirli bir süre depo etmektir. Safra kesesi olmadan da yaşam sürdürülebilir. Yediğimiz yemekler mideden onikiparmak bağırsağına geçerek; sindirilir ve safra kesesinin sıkışmasını sağlar. Safra kesesi sıkışınca içinde birikmiş salgı onikiparmak bağırsağından geçen yiyeceklerin üzerine akar. Böylelikle safra kesesi kanseri oluşur. Safra kesesi kanser çeşitleri arasında beşinci sırayı alır. Bu kanser çeşidi en fazla 60 ve üzeri yaştaki hastalarda daha sıklıkla görülürken; bu hastaların çoğunluğunu kadınlar oluşturur.

Safra kesesi kanserinde risk etkenleri

Safra kesesi kanserinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Safra kesesinde bulunan taşların uzun süreli burada kalması sebebiyle tahribat vererek; iç zararlarda kanser lezyonlarına sebep olabilir. Kanser sebeplerinin yaklaşık olarak çoğunda safra kesesinde taş tespit edilmesi ile meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalarda 3 santim ve üzerinde büyüklükteki taşlar, bulunan safra kesilerinde kesenin anomali ve adenomatiz olgulardan dolayı kanserler görülmektedir. Bu hastaların çoğunda safra kesesi, kronik safra kesesi iltihabı ve iş görmeyen safra kesesi şikayetleri vardır. Karın bölgesi'nin sağ üst kısmında ağrı, kusma, bulantı, iştahsızlık, zayıflama, bazen çoğu kişilerde sarılık, beyaz renkli dışkı, koyu renk idrar çıkartma gibi şikâyetler bulunabilir. Bu hastalar bir yılın üzerinde safra kesesi ile ilgili rahatsızlıkları bulunmaktadır. Kimisinde ise hiçbir şikayet bulunmadığı halde safra kesesinde hastalık bulunabilmektedir.

Safra Kesesi Tümörü
Safra kesesi kanserinin tanısı

Bu hastalığın erken dönemlerinde kronik safra kesesi iltihabı şikayetleri ile kendini belli eder. Hastadan alınan anamnez ile yeterli bilgi edilmemektedir. Bu hastaların genelinde sağ üst kısımlarda ağrı mevcuttur. Kimi hastalarda ise ateş, ağrı hassasiyet, iltihap gibi sebepler mevcut olabilir. Hastalıkların teşhisi koyabilmek için yeterli olan bulgular iyi huylu hastalıkların ayırt edilmesinde yeterli olanak göstermez. Sindirim sisteminin baryumlu kontrast incelenmesinde indirekt olarak onikiparmak bağırsağı ve distal midede transvers kolunda kompresyon bulguları görülebilir. Safra kesesi kanserinin tanısında non invazif bir yöntem olan, ultrasonografinin büyük etkileri vardır. Bilgisayarlı tomografide hemen hemen kesin tanıyı koyduğu görülmektedir. Bu her iki tanı yönteminde safra kesesi duvarında kalınlaşma, kesede taş, sınırlandırılmış tümör tespit edilebilir. İleri olgularda yapılacak laparoskopi ve laparotomiye tanrıyı koymakta kesinlik gösterir. Bu hastalarda yükselmiş CEA değeri kesinlik vermemektedir. Bütün yapılabilecek kolay yöntemlere rağmen, bu hastalığın yaklaşık olarak yüzde beşine kesin tanı konulabilmektedir. Geri kalan bütün olgularda kesin tanıyı ancak ameliyat ile patolojik inceleme tedavisinde netlik kazanılabilmektedir.

Safra kesesi kanserinin tedavi edilmesi

Safra kesesi kanserinin tedavisi patolojik olarak tanı konulan hastalarda oldukça kolaydır. Çünkü yapılmış olan safra kesesi ameliyatı sonucunda bu olgularda yeterli olmaktadır. Bu olguların çok azında safra kesesi duvarında sınırlı olarak taş tespit edilmektedir. Bu hastalıkta safra kesesi iltihabına ilave olarak, kese yatağının çıkarılması ve çevreye nodüllerinin çıkartılması gerekmektedir. Safra kesesi ameliyatı olan hastalarında ilaç ve ışın teda]]> Safra Kesesi Ameliyatı Kapalı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati-kapali.html Thu, 15 Nov 2018 21:49:17 +0000 Safra kesesi ameliyatı kapalı, Safra kesesi karaciğerin ürettiği sıvıyı depolar ve vücut aç iken depoladığı safra sıvısını daha sonra  yağlı maddeleri eritmek için ve sindirimi kolaylaştırmak için onikiparmak bağırsa Safra kesesi ameliyatı kapalı, Safra kesesi karaciğerin ürettiği sıvıyı depolar ve vücut aç iken depoladığı safra sıvısını daha sonra  yağlı maddeleri eritmek için ve sindirimi kolaylaştırmak için onikiparmak bağırsağına kasılma yolu ile boşaltır. Normal bir insan karaciğeri günlük ortalama 600 ml safra sıvısı üretir. Bu sıvılar safra kesesinde depolanıp ihtiyaç halinde kullanılır. Safra kesesinde taş veya safra kesesi iltihabı gibi durumlarda safra kesesi ameliyatı yapılması uzman genel cerrah tarafından belirlenir. Tabiki önce ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaç ile tedavi mümkün değil ise ve ameliyat yapılması lazım gelir. Bu ameliyat için kullanılan farklı yöntemler var ama günümüz şartlarında en yaygın olan safra kesesi ameliyat yöntemi kapalı  ( laparoskopik) ameliyat yöntemidir.

Safra kesesi ameliyatı kapalı olarak nasıl yapılır,

Kapalı ameliyat karın boşluğuna 3 adet 1 cm lik küçük keseler açılarak yapılmaktadır. Açılan keselerin birinden kamera ve diğer ikisinden de safra kesesinde yapılacak ameliyat için aletler kullanılır. Safra kesesi ameliyatlarında genellikle hastayı tamamen narkoz ile uyumak gerekir. İşin aslı safra kesesinin içerisinde bulunan iltihap, taş veya çamur gibi olmaması gerekenler le birlikte kesilip gider iç organlardan ayrılarak alınmasıdır. Öncelikle karın içerisine hava verilerek karın içi şişkinlik kamera için görüş ayarlanır ve büyük ekran aracılığı ile ameliyatı yapan doktora görüntü ayarlanır. Ve bu şişlik sayesinde de diğer organların zarar görmemesi  için alan oluşturulmuş olur. Çünkü karın içerisinde çalışılan aletlerede kolaylık sağlanır. Cerrahın kamera yöntemi ile yaptığı bu ameliyatta görüntüyü istediği gibi ayarlayabilir acı değiştirip, zoom yapabildiği için açık ameliyatlardan daha iyi bir görüşe sahiptir. Safra Kesesi Ameliyatı KapalıAmeliyat başlamadan ilk yapılan iş safra kanalı ve safra damarları titanyum kelepçeler ile kapatılır. Daha sonra safra kesesi karaciğer ile ayrılır ve serbest bir hale gelince de kesilerek kesi deliklerinin birinden çıkartılır. Çok kısa süren bir ameliyat yöntemidir. Kapalı ameliyat biriminden 4 veya 5 saat sonra gıda takviyesi yapılır ve hasta 1 gün kontrol altında tutulup taburcu edilebilir. En önemliside vücudunuz da kocaman bir ameliyat izi kalmadan bu ameliyat gerçekleşmiş olur. Safrası alınan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli neden mideyi aç bırakmamaları gerekir. Çünkü safra kesesi olmadığından dolayı safra sıvısı direk mideye dökülür ve mideye zarar verebilir. 

Sağlıklı günler dilerim.
]]>
Pankreas Safra Kesesi https://www.safran.gen.tr/pankreas-safra-kesesi.html Fri, 16 Nov 2018 16:59:41 +0000 Pankreas; Karın boşluğunun arka tarafındaki duvara yapışık olarak duran pankreas iç ve dış salgılarda yer alan bir organımızdır. Özellikle sindirme hazım için önemli ve gerekli olan pankreas bez yapılı bir dokuya sahip Pankreas; Karın boşluğunun arka tarafındaki duvara yapışık olarak duran pankreas iç ve dış salgılarda yer alan bir organımızdır. Özellikle sindirme hazım için önemli ve gerekli olan pankreas bez yapılı bir dokuya sahiptir. Üretilen dış salgılar kanal ve on iki parmak bağırsağına aktarılır. Pankreasın ürettiği bu salgının adı ise pankreas öz suyu adını almaktadır. Pankreas öz suyu sindirim sistemimiz için önemli bir olaydır. Pankreas öz suyu sindirim için önemli bir olay olmakla beraber Amilaz, Lipaz ve Fripsin fermentleri denilen bu 3 enzimi üretmektedirler. Bu enzimler sayesinde protein, karbonhidrat ve yağın kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlamaktadır. Bunlar dış salgı ile gerçekleşen olaylardır. İç salgıda gerçekleşen işlem ise pankreasın içinde bulunan keseciklerin sayesinde oluşan sıvılar ise vücutta kan şekerini ayarlamakta ve aynı zamanda vücudun insülin, glukagon ayarlarını dengelemektedir. Pankreasın iç salgısı vücudun dengesi için önemli bir yer edinmektedir. Şekil bakımından bir çekiç görünümünü andıran pankreas kırmızımsı bir renktir. 3 ayrı kısımda incelenen pankreas baş kısmı, gövde kısmı ve ve kuyruk kısmı bölümleri bulunmaktadır. Baş kısmı on iki parmak bağırsağının açıklık kısmında bulunurken kuyruk kısmı dalağa kadar uzanmaktadır. pankreasın içinde boşaltıcı görevi gören iki kısım bulunmaktadır. Diğer hastalıklara nazaran daha zor anlaşılan bu hastalık çevresinde bulunan diğer organlardan kaynaklı olmaktadır. Özellikle bazı pankreas hastalıklarını karın ağrısı olarak sanılmakta ve karıştırılmaktadır.

Pankreas Safra Kesesi
Safra Kesesi;  

Karaciğer tarafından salgılanan safranın yine karaciğerde alt kısımda toplanan salgı bir torba şeklindedir. Ayrıca safranın depo görevini yapmakla beraber safrayı da daha koyu hale getiren bir organımızdır. Armuda benzemekte olan safra kesesi karaciğer alt çukur kısmında bulunmaktadır.  Sağlam bir organımız olan safra kesesi patlamadan yüksek bir miktar sıvı alabilmektedir. üç kısmı olan safra kesesi altta ve ön kısımda bulunan kalın ve aynı zamanda geniş kısmına kese tepesi denmekte, yukarı ve arka kısımda bulunan dar yere ise kese boyunu denilmektedir. Safra kesesinin duvarı kas bakımında zayıf ve ince olduğundan kas hareketleri ne kadar yapılırsa yapılsın kesede bulunan safra tam anlamıyla boşalmamaktadır. Safra kesesinin görevi ise saframızı depo etmektir. Safra tuzları, kol esterin, bilirübün gibi maddeler çoğunlukla kesenin duvarından eğilmezler. Bu nedenle de kesede bulunan safranın koyuluğu artmaktadır. Kese kasıldığı zaman kesenin içinde bulunan safra bağırsağa boşalmaktadır. Böylece sindirim için yeterli miktarda safrayı elde etmiş oluruz. Safra kesesinin bir görevi de safra yollarında bulunan iltihaplanmaları da düzenlemektir. Safranın işlevleri ise yağları küçük küçük damlacıklar şekilde ayırmaktadır. Diğer bir işlevi ise yağ sindiriminin son hali ile yağda çözünen A, D, E, K vitaminlerinin emilimine yardımcı olmaktır. Kanda bulunun yıkım ürünlerinin yok olmasında da görev almaktadır. 
]]>
Safra Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/safra-ameliyati.html Fri, 16 Nov 2018 19:28:02 +0000 Safra ameliyatı, safra ameliyatları oldukça sık uygulanan basit bir ameliyat türüdür. Fakat her ameliyatta olduğu gibi safra ameliyatlarında da komplikasyon gelişme olasılığı vardır. Safra ameliyatları açık ve ka Safra ameliyatı, safra ameliyatları oldukça sık uygulanan basit bir ameliyat türüdür. Fakat her ameliyatta olduğu gibi safra ameliyatlarında da komplikasyon gelişme olasılığı vardır. Safra ameliyatları açık ve kapalı ameliyat olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak genelde kapalı yani laparoskopik cerrahi yöntemi kullanılarak yapılır. Kullanılacak ameliyat türü hastanın durumuna göre seçilir.

Laparoskopi sayesinde karından açılan ufak deliklerden özel aletler yerleştirilerek gerçekleştirilir. Laparoskopi genel anestezi kullanılarak uygulanır. Laparoskopinin amacı safra kesesi içindeki taş ve çamurlarla birlikte safra kesesinin tamamen almaktır. Karından açılan kesilerden ufak bir boru yerleştirilerek karın boşluğu özel bir sıvı ile şişirilir. Borunun içine kamera sistemi yerleştirilerek karın iç kısmı monitörden izlenir. Bu sayede cerrahi için görüş imkanı sağlanır. Sağ kaburga altından ufak borular yerleştirilerek yine kullanılacak aletler bu içeri yerleştirilir. Doktor karın içini ve kullandığı aletleri ekrandan seyrederek ameliyatı gerçekleştirir.

Görüntü ekranda büyütülerek ameliyatın daha konforu ve rahat geçmesi sağlanabilir. Laparoskopi yani kapalı ameliyat açık ameliyata nazaran daha avantajlıdır. Ameliyat gerçekleşmeden önce safra kesesi damarı ve kanalı bulunur. Kanal ve damar titanyum zımbalarla kapatılır. Ardından kesilerek ayrılır. Ardından safra kesesi karaciğerden ayrılarak karın içinde serbest bırakılır. Karın içinde serbest kalan safra kesesi karından açılan deliklerden çıkarılır. İşlem tamamlanırken karın içine verilen özel sıvı boşaltılır. Açılan delikler tekrar kapatılarak ameliyat tamamlanır. Laparoskopi yaklaşık 15-45 dakika içinde tamamlanır. Hastalık şiddetli seyreden kişilerde operasyon süresi biraz daha fazla olabilir. Hastanın genel sağlığı, safranın durumu ve safra kesesine komşu olan organların durumuna göre ameliyat gidişatı farklılık gösterebilir.

Safra Ameliyatı

Safra ameliyatı için kullanılan açık ameliyat tıp dilinde açık kolesistektomi olarak tanımlanmaktadır. Hasta genel anestezi ile uyutulur ve karından kesi açılarak karın boşluğuna girilir. Açılan keşiden safra kesesi çıkartılır. Kapalı ameliyata nazaran hastanın iyileşme süresi daha uzundur. Hastanın tam olarak iyileşmesi 2 ayı bulabilir.

Safra ameliyatı sonrası

Safra ameliyatından sonra hekim hastası için uygun bir beslenme programı tavsiye eder. Doktorun tavsiye ettiği beslenme programına harfiyen uyulmalıdır. Aksi durumlarda ameliyat sonrasında ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Ameliyattan sonra gelen birkaç gün hastanın katı gıdalar yerine sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekir. İyileşme süresinde asitli, yalı gıdalardan kaçınılmalıdır. Birkaç kısıtlanan yiyecekler ilerleyen dönemlerde beslenme listesine yavaş yavaş eklenebilir. Safra ameliyatından sonraki 2-3 ay kırmızı, et, tavuk gibi besinler tüketilmemelidir. Bu süreçte bol süt ve süt ürünleri ile beslenilmelidir. Lifli gıdalar ameliyat sonrasında oluşabilecek ishale karşı iyi gelir. İshali önlemek için bu dönemde lif içeriği bol olan besinlerin tüketimi önerilir. Su tüketimi de beslenme kadar önemlidir. Gün içinde en az 2 litre su içilmelidir. İshali tetikleyebilecek çay, kahve, yağlı ve acılı gıdalar ve çok şekerli besinlerden mümkün olunduğunca uzak durulmalıdır.

Safra kesesi ameliyat ile alındıktan sonra safra sıvısı etraftaki organlara sızıntı yapabilir. Bu sızıntı cerrahi anında oluşan bir yaralanma sonucu meydana gelebilir. Ameliyattan sonra kronik ishal görülebilir. İshal safra ameliyatlarından sonra yaşanan en bilindik şikayetler arasındadır. Vücutta safra ve safra asitleri kalın bağırsağa gider ve buraya ulaşan safra ve asitler vücutta ishale yol açar.


]]>
Safra Kesesi Çamuru https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-camuru.html Fri, 16 Nov 2018 21:52:06 +0000 Safra Kesesi Çamuru, Safra kesesi karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Safra kesesini vücuddaki işlevi yağları çok sayıda damlacıklara ayırmak ve bu yağların vitaminlerinin emilimini sağlamaktır. Di Safra Kesesi Çamuru, Safra kesesi karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Safra kesesini vücuddaki işlevi yağları çok sayıda damlacıklara ayırmak ve bu yağların vitaminlerinin emilimini sağlamaktır. Diğer bir görevi ise kandaki önemli yıkımların atımasına yardım eder. Bazen safra kesesi işlevlerini yapamaz hale gelir. Bunun nedeni ise, safra kesesi taşları, safra kesesi kisleri, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi çamuru bunlar kişinin vücudun da aşırı sancı ve ağrıya neden olur. Peki safra kesesi çamurunun nasıl oluştuğunu biliyormusunuz. Şimdi safra kesesi çamurunun nasıl oluştuğunu öğrenelim.

Safra kesesi çamuru: Safra kesesinin i içinde bulunan sıvının zaman içerisinde yumuşaklığını yitirmesi durumunda safra kesesi çamuru oluşur. İlerleyen zamanlar da tedbir alınmaz ise bu çamur taşa dönüşür ve safra kesesini tıkayabilir. Safra kesesi çamuru ilk zamanlarda belirti vermez. Ama ilerleyen zamanlarda safra kesesi yollarını tıkar ve ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bu sorunların ilk başın da ağrı, titreme, sancı ve mide bulantısı olarak görülür. Safra kesesi çamuru için ameliyat gerekmez. Eğer ilerlemeden doktora giderseniz bu hastalık ilaç ile tedavi edilebilir. Ayrıca evde alacağımız bir kaç tetbir safra kesesi çamurunun azalmasını sağlar. Doğru ve düzenli beslenmek en başta gelir. Bol bol su tüketmekte çok önemlidir.

Safra Kesesi Çamuru
Safra kesesi çamurunun tedavisi,

Eğer safra keseniz de ağrınız, sancınız var ise doktora gitmeniz gerekir. Tedavi sürecini doktorun tavsiye ettiği şekilde yapmalısınız. İlk başta safra kesesin de oluşmuş çamura bakılır. Oluşan çamurun tedavi edilme durumu incelenir. Eğer safra kesesi çamuru ilerlememiş ise ilaç ile tedavi edilir. Safra kesesi çamuru her kişide oluşur. Bu hastalık kimin de ilerlemiş durumda olur. Kimi kişilerde ise kendiliğinden kaybolur.İlaç ile tedavi edilirken küçük taşlar ve çamur safra kesesinden atılır. Bazen çamur ilerlemiş durumda olur, kişi ağrıdan duramaz. O zaman ilaç bile tedavi etmez, ameliyat gerekebilir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı hayat kurtarır. Ağrıyan bir yeriniz olduğu zaman ihmal etmeyin ve bir doktora gidin.
]]>
Safra Kesesi Vücudun Neresinde https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-vucudun-neresinde.html Sat, 17 Nov 2018 11:40:22 +0000 Safra kesesi vücudun neresinde, safra kesesi vücudumuzda karaciğerin üretmiş olduğu safrayı biriktirerek konsantre hale getirme ve safra yollarından bağırsağa ulaşmasını sağlayan organımızdır. Yeri karında üst tarafta olup, Safra kesesi vücudun neresinde, safra kesesi vücudumuzda karaciğerin üretmiş olduğu safrayı biriktirerek konsantre hale getirme ve safra yollarından bağırsağa ulaşmasını sağlayan organımızdır. Yeri karında üst tarafta olup, karaciğerin hemen altındadır. Şekil olarak armudu andırır. Safra kesesinin içeriğindeki kolesterol ve pigmentlerin oluşturduğu çökelek, zamanla taş oluşumuna neden olarak, organın hastalanmasına yol açabilir. Taşların büyüklüğü farklı olup, genellikle kolesterol taşlarından meydana gelir. Röntgen çekiminde görünmeyen taşların ağrıya neden olması oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Safra kesesi taşları bakımından özellikle 20-60 yaş arasındaki kadınlar erkeklerle kıyaslandığında 3 kat daha risklidir. Ayrıca fazla sayıda doğum yapanlar, kilolu olanlar, 60 yaşından büyük olanlarda safra taşı oluşumu bakımından risk taşırlar. Kadınlarda hamilelik döneminde meydana gelen yağ ve kolesterol seviyelerindeki düzensizlik hamilelikten sonra kendini safra kesesi taşı olarak kendini gösterir.

Safra Kesesi Vücudun Neresinde
Safra kesesi bulunduğu yer itibarıyla herhangi bir rahatsızlığında karnın üst bölgesinde başlayıp, sırt ve omuzlara kadar yayılan ağrıyla kendini gösterir. Buna çoğunlukla bulantı ve kusma eşlik eder. Özellikle yemeklerin ardından safra kesesinde meydana gelen kasılma ağrıda etkili olur. Eğer safra kesesinde taş bulunuyorsa, kasılmayla birlikte taşın boyun kısmına kayması yüzünden burada sıkışması ağrının oluşmasına yol açar. Aynı zamanda idrarda koyuluk, dışkının renk değiştirmesi gibi semptomlarda ortaya çıkabilir. Bu durumda iltihap meydana gelirse, hastada ateş yükselmesi, üşüme ve titreme oluşur. Yaşın ilerlemesi belirtilerin daha hafif olmasıyla sonuçlanır. Safra kesesi hastalıkları ağrının dışında sarılık, pankreatit, gıdalara karşı tahammülsüz olma gibi belirtilerde ortaya çıkabilir.

Safra kesesi rahatsızlıkları fiziki muayene sonrası yapılacak ultrasonografi tetkiki sayesinde kolayca teşhis edilebilir. Tipik belirtilerle seyreden safra kesesi sorunları, tetkiklerin ardından belirlenir. Genellikle taş ve çamur kalıntıları bu şekilde görülebilir. Eğer safra yollarına yayılan iltihap, taş sorunu olursa, MR, BT gibi tetkikler kullanılır. Özellikle taşların verdiği rahatsızlıklar dayanılmaz derecede olursa safra kesesinin laparoskopik yöntemle alınması kararı verilebilir. Bu yöntemle hastalar 1-2 günde hastaneden taburcu olabilir. Safra kesesi vücutta bulunduğu yere göre hastalıklarını belli edecek belirtiler gösterir. Bu nedenle teşhis ve tedavi kolay şekilde yapılır.
]]>
Safra Kesesi Pankreas https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-pankreas.html Sat, 17 Nov 2018 12:02:59 +0000 Safra Kesesi, Karaciğere yapışık şekilde şeffaf içi görülen içinde safranın toplandığı bir organımızdır, Halk arasında öd kesesi olarak bilinir. Yetişkin bir insanın safra kesesi bir günde yaklaşık 700 ml. safra üretir Safra Kesesi, Karaciğere yapışık şekilde şeffaf içi görülen içinde safranın toplandığı bir organımızdır, Halk arasında öd kesesi olarak bilinir. Yetişkin bir insanın safra kesesi bir günde yaklaşık 700 ml. safra üretir. 

Safra kesesinin görevleri,
 
Mideden gelen asit yiyecek karışımının ayrıştırarak asitin kana karışmasını önler, yoğunlaştırılmış safrayı oniki parmak bağırsağına belirli aralıklar ile göndererek yiyeceklerin bünyesinde bulunan vitaminlerin çözülmesini, hemoglobin parçalanma sürecinde ortaya çıkan 'billirubin' ve karaciğer tarafından artık olarak ortaya çıkarılan kolesterol'ün azaltılmasını sağlar.
Safra kesesi iltihabi en sık karşılaşılan safra kesesi hastalığı olarak kabul edilir. İltihabın oluşumu genellikle safra kesesi taşlarının oluşumundan kaynaklanır,  taşların oluşması ile iltihap görülür. Aynı zamanda safra kanallarının taşlar tarafından tıkanması ile safra kesesi büyümesi görülür, taşların safra kanallarını tıkaması ile kese de şişme görülür buna "akut kolesistit" denir. Karın sağ üstünde başlayan kuru ağrı, sırtın sağ bölümünde yer alan ağrı ve genel olarak huzursuzluk bu rahatsızlığın belirtileridir. Özellikle demir yönünden zengin yemeklerin yenmesi ile oluşan karında şişlik ve gaz bir başka belirtidir. Bir diğer iltihabi durum ise "kronik kolesistit" ise; Genellikle kırk yaş üstü kadınlar da görülen bu iltihaplanma şeklinde safra kesesi büzülerek işlevlerini tam yapamaz, kullanılmayan safra kesenin şişmesine neden olur.

Safra Kesesi Pankreas
Pankreas, 

Midenin alt arkasında belin önünde, karın boşluğunda yer alana bir salgı bezidir. Hayati önem de görevleri bulunan pankreas baş, gövde, boyun ve kuyruk bölümünden oluşur, baş bölümü karaciğere yani sağ tarafa yakın, kuyruk tarafı ise karnın soluna doğru hafif yukarı gelecek şekilde uzanır. Görünümü baştan kuyruğu doğru yassı ve uzunluğu yetişkin kadın ve erkeklerde  de 15 - 25 cm. olurken ağırlığı kadınlar da 50 gr. erkekler de 70 gr. civarında dır. 
Karaciğer, dalak ve pankreas üst mezanter atardamarlar ile beslenir. Üçünün uyumlu çalışması şarttır, öyle ki birinde oluşan hastalık bir diğerinin yorulmasına ve çabuk hastalanmasına yol açacaktır. Pankreas'ın İç ve dış salgı şeklinde iki çeşit görevi vardır. İç salgı ile "Langerhans adacıkları" hücrelerini yapar, Bu hücrelerin inisülün dengelemek gibi görevleri vardır. Dış salgı görevini pankreas'ta bulunan asinus kesecikleri yerine getirir. Bu kesecikler pankreas özsuyu'nun oniki parmak bağırsağına dökülen bir çeşit sıvı salgılar. Bu salgılar bir glikozun glikojene dönüşmesini sağlar. Pankreasın düzenli çalışmaması şeker hastalığını beraberinde getirir.
]]>
Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/laparoskopik-safra-kesesi-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 04:16:41 +0000 Laparaskopik Safra Kesesi Ameliyatı, özellikle safra kesesi ameliyatında kapalı kısaca "laparaskopik" teknik kullanılarak uygulanmaktadır. Safra kesesi ameliyatında uygulanan bütün işlem hastanın karın duvarında açılan ufak kes Laparaskopik Safra Kesesi Ameliyatı, özellikle safra kesesi ameliyatında kapalı kısaca "laparaskopik" teknik kullanılarak uygulanmaktadır. Safra kesesi ameliyatında uygulanan bütün işlem hastanın karın duvarında açılan ufak kesilerin içerisinden karın boşluğuna giriş yapan çubuk şeklindeki aletler ile uygulanmaktadır. Safra kesesi ameliyatında hasta genellikle bütünü ile uyutma işlemi yani genel anestezi tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Laparaskopik teknik kullanılarak yapılan safra kesesi ameliyatının özü ise, safra kesesinin bulunduğu karın içerisindeki bağlantısından ayırımı yapılarak mevcut olan çamur ya da taşların tam anlamı ile çıkarılmasını sağlamaktır. Bunun için öncelikle hasta genel anestezi tekniği ile uyutulduktan sonra göbekten içeri ufak bir boru sokularak karın boşluğuna yaklaşık olarak litre gaz verilerek şişirilir. Daha sonra borunun içerisinden çubuk şeklinde olan ufak bir kamera gönderilerek karın içerisindeki durumu televizyonun ekranına yansıtılması sağlanır. Bu sistem sayesinde laparaskopik ameliyat uygulanırken içeride cerrahi aletlerin ve yapılan işlemlerin kolaylıkla görüş imkanını ve hareket alanınında sağlamış olmaktadır.

Laparaskopik Safra Kesesi Ameliyatında, hastanın sağ kaburga yayının hemen altında üç adet daha küçük borular yerleştirilerek çubuk şeklindeki cerrahi aletler ise bu borulardan içeri yollanır. Safra kesesi ameliyatını uygulayan cerrah özellikle karın içerisindeki organları ve ameliyat esnasında kullanmış olduğu aletler ile uyguladığı işlemleri televizyon ekranından ameliyat sırasında kolaylıkla takibini yapabilmektedir. Ayrıca laparaskopik teknik uygulanarak yapılan safra kesesi ameliyatlarında karın içerisine gönderilen kamera sistemi ile görüntü büyütülerek hatta istenilen açılar kolaylıkla yansıtılabildiği için cerrahın ameliyatı görüş imkanı diğer açık ameliyat tekniğine göre çok daha üstün olmaktadır. Eğer gerekli görülür ise cerrah ameliyat esnasında video kaydını da kolaylıkla yapabilmektedir. Cerrah ameliyatta öncelikle safra kesesinin damarını ve kanalını bularak titanyum zımbalar ile kapatılır daha sonra kesilerek ayrılır. Sonraki işlemde safra kesesi karaciğere yapışık bir durumda olduğu için yerinden sıyrılarak karın boşluğuna çekilir ve serbest bir hale getirilir. Safra kesesi açılan deliklerin birisinden dışarıya çıkartılır ve içi tamamen boşaltılır. Daha sonra açılan küçük kesiler gizli dikiş ile birbirine yaklaştırılarak safra kesesi ameliyatı tamamlanmış olur.

Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı
Laparaskopik Safra Kesesi Ameliyatı, laparaskopik ameliyatlar çoğunlukla  dakika ile dakika arasında değişim göstermektedir. Ancak çok ciddi ilerlemiş olan iltihap vakalarında ya da çok uzun süreli olarak safra kesesinde iltihap sebebi ile fazla sayıda karın ağrısına maruz kalan kişilerde ise laparaskopik safra kesesi ameliyatı daha uzun sürmektedir. Özellikle bu vakalarda alanında oldukça deneyimli cerrahi tecrübe gerekmektedir. Hatta ameliyat uygulanan hastanın sağlık koşulu ve safra kesesi ile bağlantılı olan diğer organların yapısal ilişkisi de laparaskopik ameliyatın uygulanmasını etkilemektedir. Ayrıca laparaskopik teknik uygulanarak yapılan ameliyat açık yapılan ameliyata göre çok daha avantajlı olmaktadır. Hatta laparaskopik safra kesesi olan bir hasta ertesi gün normal yaşantısına çok kolaylıkla geri dönebilmektedir. Özellikle kapalı teknik kullanılarak uygulanan cerrahi ameliyatlarda hastanın vücudunun içerisinde uygulanan işlemler çok daha net olarak görülebilmektedir. 
]]>
Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 04:15:50 +0000 Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir, Safra kesesi karaciğerden salgılanan safranın toplandığı torba şeklinde karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Genellikle açlık halinde safra kesesinde biriken Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir, Safra kesesi karaciğerden salgılanan safranın toplandığı torba şeklinde karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Genellikle açlık halinde safra kesesinde biriken safra burada toplanır. Sindirim sırasında safra kesesi kendini kasarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltır ve böylelikle yağlı maddelerin emilimini gerçekleştirir.

Yetişkin bir insanın vücudu günde yaklaşık 700 ml safra üretir. Safranın 1. görevi yağları parçalamaktır 2. Görevi yağ sindiriminin Son ürünüyle yağda çözünen vitaminlerin A, D, E, K Vitaminleri emilimine yardım etmektedir. Bir diğer önemli işlevi ise kanda önemli yıkım ürünlerin atılmasını sağlar. Taşlar r safra kesesinin içinde ince bağırsağa boşalan safra veya öd adı verilen sindirime yardımcı bir sıvı vardır. Safra kesesi içinde normalde bulunan kolesterol veya pigmentlerin çökel ekleşmesi sonunda safra kesesi taşı oluşur. Taş bazen bir buğday tanesi kadar bazense golf topu kadar büyük olabiliyor. Taşlar bazı hastalarda bir taş olurken bazılara ise birden fazla taş görülür.

Safra taşları kimlerde olur

 • 60 yaş üzerindeki insanlarda yaklaşık %20 sinde safra taşı bulunmaktadır. 30-60 yaş arasındaki kadınlarda safra taşı görülme sıklığı erkelere oranla 3 kat daha fazladır.
 • Safra kesesi safra taşları veya başka nedenlerle tıkanırsa safra bağırsağa dökülemez, safra pigmenti karaciğer veya safra kesesi tarafından geri emilerek kana karışır. Deri ve göz sarı renk alır ve ( sarılık ) denen hastalık ortaya çıkar.
 • Safra taşı ağrıları göz ardı edilmemelidir belirtiler şiddetlendiği an bir hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde safra taşı nedeniyle hayati tehlikeye yol açabilir.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Ne zaman doktora gidilmeli

Gözlerde ve cildinizde sarılık görüldüğünde gidilir.Baş ağrısı, yemeklerden sonra hazımsızlık, mide bulantısı, ağız kokusu, ağızda acımsı bir tat şikâyeti varsa gidilir.Safra kesesinde oluşan çamurların ilk belirtileri titreme, üşüme, geğirme, kusma ve bulantıdır. Ancak bu belirtiler başka hastalığında sebebi olabileceğini düşünerek mutlaka bir doktora gidip uygun tahliller yapılarak öğrenilir.Safra kesesinin ağrılarına hekimin verdiği ilaçların yanı sıra bitkisel çözümlerde vardır. Elma sirkesi safra kesesi ağrısı için çok yararlıdır.Bir bardak meyve suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip içilirse 20-30 dakika sonra ağrının geçtiği görülür.Maydanoz, mısır püskülü ve zerdaçal ağrının azalmasına yardımcı olur. Bu bitkilerden hazırlanan çay idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Safra Kesesi Mide Bulantısı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-mide-bulantisi.html Mon, 19 Nov 2018 06:49:01 +0000 Safra Kesesi Mide Bulantısı, özellikle karaciğer tarafından salgılanan safranın biriktiği ve karaciğerin alt kısmında bulunan bir kese şeklinde bir organdan meydana gelmektedir. Bu kesenin vazifesi, oluşan safrayı de Safra Kesesi Mide Bulantısı, özellikle karaciğer tarafından salgılanan safranın biriktiği ve karaciğerin alt kısmında bulunan bir kese şeklinde bir organdan meydana gelmektedir. Bu kesenin vazifesi, oluşan safrayı depolayıp yoğunlaştırdıktan sonra belli zamanlarda 12 parmak bağırsağına düzenli olarak safra salgılamaktır. Genellikle safra kesesinde meydana gelen iltihaplanma safra taşlarının neden olarak gösterildiği bir iltihaplanma çeşididir. Bu iltihaplanmaya tıp alanında  kolesistit adı verilmesinin yanı sıra iki ayrı versiyonu mevcuttur.

Kronik safra irini nedeni ile safra kesesi etkilenerek büzülür ve gerekli işlevlerini yapamaz hale gelir. Hastanın karın bölgesinde sürekli yemeklerden sonra rahatsız edici bir gerginliğin yanında gaz bulunmaktadır. Ayrıca sağ kısımdan başlayarak kaburgaların alt kısımlarına kadar ilerleyen kendini hissettiren şiddetli ağrının yanında sarılık nöbetlerine de rastlanmaktadır. Bu şekilde gelişen bu rahatsızlık genellikle 40 yaş üstü kilolu bayanlarda rastlanmaktadır. Ayrıca akut gelişen safra iltihabı genel olarak safra yollarında var olan taşın sebep olduğu bir tür hastalıktır ve bu hastalığa tıp dünyasında akut kolestik adı verilir. Hastalarda karın bölgesinin sağ üst kısmına eşlik eden aniden hızlı ve kuvvetli gelişen ve sırtta başlayarak sağ omzun üst kısmına kadar ilerleyen ağrı hissedilmektedir. Bu yüzden hastada yüksek ateş, mide bulantısı ve öğürmeler yaşanır ve her iki farklı tür olarak oluşan safra iltihaplarında da vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bu rahatsızlıklar için cerrahi operasyon da gerekebilmektedir. Ayrıca midenin iç kısmındaki zarın iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır ve bu hastalığa mide nezlesi veya mide irini adı da verilmektedir.

Safra Kesesi Mide Bulantısı

Safra Kesesi Mide Bulantısı bazı durumlarda da safra kesesinde yer alan sıvının ilerleyen zaman içerisinde yumuşaklığını yitirmesi nedeni ile safra kesesi içeriğinde çamurlaşma meydana gelir. Safra kesesi ile karaciğeri birleştiren kanal zaman içinde hiç bir önlem alınmaz ise çamur zamanla yoğunlaşarak safra kanalını tıkayarak burada taş oluşmasına zemin hazırlar. Safra kesesinde oluşan çamur ilk zamanlarda hastada her hangi bir belirtiye neden olmadan sinsice bulunduğu bölgede yerleşir ve daha sonraki dönemlerde oldukça ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sorunların ilk sırasında mide de bulantı, kusma ve şiddetli ağrılara sıklıkla rastlanabilmektedir.

Safra kesinde meydana gelen çamurun giderilmesi amaçlı kişilerin cerrahi operasyon geçirmesine gerek yoktur. Çünkü hastanın beslenme düzeninin gözden geçirilerek ayarlanması ve öğünlerin düzenli olarak belirli vakitlerde alınması ile çamur safra kesesinden temizlenebilmektedir. Kişiler yaşadıkları mide bulantısı, kusma veya şiddetli ağrılar nedeni ile safra keselerinde çamur meydana geldiği şüphesinde iseler vakit kaybetmeden bir hekime yönlenerek gastroskopi yaptırılmasını isteyebilirler. Çamur var ise ilk belirtileri arasında mide bulantısı, geğirme, üşüme, titreme ve kusma hissi mevcuttur. Bu belirtiler sonrasında mutlaka çamurdan kuşkulanılması da doğru değildir ve bu belirtiler her hangi bir farklı rahatsızlığında belirtileri olarak da kendini gösterebilmektedir. Bu yüzden gereken tüm tetkikler uygulanarak hastaya en doğru teşhis konularak tedavisine başlanmalıdır. 

Hastalarda şayet safra kesesi çamuruna rastlanmış ise tedavisinin ardından yok edilen çamurun sürekli tekrarlaması gibi bir durumda düşünülebilir. Özellikle hamilelik döneminde, oruç tutma veya uzun zaman aç kalma gibi durumlarda çamur daha da yoğunlaşarak artabilmektedir. Bu olumsuz etkilerin düzeltilmesi, geçmesi veya önlenmesi gibi durumlarda safra kesesinde var olan çamurun en aza inmesi veya giderek kaybolması da mümkündür. Safra kesesindeki tüm bu olumsuzluklar önlenerek tedavi altına alındıktan sonra]]> Safra Kesesi Belirtileri https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-belirtileri.html Mon, 19 Nov 2018 19:37:47 +0000 Safra kesesi belirtileri, Safra kesesi, karnın sağ üst kısmı da bulunur ve armut şeklindedir. Safra kesesi kanalları, karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Öğünler arasında karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını de Safra kesesi belirtileri, Safra kesesi, karnın sağ üst kısmı da bulunur ve armut şeklindedir. Safra kesesi kanalları, karaciğer ve bağırsaklara bağlıdır. Öğünler arasında karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolayan safra kesesi, yemek sırasında bu sıvıyı safra kanalı aracılığıyla bağırsaklara gönderir. Bu sıvı gıdalar yoluyla alınan yağı sindirmek için kullanır. 40 yaş üzeri kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Safra kesesi taşı, yiyeceklerden alınan yağın sindirilmesinde sorunlara yol açabilir. Bundan dolayıdır ki özellikle, yağlı bir yemek sonrası yaşanan aşırı şişkinlik ve karın bölgesinden başlayarak, omuz bölgesine kadar uzanan bir ağrı, safra kesesi belirtisi olabilmektedir. Bazı kişilerde hiçbir safra kesesi belirti olmaksızın, bazılarında ise safra kesesi taşı olan belirtileri ortaya çıktığı vakit, vücutta şiddetli ağrı görülmektedir. Safra kesesinin  neden olduğu ağrılar genelde, karnın sağ üst köşesindeki bölgede yaşanmaktadır. Ağrının şiddetlenmesi durumunda, sırt bölgesinde ve karnın tamamını sarabilmektedir. Eğer bu ağrının şiddetinde git gide bir artış gösteriyor ise safra kesesinde tahrişe neden olduğu bir gerçektir. 


Safra Kesesi Belirtileri
Safra kesesi belirtileri: 
 • Kusma
 • Yüksek ateş
 • Terleme ve titreme
 • Şişlik hissi
 • Sırt ve karın bölgesinde şiddetli ağrı 
Safra kesesi, vücutta görülen kolestrol fazlalığından dolayı meydana çıkan bir tür hastalık çeşitidir. Sağlıklı bir kişide karaciğer tarafından atılan kolestrolü çözmek için yeterince bileşen içermektedir. Diğer önemli husus ise safra kesesinin ortaya çıkmasını sağlayan olay, kırmızı kanın artmasıdır. Safra kanalları taş nedeniyle tıkanırsa, hastada sarılık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Ve iltihaplanmalara yol açabilir. Safra kesesi tedavisinde izlenilecek en büyük yol, safra taşının büyüklüğüne ve nerede bulunduğuna bağlıdır. Eğer taş küçükse ve safra kesesinin içerisindeyse herhangi bir müdahale yapılmadan doktorumuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanarak, bu taşı ortadan kaldırabiliriz. Bunun aksine, safra taşı safra kesesini tıkayacak kadar büyükse, şiddetli ağrılara yol açabiliyorsa hemen doktorunuza başvurarak cerrahi bir müdahale gerekebilmektedir. Safra kesesinde sorunları olan kişilerin, yiyeceklerini tüketirken yağlı gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir. 
]]>
Midede Safra Suyu https://www.safran.gen.tr/midede-safra-suyu.html Tue, 20 Nov 2018 01:29:03 +0000 Midede safra suyu, normal şartlarda midede az miktarda bulunabilir. Midede bulunan safra suyunun bir miktarı mide ve yemek borusu üzerinde zararlı bir etki oluşturmaz. Safra tuzlarının midedeki konsantrasyonu 0.05-0.5 Ml gibi ölçüler Midede safra suyu, normal şartlarda midede az miktarda bulunabilir. Midede bulunan safra suyunun bir miktarı mide ve yemek borusu üzerinde zararlı bir etki oluşturmaz. Safra tuzlarının midedeki konsantrasyonu 0.05-0.5 Ml gibi ölçülerde değişiklik gösterir. Bunlar ise toksik olmayan seviyelerdedir. Reflüde denilen mide safra suyu sofra tuzu düzeyi genellikle 30 ml üzerindedir. Yemek borusundaki safra suyu miktarı bu seviyeden biraz daha düşük olup 10ml civarındadır. Bu sebepten dolayı toksik olmayan su burada safra tuzları yemek borusu epiteli içinde birikerek; toksit konsantrasyonu ulaşabilir. Mideye geçen safra tuzları mide mukozası üzerinde toksit etkileri mide ve yemek borusunda mide asitinin oluşturduğu hasarlanmanın şiddetlenmesine katkıda bulunurlar. Bu durumda mide asit salgısını uyarmak suretiyle hasarlı almaya, artık midede geri kaçan onikiparmak bağırsağı muhtevası içinde safra tuzları yanında yüksek miktarda bulunan pankreas enzimleri mide ve yemek borusunun mukozasındaki hazırlanmanın şiddetlenmesine arttırır. Midede aşırı safra bulunması mide asidini azalttığından, Reflü olan hastaların midede bakteri üremesine kolaylaştırabilir. Böyle durumlarda hastalar antibiyotik tedavisi ile tedavi olabilir.

Midede safra suyu belirtileri

Bu hastalığın belirtileri diğer mide hastalıklarına göre farklı değildir. İnsan bedeninde üst karın bölgesinde huzursuzluk, ağrı, gerilme, bulantı, şişkinlik hissi, kilo kaybı, kusma gibi belirtiler ile bu hastalık kendini belli edebilir. Bazı hastalarda safra suyu belirtileri diğer hastalıklarda da oluşabilmektedir. Midede bulunan safra suyu belirtileri genellikle yemek yedikten sonra artar; bazı hastalarda ise gizli kanamalar görülebilir. 

Midede Safra Suyu
Mide safra suyu nasıl teşhis edilir

Günümüzde bulunan mide safra suyu endoskopistler tarafından sıkça uygulanan yôntem olmak birlikte, gerçekte bu hastaların büyük bir çoğunluğunda reflü gastriti yoktur. Genellikle tecrübe ve bilgi eksikliği olan endoskopistlerin endoskopi sırasında midede bir miktar safra görmeleri, böyle bir teşhis koymalarına yol açmaktadır. Bu hastalar uzun süreli gereksiz tedavilerinin uygulanmasına maruz kalmaktadır. Endoskopi her zaman doğru sonuç vermediğinden mide ve yemek borusundaki safra suyu şiddetini ölçmek için değişik yöntemler kullanılmıştır. Bu hastalığı tespit etmek için kullanılan, en çok tercih edilen yöntem yemek borusundan mideye yerleştiren özel kateterlerle safra tuzunun ve safra içinde bulunan mide suyunun ölçülmesi ile mümkün olacaktır. Bu hastalığın teşhisinde kullanılan diğer bir yöntemde ise radyoaktif izotop yöntemidir. Bu yöntemde damardan enjekte edilen radyoaktif, maddenin karaciğerde safra ile bağırsaklara atıldıktan sonra mideye geçişi sintigrafik olarak izlenmektedir. Bu yönteme başvuranlar genellikle sınırlı sayıda olup, özel araştırma merkezlerinde uygulanmaktadır. Bu hastalığının teşhisinin yanında, hastalarda bulunan hastalığın belirtileri oldukça önemlidir. Midede safra suyu aşırı olan hastalarda tedavi yöntemleri arasında hastalık teşhisi edildikten sonra cerrahi girişimlerde bulunulur. 

Midede safra suyu cerrahisi

Midede aşırı safra cerrahi girişimler ile uygulanarak ameliyat teknikleri ile azaltılmış durumdadır. Bağırsağı aşırı safra akışını neden olan cerrahi girişimler, safra yolunun onikiparmak bağırsağına bağlanması, safra kesesinin alınması gibi yöntem uygulana bilir. Bazı hastalarda alkalen reflü gösterebilir. Bu durumda papillotomi yapılmış olan hastalarda daha belirgin görülür. Safranın bağırsağın boş kaldığı yer alan onikiparmak bağırsağının tıkayıcı etkisiyle, biriken patolojilerde midede safra suyu çoğalması kaçınılmazdır. Bu durumda hastalarda safra ve kusmalar görülür. Bu cerrahi girişimler hastada ortaya çıkan probleminden kurtulması için sağlanır. Daha önce de g]]> Gebelikte Safra Kesesi Taşı https://www.safran.gen.tr/gebelikte-safra-kesesi-tasi.html Wed, 21 Nov 2018 01:00:15 +0000 Gebelikte safra kesesi taşı, gebelik süreci safra kesesi taşı bakımından kadınların oldukça yatkın oldukları bir dönemdir. Bu konuda yapılan araştırmalarda gebe kadınların yaklaşık % 5-10 kadarında safra kesesi olduğuna d Gebelikte safra kesesi taşı, gebelik süreci safra kesesi taşı bakımından kadınların oldukça yatkın oldukları bir dönemdir. Bu konuda yapılan araştırmalarda gebe kadınların yaklaşık % 5-10 kadarında safra kesesi olduğuna dair bir sonuca ulaşılmıştır. Uzmanlar bunun bazı nedenlerden kaynaklandığını ileri sürmektedir. En önemli sebepler arasında gebelikte progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerinde meydana gelen değişim ve kadının vücudundaki yağ ve kolesterol dengesinde meydana gelen değişim yer almaktadır. Çünkü progesteron hormonu safra kesesindeki hareketleri azaltmakta ve safra taşlarının oluşumuna yol açmaktadır. Östrojen hormonunun etkisi ise, safra salgısının içeriğindeki kolesterol miktarının artmasına yol açmakta ve dolayısıyla taş oluşumunu arttıran etkiye neden olmaktadır. Kan yağlarının, kolesterol değerlerinin değişmesi de safra taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Bilindiği gibi kolesterol safra taşlarının çoğunun oluşmasına yol açar. Kadınların fazla sayıda doğum yapması, gebelik sayısının artması da, safra kesesi taşı oluşumunda önemli bir etkendir.

Bu etkenlerin dışında gebe kadının yaşının ileri olması, ailede genetik yatkınlık olması, kilolu olması, bazı kan hastalıklarının olması gibi durumlar varsa, gebelikte safra kesesi taşı oluşumu bakımından riskli olarak kabul edilir. Zaten kadın olmak başlı başına safra kesesi taşı oluşumu bakımından riski arttırmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayının rutin kontrolleri arasında bu konuda da değerlendirilmesi, özellikle yakınmaları olan kadınların izlenmesi tavsiye edilir. Safra kesesi taşı bakımından risk faktörleri bulunuyorsa, gebe kadınların bu süreçte beslenmelerine dikkat etmesi yararlı olabilir. Çünkü bazı yiyecekler safra akışının normal düzende olmasına neden olur. Özellikle domates, fındık, çilek, elma, fasulye, kızılcık, kereviz, maydanoz, hindistan cevizi gibi besinler bu konuda anne adaylarına yardımcı olacaktır.

Gebelikte Safra Kesesi Taşı
Gebelikte safra kesesi taşı tedavisi

Gebe kadınlarda oluşan safra taşı genellikle herhangi bir belirti vermeden ilerler. Ancak bazı gebelerde safra taşının karakteristik belirtileri arasında olan şiddetli karın ağrısı, akut kolesistit belirtileri meydana gelebilir. Bu semptomların şiddetli olması halinde, safra taşının cerrahi olarak tedavisi edilmesi gündeme gelebilir. Fakat genel uygulama gebe kadınların ilaç tedavisiyle gebelik sürecini geçirmesini sağlamaktır. Özellikle beslenmeye dikkat etmek, safra düzenleyici ilaçları doktor kontrolünde kullanmak anne adayının rahat bir gebelik geçirmesine yardımcı olabilir. Doktorlar ameliyatı genellikle gebelik sonrasında ertelemeyi uygun görürler. Eğer acil bir durum meydana gelirse, ameliyatla safra taşı ve safranın alınması kaçınılmaz olabilir. Bu durumda ameliyata ancak gebeliğin ikinci üç aylık sürecinde karar verilir. Bu dönem ameliyat için en uygun dönemdir. Safra kesesi taşı safra yollarını tıkarsa, gebelerde de sarılık belirtisi gösterebilir. Bu durum acil bir tedavi uygulanmasını gerektirir.
]]>
Hamilelikte Safra Kesesi https://www.safran.gen.tr/hamilelikte-safra-kesesi.html Wed, 21 Nov 2018 17:41:13 +0000 Hamilelikte safra kesesi, Karaciğer tarafından üretilmiş olan safrayı kesede biriktiren ve genellikle yemeklerden hemen sonra oldukça fazla bir miktarda salgılayan organımızdır. Torba şeklinde olan safra kesesi ayrıca safranın Hamilelikte safra kesesi, Karaciğer tarafından üretilmiş olan safrayı kesede biriktiren ve genellikle yemeklerden hemen sonra oldukça fazla bir miktarda salgılayan organımızdır. Torba şeklinde olan safra kesesi ayrıca safranın da depo görevini yapmaktadır. Oldukça sağlam bir organımız olan safra kesemiz patlamadan oldukça yüksek bir miktar safra biriktire bilmektedir. Yemeklerden sonra safra kesesinin bağırsağınıza boşalttığı safra yağ sindirimine yardımcı olur.

Hamilelik dönemi safra kesesi taşı oluşumunda daha fazla etkinlik gösteren bir dönemdir. Hamilelerin yaklaşık en az %5 en çok %10 unda safra kesesi taşına denk gelinmektedir. Hamilelikte artan hormonların ve değişim sürecinde olan yağ ve kolesterol dengesi safra kesesinde taş olma ihtimali daha çok artmaktadır. Doğum yapan kişinin gebelik ve doğurganlık sayısı arttıkça yani doğum yaptıkça safra kesesinde taş olma ihtimali de bu oranla artmaktadır. Safra kesesi hastalıkları genelde kilolu, çok doğum yapan kişilerde, beslenmesine dikkat etmeyen kişilerde görülür. Ayrıca safra kesesinde  taş oluşumunu etkileyen, hızlandıran  bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazıları yaşın ilerlemesi, hamilelik, genetik ve sirozdur.

Hamilelikte Safra Kesesi

Safra taşı bulunan gebelerde  çoğunlukla şikayet ve belirtileri bulunmamaktadır. Gebelik dönemin de safra kesesi taşı çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Ameliyat mümkün oldukça ertelenir. Ancak ameliyat kaçınılmaz olursa hamileliğin 4. ayı ve 6. ayı arasında yapılması beklenmelidir. Hamilelik döneminde safra kesesi iltihabı ise çok nadir görülen bir durumdur. Nadir görülen bir durum olan iltihaplanmanın tedavi yönteminde ise damardan sıvı verilmesi şeklinde bir yöntem uygulanmaktadır. Mide boşaltılması ve ağız yolundan gıda alınmaması gerekmektedir. Bunun dışında bu yöntemler çözüm olmaz ise safra kesesinin alınması gibi bir yöntem uygulanabilir. Hamileliğin 3. ayı ve 7. ayında yapılabilen bu ameliyat risk taşımamaktadır. Fakat 3. ayından önce yapılan ameliyatta hamile kişinin düşük yapma ihtimali oldukça yüksek olurken 7. ayından sonra yapılan ameliyatlar için ise erken doğum söz konusu olabilmektedir.

]]>
Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur.html Wed, 21 Nov 2018 23:07:54 +0000 Safra kesesi taşı nasıl düşürülür, Safra kesesi taşı veya bir diğer adıyla safra taşı, safra sıvısının katılaşması ile oluşur. Safra taşı karaciğerden geldiği safra kesesinin ince bağırsağa akmasını sağlaya Safra kesesi taşı nasıl düşürülür, Safra kesesi taşı veya bir diğer adıyla safra taşı, safra sıvısının katılaşması ile oluşur. Safra taşı karaciğerden geldiği safra kesesinin ince bağırsağa akmasını sağlayan safra yolu var. Safra, kesesinde çoğalması nedeniyle zamanla burada taşlar oluşur. Safra taşı safra kesesinin çıkış yerini tıkayınca iltihaplanmalar kaçınılmaz olur. Kadınlarda bu hastalık erkeklere göre daha çok görülür. Safra kesesi taşı olanların yüzde sekseninde bu taşlar herhangi bir sıkıntıya yada rahatsızlığa sebep olmazlar. Safra sıvısının bir zaman sonra sıkışması ile safra kesesi taşı ve ya safra taşı oluşur.Safra kesesi sıvısı içindeki kolesterol ve safra tuzu oranı anormal olmaması nedeniyle kolesterol taşları oluşur.

Safra kesesi taşının başlıca sebepleri: 

Şişman insanlarda fazla safra dışarı atılır ve bu nedenle aşırı derecede safra taşı üretilir. Fazla zayıflamada da çok safra salgılaması  olur buda safra kesesi taşının sebeplerindendir. Safra kesesinden geçince bu küçük kanaldan ince bağırsağa geçerken tıkanmaya sebep olur bu çok ağır kramplı ağrılara  sebep olur.Bu ağrılar yirmi dakika ile beş saat arası devam eder. Kramplı karın ağrısı nadiren de olsa belde ve kürek kemikleri arasında yayılır. Kolikle birlikte geğirmek,  bulantı, kusma, şişkinlik olur.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Önceden göz akında ve sonra deride sarılık tedavisi sindirim anormallikleri görünür. Safra taşı  Bazen ultrason veya (sonografi) muayene yeterli değildir, böyle bir zamanda röntgen çektirmek daha iyidir .Komputertomografi ile safra kesesi taşını veya iltihabı kesin teşhis edilmektedirler. Safra kesesi taşının düşme vakti gelince tıbba göre hastanın safra kesesi taşını ameliyatla çıkarılmasıdır. Safra kesesi taşları en uygun olan ameliyat laporoskopik yöntemidir. Laporoskopik safra kesesi taşlarının ameliyatında normalinden karın duvarı beş artı bir  santimetre çapındadır ve 2-4 delik açılmaktadır. 

Safra kesesi ameliyatı,

Ancak dünyada ilk defa 2007 senesinde uygulanan tek kesi ve laparoskip cerrahi ismi verilen yöntemle göbeğin deliğinden yayılmış yaklaşık 1.5 -2 santimlik  bir tek kesiyle ameliyat yapılmıştır gelişmiş olan teknoloji ve doktur deneyimiyle birlikte laporoskopik ameliyatlar bir çok ameliyat şeklinde çıkan altın değerindedir. Bu  Zamanında ilaç eritilmesi böbrek taşına benzeyen aletlerle safra kesesi taşların kırılmasıyla tedavi denenmiştir ama bundan sonuç alınmamıştır. Sorun oradaki taşları yok etmek değildir, çünkü ana mekanizmayı ortalıktan kaldırmasak taşlar tekrar oluşur. Mesela ilaç tedavisiyle safra kesesi taşlarını eritebilirsiniz bu zahmetli bir ilaç tedavisidir bir iki ay sonra aynı yerde taş olur. Onun için bu safra kesesi ana kanallarındaki taşları ortada kaldırmaktır. Buda çoğunlukla ameliyatla safra kesesi taşlarını alırlar.

]]>
Safra Ameliyat Sonrası Beslenme https://www.safran.gen.tr/safra-ameliyat-sonrasi-beslenme.html Thu, 22 Nov 2018 20:59:42 +0000 Safra ameliyat sonrası beslenme: Safra karaciğerde üretilen sindirim sıvısını depolayan ve toplayan bir organdır. Safra akıntısına engel olan hastalıklar cerrahi bir operasyonla  alınabilir Safra kesesi ameliyatından sonra oluş Safra ameliyat sonrası beslenme: Safra karaciğerde üretilen sindirim sıvısını depolayan ve toplayan bir organdır. Safra akıntısına engel olan hastalıklar cerrahi bir operasyonla  alınabilir Safra kesesi ameliyatından sonra oluşabilecek şikayetlerin önüne geçebilmek için doğru beslenme gereklidir. İster açık safra ister kapalı safra ameliyatı olun mutlaka beslenme önemlidir. Safra kesesi ameliyatı sonrasında hastanın mutlak öğün sayısını artıracak fakat yemek miktarını düşecek. Örneğin üç öğün ise 6 öğüne çıkarılacak yemek. Veya yemeklerde bir veya iki porsiyon yeniliyor ise yarım porsiyona indirilecek. 

Safra ameliyatı sonrasında yenile bilinecek besinler,

Et ürünleri: Kırmızı et, tavuk, balık, hindi ve bunlarda bulunan karaciğer böbrek dalak gibi sakat atlar. Fakat ızgara haşlanmış veya fırında pişirilmiş olmalı yanı sıra yapmış olduğunuz salataya karıştırıp da tüketebilirsiniz.

Çorba çeşitleri: Süzgeçten veya rondo dan geçirilmiş sebze çorbaları, domates çorbası, mercimek çorbası, pirinç çorbası, şehriye veya yayla çorbası acısız ve küçük taneli tarhana çorbaları içebilirsiniz.

Baharat çeşitleri: Hindistan cevizi kekik nane ve tarçın Süt ve tuzdan yapılmış  sosları da kullanabilirsiniz.

İçecekler ve komposto çeşitleri: Yemeklerden sonra ekşi olmayan ve taze sıkılmış meyve suları komposto şeklinde kabuksuz hazırlanmış elma, şeftali kırmızı erik ve taze kayısı, tatlı kiraz gibi meyvelerden tükete bilirsiniz.

Tatlı çeşitleri: Sade hazırlanmış veya sütlü tatlılar pekmez taneleri süzülmüş reçel ve süzme bal,muhallebili tatlılar, fırında pişmiş revani veya benzeri tatlar tükete bilirsiniz.

Sebze çeşitleri: Sebzeleri iyi pişirip dilerseniz haşlayıp dilerseniz közleyerek pişirebilirsiniz. Havuç, Soğan, taze fasulye, semiz otu, pazı, patates,  domates gibi sebzeleri tükete bilirsiniz.

Safra Ameliyat Sonrası BeslenmeUnlu mamüller hamur işleri: Makarna, irmik, sade pişmiş kekler, kuru pastalar, yufka böreği, beyaz ekmek,  bisküvi ve sade krakerler tüketebilirsiniz.

Süt ürünleri ve yumurta:  Tuzsuz ve salamura olmayan peynirler kaşar peyniri, dil peyniri gibi. Haşlanmış yumurtanın akını tüketebilirsiniz.

Safra ameliyatı sonrası kaçınılması gereken besinler,

Et ürünleri: Yağda kızartılmış her türlü et çeşitleri, baharatlı, etler, sucuk, salam,  pastırma ve salamura adilmiş balıklar, kendi yağı ile kavrulmuş ağır etler den uzak durmanızda yarar var.

Çorba çeşitleri: Et suyuna hazırlanmış çorbalar, aşırı acı ve baharatlı çorbalar, özellikle tarhana, kuru bakliyat ile hazırlanmış çorbalar ve hazır çorbalardan uza durmalısınız.

Baharat çeşitleri: Tüketmenizi önerdiğimiz baharatların dışında tüm baharatlar. Sirke, ketçap, sarımsak, limon tuzu, kuru yemişler, çemen,  turşu, kurutulmuş meyveler den uzak durmalısınız.

İçecek çeşitleri: Kafein içeren tüm içecekler örneğin kahve, kola, kakaolu, içecekler, nescafe gibi. hazır meyve suları. limonata, alkol ve soda gibi içeceklerden uzak durmalısınız.

Tatlı çeşitleri: Yağda kızartılmış tüm tatlı çeşitleri ve hamur işleri, yasak olan meyvelerle ve kuru yemişler ile hazırlanan tatlılar. kakao ile yapılmış tatlılar, tahin helvası gibi tatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Sebze çeşitleri Önerilen sebzelerin dışında tüm sebzeler, yağda kızartılmış sebzeler, cipsler. fırın yerine yağda kızartılmış, patateslerden de uzak durmalısınız. 

Unlu mamüller: Kepekli undan yapılan bütün yiyecekler ve baharatlı bisküvi, pasta ve mısır, unu bulgur gibi yiyeceklerden uzak durun.
 
Süt ürünleri ve yumurta: Yağda kızartılmış yumurta ve sala]]> İngiliz Tuzu Safra Kesesi https://www.safran.gen.tr/ingiliz-tuzu-safra-kesesi.html Fri, 23 Nov 2018 20:39:40 +0000 İngiliz tuzu safra kesesi, İngiliz tuzu karaciğerinde problem olan kişilerde çok yoğun olan curuf karaciğerinden safra kesesine aktarılmaktadır. Normal şartlarda safra kesesinde yoğunlaşan curuf doğal yollarla dışarı atılmakt İngiliz tuzu safra kesesi, İngiliz tuzu karaciğerinde problem olan kişilerde çok yoğun olan curuf karaciğerinden safra kesesine aktarılmaktadır. Normal şartlarda safra kesesinde yoğunlaşan curuf doğal yollarla dışarı atılmaktadır. Nadir olarak ise bu durum yoğun olarak geldiği dönemde çamurlaşmaya neden olabilir. Böyle dönemlerde çamurlaşmaya karşı özel bir temizlik yöntemi gerekmektedir. İngiliz tuzu içilerek safra kanalları hareketlendirilir. İngiliz tuzu doğada bulunan bir mineraldir, içildiği zaman tüm kas ve sinir sistemini hareket ettirmektedir. Bu tedavi şekli ile dünyada milyonlarca insan safra taşlarından kurtulmuştur. İngiliz tuzu zararsız bir maddedir. Öyleki hamilelerde ve çocuklarda bile kullanılmasında sakınca yoktur. Karaciğerde biriken çamur için endişe edilmesine artık gerek yoktur. Bu çamurdan bir gece için içerisinde kurtulmak mümkündür. İngiliz tuzu bir bardak suda eritilerek; yudum yudum içilir ve içildikten sonra yarım bardak zeytinyağı veya yarım bardak kadar limon suyu karıştırılarak içilirse mide de rahat eder.  Böylelikle safradaki çamurlaşma tamamen dışarı atılır. Karaciğerde taş oluşması önlenir ve mevcut safra taşları da dışarı atılmış olur. Bu tedavi uygulanırken çok yoğun olarak bazı rahatsızlıklar görülür. Bunlardan en önemlisi ishaldir. Bu nedenle bu tedavinin uygulandığı gün evden dışarı çıkılmamasında fayda vardır.

İngiliz tuzu safra kesesi uygulaması

İngiliz tuzu ile safra kesesi temizlemesi yapmak için öncelikli olarak bu uygulama gece yapılacak ise gündüz saat 4 gibi yemek yeyip; akşam bu uygulamadan yaklaşık olarak 4 saat sonra ingiliz tuzu ile safra kesesi temizleme işlemi yapılır. Bunu yapmak için iki kaşık ingiliz tuzunun bir bardak suda eriterek içilmesi halinde olacaktır. Böylelikle içtiğimiz ingiliz tuzundan sonra vücudumuzda bulunan çamurlaşma tamamen dışarı atılır. Çamurlaşma  oluşması önlenir ve mevcut bu haldeki safrada bulunan taşlarda gitmiş olur. Bu tedavi sırasında sık sık tuvalete çıkılarak; çamurlaşmalardan kurtulmuş oluruz. Şişkinlikler ve ishal durumu geçicidir. Bu işlemleri uyguladıktan sonra hayvansal gıdalar ve süt ürünlerinden, kızartılmış gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Bu uygulamadan sonra safra taşlarının atılmasına yardımcı olduğu için belirli bir süre bu tuzlu karışımı uzanarak; yatılmasında fayda vardır. Ayrıca bu yatma şeklinde başımızın karnımızdan daha yüksekte olmasında fayda vardır. Bu halde rahat edemez ise kişi yan yatarak sağ tarafı üzerine, dizlerinide karnına çekerek;  bekleyebilir.İngiliz Tuzu Safra Kesesi Uyuma imkanı varsa uyuması daha faydalıdır. Ama uyuyamıyor ise sağ tarafı üzerinde anne karnındaki bebek pozisyonunda beklenir. Bu esnada karaciğerdeki hareketlenmeler hissedilebilir. Bu taşlar bilyeler gibi bir bir kanallardan yuvarlandığı hissedilebilir. Bu karışımı kullandığımız zaman ağrı yada kasılma gibi herhangi bir olay görülmez. Çünkü magnezyum yani İngiliz tuzu ile bütün kanallar genişler ve kanalların geçişi sayesinde açık tutulur. Sık sık tuvalete ihtiyaçları giderilmesi olabilir. Bu uygulamayı haftada 2 kez uygulayarak tamamen bu çamurlaşmadan kurtulabilirsiniz. İlk temizlendikten sonra karaciğer daha verimli çalışmaya başlayacaktır. Birkaç gün sonra arka tarafta taşlar kanallara doğru hareket eder ve eskisine benzer semptomlar yinelenebilir. Bu durumda tekrar uygulama yapılarak karaciğere yardımcı olunur. İngiliz tuzunun kullanarak safra kesesindeki taştan kurtulmanın tedavisi mümkün olduğu gibi, bu uygulamayı kullandığımız esnada herhangi bir hastalığa sebebiyet vermez. Ancak kullanımı için yinede doktorun bilgisi olması şarttır.
]]>
Safra Kesesi Kanseri https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-kanseri.html Sat, 24 Nov 2018 10:48:04 +0000 Safra Kesesi Kanseri, bir depo organı olan safra kesesi, öğünler arasında karaciğerin çıkardığı safra sıvısını geçici olarak depolamaktır.Bu sıvı daha  sonra onikiparmak bağırsağına gönderilir. Armut  biçimindedir ve Safra Kesesi Kanseri, bir depo organı olan safra kesesi, öğünler arasında karaciğerin çıkardığı safra sıvısını geçici olarak depolamaktır.Bu sıvı daha  sonra onikiparmak bağırsağına gönderilir. Armut  biçimindedir ve karaciğerin altında  bulunur. Safra kesesi olmadan da yaşanabilmektedir. Tüm  sindirim sistemi kanserler arasında beşinci sırada bulunan safra kesesi kanseri, genellikle 55 yaş üzerinde görülmekte ve hastaların % 75 'i  kadındır.

Safra Kesesi Kanserinin Nedenleri,

Kesin olarak neden oluştuğu bilinmemekle birlikte birkaç sebebi olduğu ileri sürülmektedir.Nedenleri şöyle sıralanmaktadır:
 • Safra kesesinde bulunan safra kesesi taşlarının  uzun dönem boyunca safra kesesini tahriş etmesi ile kese iç zarında kanser öncüsü lezyona sebep olması,
 • Tümör ile iltihaplarının oluşması da kanseri tetiklemesi,
 • Safra kesesinde kasılmaların meydana gelmesi,
 küçük de olsa bu hastalığın oluşumuna neden olur.

Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri,

Hastalığın genelinde daha önce yaşanmış safra kesesi hastalıklarının bu hastalığın belirtileri arasında yer aldığı söylenmektedir.Bunun yanında  safra  kesesi iltihabı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, karnın üst bölgesinde ağrıların bulunması bu hastalığın başlangıç belirtileri arasında yer  almaktadır. İleri aşamalarda ise açık renk dışkılama,koyu renk idrar,kaşıntılı cilt bu hastalığın ileri boyutlarında görülen belirtilerindendir.
  Ayrıca bu hastalığın belirtileri arasında en önemli olanı sarılıktır. Ayrıca karaciğer büyümesi de bazı hastalarda görülmektedir. Genellikle safra kesesi  kanseri hastalarının %60 kadarı, doktora sarılık için  başvurmakta daha sonra safra kesesi kanseri olduğunu öğrenmektedir.Sarılık tek başına bir  hastalık değildir. Sadece hastalığın oluşturduğu belirtiler arasında yer alır. 

Safra Kesesi Kanseri
Safra Kesesi Kanserinin Tanısının Konması,

  Hastalığın il evrelerinde hastalar safra kesesi iltihabı ile doktora başvurmaktadır. Bu dönemde alınan anamnez  içerisinde fazla bilgi yer  almamaktadır.  Genellikle bu hastalığın teşhisi için en çok kullanılan yöntemlerden biri röntgen çekimi yer alır. Daha sonra kan ve idrar tahlillerine  başvurulur. Yapılan  tetkiklerde billirubin ve alkali fosfotaz seviyesi artabilir. İleri rahatsızlıklarda ise anjiyografi yeterli bilgiyi sağlayabilir. Kesin teşhis  için ise bilgisayarlı tomografi tanıyı koymak için yüksek derecede fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra teşhis için ultrasonografi de kullanılabilir.  Teşhis için birçok yöntem  bulunmakta ancak sadece hastaların %5'ik bir kısmına tanı konulabilmektedir. Kesin tanı ise ameliyat sonrası patolojik  inceleme ile belirlenmektedir. 
 Teşhis konulduktan sonra %65 civarında karaciğere doğru bir yayılma söz konusu olmaktadır. Daha sonra ince bağırsağa, mideye ve kalın bağırsağa  yayılır. En yaygın komplikasyonu ise safra kesesinin su ile dolmasıdır. Bunun yanı sıra bu tür bir kanser umutsuzluk ve kötü bir yol izlemektedir.

Safra Kesesi Kanserinin Tedavisi,

Hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale gereklidir. Açık kolesistektomi ve laparoskopik kolesistektomi bu cerrahi bu müdahalenin iki  safhasıydı. Hastaların çoğunda ameliyattan sonra kese içinde tümör kalmamaktadır. Ayrıca radyoterapi de hastalara uygulanan tedaviler arasında yer alır. Vücut dışına ve karına yapılan radyoaktif iğneler tedavi için önem arz etmektedir.  Diğer bir işlem ise kemoterapidir. Bu tedavi yollarından hangisinin seçileceği hastalığın erken dönemde mi yoksa geç dönemde mi olduğuna  bağlıdır. Eğer erken dönemde ise lenf bezleri alınıp radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Hastalık ilerlemişse ışın tedavisi ve endoskopik stentleme  uygulamaları yapılır. Unutmayın, e]]> Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 06:35:29 +0000 Safra Kesesi Ameliyatı, karaciğerin alt yüzüne yapışık 7-10 cm uzunluğunda bulunan organımıza safra kesesi adı verilmektedir.Alınması hayati bir risk  taşımamaktadır. Görevi karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısın Safra Kesesi Ameliyatı, karaciğerin alt yüzüne yapışık 7-10 cm uzunluğunda bulunan organımıza safra kesesi adı verilmektedir.Alınması hayati bir risk  taşımamaktadır. Görevi karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısını geçici olarak depo etmek olan bu organ, yaklaşık 50 mililitre safra sıvısını  depolayabilmektedir. Yemek yediğimiz esnada kasılıp, safra sıvısını ince bağırsağa aktarır. Konsantre safra sıvısı yağlı yiyeceklerin sindirimini sağlar.

Safra Kesesinde Sıkça Görülen Hastalıklar,

 En sık görülen hastalıklar ; safra kesesi taşı, safra kesesi polipleri ve safra kesesi kanseridir. Safra özünün yapımında, depolanıp ince bağırsağa  aktarılmasında oluşan koordinasyon bozukluğu sindirim sisteminde de aksamalara neden olur. Hasta bunları ağrı, hazımsızlık, şişkinlik şeklinde  hisseder. Safra kesesinde oluşan polipler daha çok safra kesesi fonksiyonu bozukluğunda görülür. Aşırı mukoza toplanmasından kansere yol açabildiği için  bu gibi durumlarda erken teşhis ve tedavi önemli rol oynar. Safra kesesi kanseri ise bu hastalıklar içinde en önemli olanıdır. Zaman kaybedilmeden bir an önce tedavi olunması gerekir. 

Safra Kesesi Ameliyatları ,

 Günümüzde safra kesesi ameliyatı denilince ilk olarak akla gelen ve halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik kolosistektemi bu  hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Diğer ameliyat türü ise açık kolosistektemi ameliyatıdır.  

Safra Kesesi Ameliyatı
Açık Safra Kesesi Ameliyatı,

Karında geniş bir kesik yapılarak 5-7 gün kalarak bu ameliyat yapılabilir.Bu ameliyat türü fazla tercih edilmemektedir.
 • Safra kesesinin akut alevlenmiş iltihabına bağlı dokuların çubuk şeklinde cerrahi aletler ile tutulma, kavranma zorluğu,
 • Daha önce geçirilmiş ameliyatlar sebebiyle kolayca ayrılamayan çevresel yapışıklıkların varlığı,
 • Laparoskopi ameliyatı  için teknik ekip eksikliği,
 gibi durumlarda açık safra ameliyatına başvurulabilir.

Laparoskopik kolosistektemi,

Safra kesesi ameliyatlarında genellikle  ilk olarak seçilen yöntemdir.Genel anestezi altında karına açılan kesikler  yardımıyla safra kesesine ulaşılır. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında safra kanalı ve safra kesesinin atardamarı klipler ile bağlanıp  kesilir ve safra içindeki taşlarla birlikte çıkarılır. Hasta ameliyattan 7-8 saat sonra yürüyebilir ve gıda alabilir. Genellikle 1 gün yatırılan hastalar, 3 gün  sonra normal hayatlarına dönebilirler. 

Safra Kesesi Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir

Her ameliyat gibi bu ameliyatlarında bazı riskleri bulunmaktadır. Bu risk ortalama %2 civarındadır. Bu komplikasyonlar; Yara iltihabı, zatürre, damar  ve  idrar yolu iltihabı, kalp krizi ve safra yolu yaralanmalarıdır. İçlerinden en önemlisi safra yolu yaralanmasıdır. Şüphesiz bu yaralanma sonrasında  sarılık veya safra sıvısı gelir. Ancak bu komplikasyonlar nadir olarak görülmektedir. 

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler,

Ameliyat sonrası yağlı yiyecekler yavaş yavaş yenilmeye başlanabilir. Özellikle 3 ay kırmızı et yerine balık ve süt ürünlerine başvurmak hasta açısından  daha sağlıklı olacaktır. Ameliyat sonrası kronik ishali azaltmak için lifli gıdalar tüketilmelidir. Bol miktarda meyve ve sebze tüketilmesi gereklidir.  Günde en  az 1 litre kadar su tüketmeniz de faydalı olacaktır. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden ve şekerlemelerden kaçınılması  gerekmektedir. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar yaraların iyileşmesi beklenmelidir. Daha sonra düşük hızda bir defa yürüyüş yapmanız iyileşme sürecinde faydalı  olacaktır. Daha s]]> Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-alinirsa-ne-olur.html Mon, 26 Nov 2018 02:30:24 +0000 Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur, Safra kesesi, karaciğerin alt yüzüne yapışık ve ortalama 6 ila 10 cm uzunluğunda armut tipinde bir organımızdır. Tam dolu olduğu zaman yaklaşık olarak 50 ml safra ala Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur, Safra kesesi, karaciğerin alt yüzüne yapışık ve ortalama 6 ila 10 cm uzunluğunda armut tipinde bir organımızdır. Tam dolu olduğu zaman yaklaşık olarak 50 ml safra alabilmektedir. Temel görevi karaciğerden salgılanan safranın toplanması ve konsantre edilmesidir. Yemek yenildiği zaman safra kesesi kasılarak içerisinde bulunan safra ince bağırsağa akarak yağlı yemeklerin sindirimini sağlar.

Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir:

 • Safra kesesinde taşların oluşması
 • Safra kesesi içinde poliplerin oluşumu
 • Safra kesesinin kansere yakalanması

Bu gibi hastalıklar nedeni ile safranın alınması gereken durumlar oluşabilir.

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur

Safra Kesesi Alınırsa Ne Olur

Safra kesesinin alınma sebebi kesenin hastalıklara bağlı olarak görevini yapamaması durumundadır. Hastalar genellikle safra keselerinin alınacağını duyduğunda korku ve paniğe kapılmaktadır. Oysaki zaten safra görevini yapamamakta ve karaciğerden atılan safra direk olarak bağırsaklara gitmektedir. Hasta safra kesesinin alınması ile hiç bir sıkıntı yaşamayacaktır. Vücut safra kesesinin yokluğuna kısa bir süre içerisinde alışacaktır.


]]>
Safra Kesesi Büyümesi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-buyumesi.html Mon, 26 Nov 2018 09:12:39 +0000 Safra kesesi büyümesi, Safra kesesi insan vücudunda karaciğerde salgılanan safranın karaciğerin alt kısmında toplanmasıyla oluşan safra birikimine verilen addır. Bir nevi depo görevini görür ve safranın koyu renk almasını sa Safra kesesi büyümesi, Safra kesesi insan vücudunda karaciğerde salgılanan safranın karaciğerin alt kısmında toplanmasıyla oluşan safra birikimine verilen addır. Bir nevi depo görevini görür ve safranın koyu renk almasını sağlar. Şekil olarak armudu andırır. Safra kesesi esnek bir yapıya sahip olduğu için safra kesesi patlaması olabilir. Safra kesesinin asıl görevi safra depolamasıdır. Safra kesesi aynı zamanda safranın iltihaplanmasına engel olur. Safra kesesi iltihaplanması iki şekilde meydana gelir. Yani safra kesesinin ucunun iltihaplanarak kapanmasıdır. Ve kapandığı zaman her nefes alıp verdikçe ağrı olur, solunumu zorlar. 

Safra kesesi büyümesi: Safra kesesinde oluşan iltihaplar yüzünde safra kesesi büyüme yapar. Bu da daha fazla ağrıya sebep olur. Safra kesesi iltihaplanması iki farklı şekilde oluşur. Had ve müzmin bilinen safra kesesi iltihaplarıdır. İltihaplanmanın görülmesinde ki en büyük sebep safra kesesi taşıdır. Safra kesesinde oluşan taş aynı zamanda safra kesesinin büyümesine de sebep olur. Safra kesesinin ağzı tıkandığı zamanda büyümeye sebep olur. Safra kesesinin ağzının tıkanmasına ise safra kesesi taşı, lenf bezlerinin büyümesi ve tümörler tıkanma sebeplerindendir. Safra kesesinin ağzı tıkandıkça içeriye baskı olur ve hem büyümesine hemde ağrının artmasına sebep olur. Safra kesesi büyüdükçe daha az kan gelir. Daha az kan geldiğinden dolayı kişiden kangren, iltihaplanma ve doku ölümü gibi önemli hastalıklar görülür. Safra kesesinde bulunan safra tuzları da safranın büyümesine sebep olur. Safra kesesinin oluşmasında karının üst kısmında sürekli devam eden şiddetli ağrılar görülür. 

Safra Kesesi Büyümesi
Safra kesesi büyümesi veya iltihaplanması olan kişilerde mide bulantısı, ateşin yükselmesi ve kusma gibi belirtiler görülür. Safra kesesi büyümesi çoğunlukla yeni doğum yapmış kadınlarda ve 40 yaşını geçmiş insanlar da görülür. Safra kesesi tedavi edilmediği zaman mide ve bağırsak bozuklukları görülür. Safra kesesi tedavi edilmediği zaman ölüme kadar sonuçlanabilir. Safra kesesi ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyattan sonra hastanın özellikle diyet yapmasına gerek yok karaciğer normal bir şekilde safra kesesine safra ürettiği için herhangi kötü bir durum yaşanmaz. Safra kesesi ameliyatından sonra sadece dikkat edilmesi gereken şey çok tuz tüketilmemesitir. Safra kesesi zaten fazla tuz tüketiminde dolayıda büyür ve patlar ikinci bir olası durumunda ölüm ile sonuçlanabilir.
]]>
Safra Kesesi Tıkanıklığı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tikanikligi.html Mon, 26 Nov 2018 15:32:31 +0000 Safra Kesesi Tıkanıklığı, Safra kesesinde oluşan taşların safra yolunun önüne geçmesi sonucu safra yolunun tıkanması söz konusudur. Tıkanıklık farklı seviyelerde olabilir ve farklı sorunlara yol açabilir. Safra Kesesi Tıkanıklığı, Safra kesesinde oluşan taşların safra yolunun önüne geçmesi sonucu safra yolunun tıkanması söz konusudur. Tıkanıklık farklı seviyelerde olabilir ve farklı sorunlara yol açabilir.

 • Tıkanıklık safra kesesi kanalında ise safra kesesi şişerek iltihaplanır. Hastalar sırt bölgesinde, omuz bölgesinde ve karın ağrısı şikayetleri ile hastanelere başvururlar. Tıbbi dilde akut kolesistik adı ile bilinen hastalık oluşur. Ağrılar geçici olarak serum yada ilaç tedavisi ile rahatlatılır ama kesin olarak sonuç almak için hasta ameliyat edilmelidir.
 • Tıkanıklık ana safra kanalında olduğunda ise hem safra kesesinin hem de karaciğerin bağırsağa olan safra akışı boğularak engellenmiş olur. Safra kesesi bu durumda şişerek karaciğerin çalışma düzenini bozarak sarılık ortaya çıkarır. Bu durum tıkanma sarılığı olarak adlandırılır ve tıkanıklık acilen açılmaz ise safra yolunda iltihap oluşabilir. Böyle bir durumda ateşlenme, karın ağrısı sonrasında ise şuur bozukluğuna kadar ilerleyen bir süreç başlayabilir. Tedavisi acil ameliyat ile safra yolunun açılmasıdır. Bazı durumlarda ağız yolu ile ışıklı hortum sayesinde endoskopik yolla tıkanıklık giderilmektedir.
 • Tıkanıklık safra ile pankreas ortak kanalı arasında ise olaya birde pankreas iltihabı eklenmektedir. Bu durumun bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır ve kimi hasta bu durumu ayak üstü atlatırken kimi hastalar ise yoğun bakımda geçirmektedir. Tedavisi yine endoskopi yolu ile ağızdan yapılmalı, yapılamadığı durumlarda hasta ameliyata alınmalıdır.
Safra Kesesi Tıkanıklığı

Tıkanıklıklara bağlı olarak genel olarak tedavisinde kesinlikle atlanmaması gereken en önemli nokta hastanın safra yolu tıkanıklığının endoskopi yolu ile açılması hastanın sadece safra kanalı problemini çözmektedir. Bu da demek oluyorki safra içerisinde bulunan taşların tekrardan bu yollardan herhangi birini tıkama ihtimali söz konusudur. Bu ihtimal göz ardı edilmemelidir.

Safra kesesi tıkanıklığı sonucu safranın alınması hasta için hiçbir problem yaratmayacaktır. Vücut safranın yokluğuna kısa bir süre içerisinde alışacaktır.

]]>
Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/agizdan-safra-kesesi-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 07:05:23 +0000 Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı, Vücudumuzda iz bırakmadan yapılan ameliyat teknikleri gün geçtikçe artmaktadır. Neştersiz bir ameliyat hastayı ve hasta yakınlarının kendilerini güvende hissetmesi için çok öneml Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı, Vücudumuzda iz bırakmadan yapılan ameliyat teknikleri gün geçtikçe artmaktadır. Neştersiz bir ameliyat hastayı ve hasta yakınlarının kendilerini güvende hissetmesi için çok önemlidir. Ancak endoskopi yolu ile ağızdan girilerek yapılan bu ameliyat  midenin delinmesi ile safraya ulaşılması, safranın sarılarak önce midenin delindiği bölgeden çıkarılması sonra ağız yolu ile vücuttan çıkarılması daha sonrada midenin delinen bölgesinin klips yardımı ile kapatılması ile yapılmaktadır. Bu ameliyat görüldüğü kadar masum değildir. Çünkü hastalıksız olan bir organda delik açılarak zarar vermenin doğru olmadığı düşünülmektedir.Ağızdan Safra Kesesi Ameliyatı Neşterli yani laparoskopik yoldan yapılan ameliyatlarda karın bölgesinden açılan küçük bir yoldan yada göbek deliğinden açılan bir yol ile safra kesesi çıkarılmakta ve mideye zarar verilmeden ve iz kalmadan ameliyat tamamlanmaktadır. Açılan küçük delikten içeri girilerek kamera ile safranın uçları bulunup vücut içerisine akmaması için klips ile iki tarafından sıkıştırıldıktan sonra safra karaciğer üzerinden sıyrılarak alınıyor. İçeri sokulan bir poşetle dışarı alınıyor ayrıca ağız yolu ile yapılan ağızdan safra kesesi ameliyatında karaciğer üzerinde kalan safra kesesinin parçaları yakılamazken laparoskopik yoldan yapılan ameliyat ile karaciğer komple temizleniyor.

]]>
Safra Kesesi Hastalıkları https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-hastaliklari.html Tue, 27 Nov 2018 22:02:04 +0000 Safra Kesesi Hastalıkları, safra kesesi vücudumuzda 7-10 cm boyunda olan ve safra sıvısının geçici olarak depolanmasını sağlayan organımızdır.    Safra sıvısı daha sonra onikiparmak bağırsağına gider ve yağlı yi Safra Kesesi Hastalıkları, safra kesesi vücudumuzda 7-10 cm boyunda olan ve safra sıvısının geçici olarak depolanmasını sağlayan organımızdır.    Safra sıvısı daha sonra onikiparmak bağırsağına gider ve yağlı yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırır. Bu esnada bazı aksaklıklar meydana gelir. Bu  aksaklıklardan dolayı safra kesesi hastalıkları ortaya çıkar. Genel olarak bu tür hastalıkların oluşumunda safra kesesi taşının etkisi  azımsanamayacak  kadar büyüktür. 

Safra Kesesi Hastalıkları,

Safra Kesesi Taşı,

Safra kesesinde en çok görülen hastalık türüdür. Bu taşlar kolesterol ve bilirubin bulundurduğu için kolesterol taşları ve bilirubin taşları olarak da adlandırılır. En yaygın olanı ise kolesterol taşlarıdır. Yaşlılarda ve kadınlarda sıkça görülmektedir.Safra kesesinde oluşan taşların en sık belirtisi karnın sağ üst kısmında uzun süren ağrılardır. Ağrı iltihaplı durumlarda daha da şiddetlenmektedir.  Bunun yanı sıra kusma, mide bulantısı, ishal veya sarılık gibi şikayetleri de getirebilmektedir. Bu hastalığın tanısı ise radyolojik teknikler ile konmaktadır. En değerli tanı yöntemi karın ultrasonografisidir. Bunun yanı sıra MRCP ve  ERCP  tetkikleri  de yapılabilir.

Safra kesesi taşlarında kesin tedavi kolesistektomidir. Günümüzde kolesistektomi laporoskopik olarak yapılmaktadır. Bu ameliyat hamilelerde,  çocuklarda ve karın ameliyatı geçirenlerde kullanılmaktadır. 
Safra kesesi taşları bazen de sessiz olabilir ve ağrı yada diğer belirtilere neden olmayabilir. Bu sessiz safra kesesi taşlarında tedavi tartışmalıdır. Bu  hastalık sık görüldüğü için toplumda ameliyat sonrası taş oluşacağına inanılmaktadır. Ameliyat sonrası sarılık veya iltihaplanma da oluşabilmektedir.  Bu  durumda bu tür ameliyatlarda doktorun hastaya bütün risklerin anlatmasında fayda vardır. 

Safra Kesesi Hastalıkları
Akut Kolesistit ( Safra Kesesi İltihabı) ,

Safra kesesinin akut iltihabıdır. Kesede gelişen enfeksiyon sonucu safra duvarında ödem oluşur. Genellikle safra kesesi taşı bu hastalığa neden olmaktadır. Bazı vücut direnci düşük insanlarda taş olmadan da iltihaplanma görülmektedir. Ancak bu tür hastalıklar çok seyrektir. 

Hastalığın belirtileri, kusma, ağrı, ateş ve bulantıdır. Kısmen sarılık da görülebilir. 
Oldukça acil bir hastalık olduğu için hastalar hemen hastahaneye yatırılmalıdır. Tedavisi ise laporoskopidir. İlave olarak spektrumlu antibiyotikler    verilebilir. Bazı doktorlar erken dönemde başvurmayan hastalara antibiyotik tedavisi uygulayıp 4-6 hafta kadar ameliyatı ertelemektedir. Ancak bazı  hastalarda ilk yatış döneminde ameliyat yapılması hasta için daha faydalıdır. Bunun nedeni antibiyotik kullanımı evresinde bazı komplikasyonların  görülmesidir. Bu tür  hastalıklarda tedavi erkenden yapılmalı başka komplikasyonlar görülmeden iyileşme sağlanmalıdır. 

Safra Kesesi Kanseri, 

Safra kesesi duvarında bulunan kötü huylu tümörler bu hastalığa sebep olmaktadır. Hastalığın risk faktörleri arasında safra kesesi taşları, polipleri, obezite ve nitrozamin gibi benzeri kimyasallar yer almaktadır. En sık görülen belirtisi sarılık ve karın ağrısıdır. Hastalığın teşhisi için bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi tekniklerden yararlanılır. Manyetik rezonans görüntüleme ve perkütan kolonjiyografi  de  bazen kullanılmaktadır. 
Kesin tedavisi, ameliyat olup ameliyatın genişliğini hastalığın evresi belirlemektedir. Erken evrelerde yalnızca safra kesesinin alımı yeterli olacaktır.  Buna  karşın eğer hastalık ileri safhalarda ise  kanserin bulaştığı karaciğer ve safra kesesi duvarı da alınmalıdır. Ayrıca bu ameliyatlarda lenf düğümü  temizliği  de yapılmaktadır. 
Bu hastalıkların yanı sıra ba]]> Safra Kesesi Taşı Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tasi-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 05:11:25 +0000 Safra kesesi rahatsızlığı, denilince ilk akla gelen safra kesesinde oluşan safra taşı gelir. Çok şiddetli ağrılara sebep olan safra kesesi taşı fazla yağlı tüketilen yemeklerin arkasından kendini gösterir. Safra kesesin Safra kesesi rahatsızlığı, denilince ilk akla gelen safra kesesinde oluşan safra taşı gelir. Çok şiddetli ağrılara sebep olan safra kesesi taşı fazla yağlı tüketilen yemeklerin arkasından kendini gösterir. Safra kesesinin içerisinde askı halinde bulunan maddelerin bozulması ile safra sıvısının çöküp safra taşların oluşmasına sebep olur. Kolesterol yağlarına bağlı çökmeler bu taşların oluşumunda ilk sırada yer alsada bazende kan yıkımlarının neden olduğu bazı kan hastalıkları bilirubin taşlarının oluşumuna neden olabiliyor. Başlarda çamur şeklinde oluşan çökmeler Kristallerden oluyor, daha sonrada safra kesesi taşı haline gelebiliyor. Bu taşlar zamanla 3 veya 5 santimetreye kadar büyüyüp safra kanalını tıkayabiliyor. Tıkanmış olan safra kanalı karaciğer tarafından üretilen safra sıvısı alamıyor ve safra kesesi mide de bulunan yağları eritemeyip ve ağrı ve rahatsızlıkların oluşumuna sebep oluyor. Bu durumda safra kesi taşı ameliyatı olmanız gerekir. Safra kesesi taşı ameliyatlarında safra kesesi tamamen alınması gerekir. Yapılan deneme ve araştırmalarda sadece taşlar temizlenmiş olsa, safra kesesi kısa bir zamanda tekrardan taş üretebiliyor. Aynı sıkıntı ve ağrılar tekrar yaşanıyor o nedenle safra komple almak için ameliyat yapıyor. 

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı
Safra kesesi taşı ameliyatı nasıl yapılır,

Safra kesesi taşı ameliyatı için kullanılan bir çok ameliyat yöntemleri vardır. Son yıllarda en fazla kullanılan yöntem ise laparoskopi ( kapalı ) ameliyat yöntemidir. Bu yöntem ile yapılan safra kesesi taşı ameliyatlarında ülkemiz doktorları oldukça tecrübe kazanmıştır. Hastanın durumu içinde en ideal ameliyat tekniği bu yöntemdir. Safra kesesi taşı ameliyatı için hastaya genel anestezi yöntemi uygulanır. Hasta uyutulduktan sonra karın boşluğuna  4 adet 1 cm lik kesi açılarak ameliyata başlanır. Bu kesilerin ikisinde ameliyat aletleri kullanılır. Diğer kesi erin birinden hava uygulanarak karın boşluğu şişirilir. Son kesiden ise safra kesesi taşı ameliyatı için hareketli kamera yerleştirilir. Bu kamera sayesinde görüş sağlandığı için uygun pozisyon oluşturulur ve büyük bir ekrana yansıtılarak doktora görüş sağlanır. Genel cerrah uzmanı ilk önce safra kanalı ile safra ve kan damarları ile safrayı kelepçe takarak ayırt  eder. Daha sonra diğer organlara zarar vermeden safra kesesini diğer organlardan bağımsızlaştırılır. Safra kesesi kesilerek içerisindeki taşlarla birlikte dışarı çıkartılır. Eğer dışarı çıkarılamayacak kadar büyük ise karın boşluğu içerisinde bir torba içerisinde parçalanarak küçük parçalar halinde çıkartılır. Ameliyat kesileri kapatılarak operasyon tamamlanır. Safra kesesi taşı ameliyatı olan hastaya yaklaşık olarak 4 saat sonra sıvı gıdalar ile beslenme başlatılır. Hasta 24 saat sonra taburcu edilebilir. Safra kesesi alınmış kişilerin yağlı besinlerden uzak durması gerekir. Bundan sonrada beslenme yaparken çabuk çabuk yemek yemesi gerekir. Midenin boş kalmaması gerekir. Aksi halde safra kesesi olmadığı için karaciğerin ürettiği safra sıvısı direk mideye döküleceğinden boş mideye zarar verebilir.
]]> Safra Kesesi Taşı Belirtileri https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-tasi-belirtileri.html Wed, 28 Nov 2018 16:26:21 +0000 Safra kesesi taşı belirtileri, aslında insanlarda aniden meydana gelen bir durumdur. Kişideki safra kesesi taşları, ilk zamanlarda herhangi bir belirti vermezken, bir süre sonra belirtiler göstererek ciddi problemlere neden olur. Bu ne Safra kesesi taşı belirtileri, aslında insanlarda aniden meydana gelen bir durumdur. Kişideki safra kesesi taşları, ilk zamanlarda herhangi bir belirti vermezken, bir süre sonra belirtiler göstererek ciddi problemlere neden olur. Bu nedenle safra kesesi taşlarının erkenden fark edilmesi, birçok sorunu çözebilir. Safra kesesi taşı, yediden yetmişe herkeste meydana gelebilecek bir durum olması nedeni ile yaşa bakmadan belirtiler gözlenmelidir. Safra kesesi içerisinde oluşan taşlar, yetişkinlerde kolesterol nedeni ile oluşurken gençlerde ve çocuklarda pigment taşları olarak meydana gelmektedir. Safra kesesi taşlarının çok önemli belirtileri bulunmaktadır. Özellikle ilerlemiş ve çoğalmış olan safra kesesi taşları önemli belirtileri gösterirken aynı zamanda insanlarda diğer organların da zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle safra kesesi taşları belirtileri görüldüğünde kişinin acilen tedavi olması ve bu durumdan kurtulması gerekir. Aksi durumda çok ciddi problemler ortaya çıkacaktır. Safra kesesi içerisinde meydana gelen taşlar safra yollarını tıkayana kadar herhangi bir belirti göstermez. Fakat safra kesesi taşı belirtileri safra taşlarının safra yolunu tıkaması nedeniyle çok önemli sorunlara yol açar. 
Safra Kesesi Taşı Belirtileri
 • Safra kesesi taşı belirtileri arasında en önemli olan belirtiden biri, kişinin karnının üst tarafında meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bu ağrıların karnın üstünde ve sağ tarafında meydana gelmesinin nedeni safra kesesinin bu bölgede bulunmasıdır. Eğer ara ara şiddetli ya da hafif ağrılar bu bölgenizde meydana geliyorsa safra kesesi taşlarının olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun için uzman bir doktor muayenesine ihtiyacınız vardır. 
 • Bir diğer belirti ise kişilerin öğünler sonrasındaki durumudur. Eğer çocuğunuzda öyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız, öğünlerin sonrasında çocuğunuzu gözlemleyin. Eğer kişide yemek sonrasında hazımsızlık ve gaz sorunu meydana geliyorsa safra kesesi taşından şüphe duyabilirsiniz. Safra kesesi taşları, safra yollarını tıkayarak kişilerde mide bulantısı ve hatta kusma sorunları bile meydana gelebilir. Bu daha çok ileri zamanlarda görülmektedir. Eğer kusma sorunu var ise safra kesesi taşları oldukça ilerlemiş demek yanlış olmayacaktır. 
 • Safra kesesinde taş olan insanlarda daha çok yemeklerde tüketilen yağın sindiriminin zor olması nedeni ile çok büyük sorunlar meydana gelir. bu durumda meydana gelen mide bulantıları, çok ciddi bir şekilde sorun olarak kişinin iştahının kesilmesine neden olur. Fakat bu belirtiye bakarak safra kesesi taşı olduğunu düşünmek mümkün değildir. 
 • Safra kesesi içerisinde taş olan insanlarda bir belirti ise safra yollarının tıkalı olması nedeni ile safranın salgılanamamasıdır. Bu durum çok yaygın bir şekilde karşılaşılır. Safranın salgılanamaması ise direk olarak karaciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle safra kesesi taşı belirtileri arasında bu durumu da saymak mümkündür. Fakat bu oluşmuş olan taş nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin şiddeti için net bir şey söylenemez. Çünkü meydana gelen belirtilerin şiddeti çok büyük belirti gösterir. 
 • Safra kesesi taşı belirtiler arasında kişinin iştahı ve yeme düzeni çok büyük değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır. Safra kesesi taşları, salgılanan safranın şeklini ve miktarını etkilediği için kişide sürekli olarak iştah kayıpları görülür. Bu durum ise kişide yeme düzeninin bozulmasına neden olacaktır. Eğer meydana  gelen diğer belirtilerin yanında bu gibi durumlar meydana geliyorsa acil bir muayene büyük önem taşır. 
]]>
Safra Kesesi Şişmesi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-sismesi.html Thu, 29 Nov 2018 06:39:29 +0000 Safra Kesesi Şişmesi: Safra kesesi karnın sağ üst tarafında karaciğerin altında yer alan bir organdır. Günlük 1 lt yakın safra üretir. Safra kesesinde en sık görülen hastalık kesede taş oluşmasıdır. Küçük taşlar Safra Kesesi Şişmesi: Safra kesesi karnın sağ üst tarafında karaciğerin altında yer alan bir organdır. Günlük 1 lt yakın safra üretir. Safra kesesinde en sık görülen hastalık kesede taş oluşmasıdır. Küçük taşlar pankreas kanalının tıkanmasına yol açarak iltihaplanma ve şişme meydana gelir. Buna safra kesesi şişmesi adı verilmektedir.

Safra kesesi her ne kadar karaciğerin altında bulunan ve safranın toplandığı bir organ olsa da anatomik olarak karaciğerin bir parçası olarak tanımlanır. Safra kesesinin temel görevi karaciğer tarafında yapılan safranın yapılaştırılması yoğunlaştırması ve mideye gıda girdiğinde safra kesesi içinde biriktirdiği bu koyu safrayı, duvarını kasarak ince bağırsağın başlangıç kısmına ve buradan mideye iletir. Bu şekilde alınan gıdanın hazmedilmesine yardımcı olur.

Safra kesesinde şekillenebilen safra taşları, bu sindirim sıvısında katılaşan birikintilerdir. Bazen bu taşlar bir mercimek kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilir. Bu taşlar bazı şikayetleri ortaya çıkarır şikayetlerin başında hazımsızlık, şişkinlik bulantı gibi şikayetler olur. Safra kesesi şişmesi de işte bu sebeple olmaktadır.

Safra Kesesi Şişmesi

Safra Kesesi Şişmesinin (iltihabının) Belirtileri. Safra kesesi iltihabı karın ağrısıyla başlar. Özellikle karnın sağ tarafında ağrılar olur, zamanla ateşlenmelere sebep olur. Ağrı ön göğüs ve sırttan kürek den başlar ve git gide etrafına yayılır mide bulantısı, kusmaya yol açar.

Safra kesesinde bulunan ve safra kesesi kanalından daha büyük bir taş kanalı tıkadığı zaman kesenin içindeki safra boşaltılamaz ve safra kesesi şişer enfeksiyon için uygun bir ortam oluşur.

Safra kesesi Şişmesinin tedavisi: Tedavide öncelikle bölgede tıkanmaya neden olan taşın büyüklüğüne röntgen çekilerek bakılır. Hastanın durumuna göre işlem yapılır, ameliyat gerekiyor ise işlem laparoskopi eşliğinde yapılır. Ameliyat esnasında bölgede bulunan taş ve çamur özenle temizlenir. Gerekirse safra tamamen alınabilir.

Safra kesesindeki safranın kimyasal yapısındaki dengesizlikler sonucu kesede taşlar oluşmasına ise safra kesesi taşı adı verilmektedir ve safra kesesi şişmesi nedenlerindendir. Safra kesesindeki rahatsızlıklara tanı konması için ultrasonografi incelemesi sonucu meydana çıkar. Safra kesesi taşında böbrek taşı gibi kırmayla düşürülme tedavi yöntemi yoktur. Uzman doktorlar tarafında yapılan tetkikler sonucu ameliyatla alınır. Günümüzde safra kesesi taşının en uygun ameliyat şekli kapalı yani laparoskopik yöntemdir. Ancak bazı nedenlerden dolayı kapalı ameliyat yapılamadığı durumlarda açık ameliyat yapılır. Safra kesesi taşlarının alınıp kesenin yerinde bırakılması söz konusu değildir. Taşlarla birlikte organın tamamı alınıyor. Safra kesesinin alınması durumunda laparoskopik kolesistektomi uygulanıyor. En sık kullanılan yöntem ise laparoskopik ameliyatlardır.

]]>
Safra Kesesi Ne İşe Yarar https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-ne-ise-yarar.html Thu, 29 Nov 2018 07:56:32 +0000 Safra Kesesi Nedir,  Safra, karaciğer de üretilir ve oradan bağırsağa dökülen bir salgıdır. Bu salgı yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Bazı gereksiz olan maddelerin vücuttan atılmas Safra Kesesi Nedir,  Safra, karaciğer de üretilir ve oradan bağırsağa dökülen bir salgıdır. Bu salgı yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Bazı gereksiz olan maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynar. Ortalama olarak bir günde 600 ml safra karaciğerde üretilir ve ana safra kanalından onikiparmak bağırsağına dökülür. Safra kesenin vücudumuz için önemi büyüktür. Safra kesesi karın sağ üst tarafından yer alan karaciğerin alt kısmına yapışık durumdadır. Görüntüsü armut biçimindedir. 

Safra Kesesi Ne İşe Yarar, 

Safra kesesinin başlıca görevi karaciğerin ürettiği safranın belli bir kısmını açlık dönemde ana safra kanalında emerek depo etmek. Sindirim sırasında ise yardımcı olmak için yeniden bağırsağa salgılanmaktadır. Safra kesesinin büyüklüğü hakkında bilgi vermek gerekirse yaklaşık olarak 50 ml hacmindedir. Safra kesesinin şöyle bir özelliği de bulunmaktadır gerektiğinde safrayı on katına kadar yoğunlaştırabilir ve eğer ki gerekirse  hacmini altı katına kadar da arttırabilir.  Mideye gelen gıdaların sindirimine yardımcı olmak için mide kasılarak yarım saat içinde midenin içindekinin yarısından çoğunu bağırsağa boşaltır ve  yaklaşık olarak bir saat içinde yine toplar. Karaciğerin safra kesesine ihtiyaç duymadan doğrudan bağırsağa gönderebilme özelliği vardır. Eğer ki safra kesesi yok ise bu büyük bir problem yaratmaz ve safranın tamam mı ana safra kanalının yardımı ile doğrudan bağırsağa iletilebilir.  Bu durumda şöyle bir şeyi söylersek  yanlış olmaz.  Safra Kesesi Ne İşe YararSafra kesesi yaşam için vazgeçilmez bir organ değildir. Safra kesesinin iltihaplanması veya taş oluşması durumunda alınması herhangi bir risk yaratmaz.  Safra kesesi yukarıda da bahsettiğimiz gibi karaciğerde üretilen safrayı depolayan ve bağırsağa gönderen bir organdır. Sindirim anında safra kesesi devreye geçer ve içinde bulundurduğu safrayı bağırsağa iletir.  Bu madde yağlı maddelerin emilimini sağlar. Safranın en önemli işlevi yağları küçük parçalara bölmektir. Safra kesesi yağda çözülen vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Bu vitaminler A, D, E ve K  vitaminleridir. Kanda yer alan önemli sayılan yıkım ürünlerinin dışarı atılmasında büyük rol oynar. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.
]]>
Safra İltihabı https://www.safran.gen.tr/safra-iltihabi.html Fri, 30 Nov 2018 02:21:11 +0000 Safra iltihabı, Safra kesesi fosseptikinin tıkanması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Tıp camiasında kolessistit olarak tanımlanan safra iltihabı, ilerlediği zaman safra kesesi büzülerek fonksiyonunu tam olarak y Safra iltihabı, Safra kesesi fosseptikinin tıkanması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Tıp camiasında kolessistit olarak tanımlanan safra iltihabı, ilerlediği zaman safra kesesi büzülerek fonksiyonunu tam olarak yerine getiremez. Devamlı safra salgılanarak kese hacminde artış yaşanır. Safra iltihabı nedeniyle hasta yemekten sonra sürekli gaz ve gerginlik hissine maruz kalabilir. Hastalık oluşmaya başladıktan sonra safra kesesi şişer ve gerilir. Şişme ve gerilme nedeniyle bölgede ödem, dolaşımda ise bozukluklar oluşur. Bu durum devam ettiği sürece safra kesesinde çürüme ve delinme yaşanabilir. Tıkanıklık ileri aşamalarda kese içinde çamur ve taş oluşumuna yol açar. Yaşanan bu olumsuzluklar safra kesesinin boşaltımı gerçekleştirmesine engel olur. Safra kesesi iltihabı akut olarak seyrediyorsa nedeni safrada meydana gelen taşlardır. Bu tür safra kesesi iltihaplarında aniden başlayan sırt ve omuz ağrısı, ateş yükselmesi, mide bulantısı ve kusma görülür. Safra iltihaplarında %90 neden safra kesesi taşlarıdır. Safra iltihabının nedeni ne olursa olsun zaman kaybı yaşanmadan tedavi olunması gerekir.

Safra iltihabı nedenleri

 • Safra kesesi taşları
 • Tümör
 • Yaralanma
 • İskemi ya da enfeksiyon

Safra iltihabı belirtileri

Safra iltihabında en bilindik belirti karın ağrısıdır. Kanın sağ kısmında meydana gelen ağrı zaman geçtikçe yüksek ateşe yol açar. Ağrı göğüsten başlayarak vücuda yayılım gösterir. Safra iltihabına yol açan etken yemeklerin ardından mide bulantısı ve kusma yaşanmasına da yol açabilir. Yaşanan ağrı genellikle ara ara gelir ve oldukça uzun sürer. Safra kesesinin bulunduğu kısma baskı yapıldığında yaşanan ağrının şiddeti artar. Ağrı nedeniyle ten renginde sarılık ve ciltte döküntüler meydana gelebilir.

Safra İltihabı

Safra iltihabı nasıl teşhis edilir

Safra iltihabı yaşanan belirtiler nedeniyle doktora başvurulduğunda kolaylıkla tespit edilebilir. Doktor ilk olarak fiziksel muayene gerçekleştirir. Eğer fiziksel muayene tanı için yeterli olmazsa laboratuar tetkiklerine başvurulur. Yapılan tetkikler sonucu safra iltihabı kolaylıkla tespit edilebilir.

Safra iltihabı tedavisi nasıl yapılır

Safra iltihabı bölgede oluşan bir taş nedeniyle meydana gelmişse ilk olarak taşın durumu incelenir. Doktor hastayı muayene eder ve röntgene alır. Şayet inceleme sonucu ameliyat tek tercih ise işlem laparoskopi yöntemi ile gerçekleştirilir. Laparoskopi yöntemi ile hastada ufak delikler açılarak, kolaylıkla oluşan taşlar çıkarılarak işlem gerçekleştirilebilir. Özel kamera sistemi ile safra iltihabının bulunduğu alana girilir. Bu sayede kamera sistemi ile iltihaba neden olan taşlar temizlenir. Ancak ilerleyen dönemlerde safrada tekrar taş oluşma ihtimali oldukça yüksektir.

Safra iltihabında bazen tek ve uzun vadeli çözüm safranın alınması olabilir. Safra iltihabı için hastanın vücudundan 1 santim büyüklüğünde bir kesi açılır ve bu keşiden safra kesesi çıkarılır.

Safra iltihabı için ilaç tedavisi uygun görülebilir. İltihabı dağıtmak ve şikayetleri azaltmak için antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Fakat ilaç tedavisi ile safra kesesi iltihabı tam anlamı ile yapılamaz. İlaçlar kullanıldıktan sonra iltihabın tekrar oluşma ihtimali oldukça yüksektir.


]]>
Safra Kesesi Ağrısı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-agrisi.html Fri, 30 Nov 2018 14:56:59 +0000 Safra kesesi ağrısı, Karaciğerden  salgılanan Safrayı depolayan ve sindirim için gerekli olan miktarı bağırsaklara aktaran bir organdır. Safra kesesi hastalığı belirtileri genellikle karın bölges Safra kesesi ağrısı, Karaciğerden  salgılanan Safrayı depolayan ve sindirim için gerekli olan miktarı bağırsaklara aktaran bir organdır. Safra kesesi hastalığı belirtileri genellikle karın bölgesinde;  bir anda oluşan ağrı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi ve hazımsızlık olarak ortaya çıkar. Safra kesesi ağrısı bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Ancak sağ üst karın bölgesinde yaşanan ağrılar en sık görülen belirtileridir. Safra kesesinden dolayı yaşanan bu ağrılar karında başlayıp sırtın üst bölgesine kadar yayılır. Midenin üstüne bastırılınca da bu ağrı hissedilir. Genellikle safra kesesi ağrısı ağır yağlı yemeklerden sonra artabilir. Bu ağrı  klasik ağrı kesicilerle geçmez. Bu ağrılar büyük ölçüde safra kesesinde taş olduğunu gösterir. Böyle bir rahatsızlık hissettiğiniz de ağrılar artmadan mutlaka doktora görünmelisiniz.

Safra Kesesi ağrısının nedenleri: 

Safra kesesi iltihabı, safra kesesinde bulunan taşların neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma şiddetli safra kesesi ağrılarına neden olur. Karnın sağ üst bölgesinde hissedilen ağrılar safra kesesinden kaynaklı olabilir ve özellikle safra kesesi taşının habercisi olabileceğinden hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü safra kesesi taşları ciddi hastalıkların habercisi olabilir.Klinik bulgularda ve muayene de safra kesesi taşı düşünülen hastalarda tanısı  radyolojik olarak konulur. Bu hastalarda en değerli teşhis koyma yöntemi karın ultrasonografisidir. Sarılığı olan komplike olgularda MR/MRCP ve ERCP tetkikleri de yapılabilir. 

Safra kesesi ağrısı teşhisi konulan hastaların tedavisi için izlenecek yol, genellikle taşın büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlıdır. Eğer taş küçükse veya safra kesesinin içindeyse ve safra kesesinin işleyişinde bir soruna neden olmuyorsa tedavi gerektirmeyebilir. Ancak taş safra kesesini ve kanallarını tıkayacak kadar büyükse ve safra kesesi ağrılarına yol açıyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
Safra kesesi ağrısı bulunan hastaların  tedavisinde doktor hastanın genel sağlık durumuna, yaşına, taşın büyüklüğüne ve neden olduğu rahatsızlığa göre aşağıdaki tedavi yöntemlerinden birini veya birkaçını kullanabilir.

Safra Kesesi Ağrısı
Beslenmenin düzenlenmesi: Safra kesesi ağrısı bulunan kişiler yemekleri yavaş ve dinlenerek yemeli, yağlı ve vücudu yoracak yemeklerden kaçınmalı, süt ve süt ürünleri kısıtlanabilir ya da bir süre tüketilmemelidir.

Litotripsi: Litotripsi yüksek frekanslı ses sayesinde şok dalgaları kullanılarak safra kesesi, böbrek ve idrar yollarında meydana gelen taş oluşumlarının kırılması yöntemidir. İşlem sonrası taşlar geçtiği bölgelere zarar vermeyecek kadar küçülür ve normal yollarla vücuttan atılır fakat bu yöntem ancak belirli büyüklükteki yumuşak taşlara uygulanabildiği için her hastada kullanılmaz.

İlaç Tedavisi: Safra kesesi ağrısı için ilaç tedavisi sık kullanılan bir yöntem değildir çünkü başarı yüzdesi Litotripsi yöntemine göre çok daha düşüktür ve bu tip ilaçların güçlü yan etkileri bulunmaktadır. Ancak kişinin sağlık koşulları Litotripsi yöntemi için uygun değilse ilaç tedavisi düşünülebilir.
Safra Kesesi Taşı Ameliyatı: Safra kesesi taşı bulunan hastaların büyük bir bölümü ameliyatla tedavi edilmektedir. Ameliyat 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. İlki bölgede bulunan tüm taşların temizlenmesi, diğeri ise safra kesesinin tümüyle alınmasıdır.
]]>
Safra Kesesinin Görevi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesinin-gorevi.html Fri, 30 Nov 2018 23:41:11 +0000 Safra kesesinin görevi safra, karaciğer tarafından üretilen ve bağırsaklara dökülen bir salgı olmaktadır. Karaciğerin çok yorulmamasını sağlayan bu kesenin görevi, oral yolla alınan yağda erimiş olan A, D, E ve K vitaminl Safra kesesinin görevi safra, karaciğer tarafından üretilen ve bağırsaklara dökülen bir salgı olmaktadır. Karaciğerin çok yorulmamasını sağlayan bu kesenin görevi, oral yolla alınan yağda erimiş olan A, D, E ve K vitaminlerinin emiliminin olmasında önemli rol oynamaktadır. Bazı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan bir organdır. 50 ml hacminde olan bu organ, karnın sağ tarafında karaciğerin altında bulunan yeşil renkli, keseye benzeyen bir organ olmaktadır. Safra kesesi depolamış olduğu safrayı on iki parmak bağırsağına boşaltmaktadır. Bu sayede hazım daha kolay olmaktadır. Sindirim sisteminde önemli rolü vardır. 

Safra Kesesinin Görevi

Safra kesesinin en önemli görevi, bağırsakların görevini yerine getirmekte yardımcı olmaktadır. Çünkü karaciğer tarafından salgılanmış olan safranın depolayıp, bir süre sonra bu safrayı yoğunlaştırıp on iki parmak bağırsağına boşaltır. Böylelikle bağırsakların hazmetmesi daha kolay olmaktadır. Bazı insanlarda, safra kesesinde oluşan iltihaplar veya safra kesesi taşlarının oluşması nedeniyle safra kesesi ameliyat edilerek alınmaktadır. Safra kesesi iyi çalışmayan insanlarda hazımsızlık olmaktadır.

]]>
Safra Diyeti https://www.safran.gen.tr/safra-diyeti.html Sat, 01 Dec 2018 22:28:32 +0000 Safra diyeti, safra kesesi ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken yemek düzeni için koyulan bir perhizdir. İzin verilen yiyecek ve içeklerin dışında vücuda vereceği zararı yüzünden yasak olan besinler d Safra diyeti, safra kesesi ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken yemek düzeni için koyulan bir perhizdir. İzin verilen yiyecek ve içeklerin dışında vücuda vereceği zararı yüzünden yasak olan besinler de vardır. Safra diyetinde olanlar gün içerisinde fazla öğün yapıp azar azar yemelidirler. Örneğin; günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yeyip, yiyeceklerinin miktarını ona göre ayarlamalıdırlar. Doktor tavsiyesi bir diyet listesi dışında yasaklı yiyecekleri bilmekte de fayda vardır.

Safra kesesi diyetinde izin verilen besinler nelerdir

İçecekler: Süt, muzlu süt, ayran, salep, bitki çaylarından: ada çayı, ıhlamur. Çay ise açık olarak fazla olmamak şartıyla tüketilebilir.

Kahvaltı ürünleri: Haşlanmış yumurtanın sadece beyazı, dil peyniri, beyaz peynir, kaşar peyniri, gravyer peyniri. 

Yemekler ürünleri:  Balık, kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, böbrek, yürek, dalak, beyin ve dil gibi sakatatlar. Tüm bunlar ızgara, haşlama yahut fırında pişirilerek tüketilmelidir.

Çorbalar: Acısız tarhana, yayla çorbası, un çorbası, pirinç çorbası, mercimek unu çorbası, süzme sebze çorbaları, domates çorbası, şehriye çorbası.

Unlu mamuller: Makarna, şehriye, erişte, irmik, kuskus, fırında pişirilmiş yufka börek, sade kek, sade  kurabiye, sade kraker, peksimet, bisküvi, şekerli sade kuru pasta.

Baharatlar ve soslar: Nane, kekik, tarçın, Hindistan cevizi, un, süt ve tuz ile yapılmış soslar.

Sebzeler: Soğan, havuç, taze fasulye, pancar, ıspanak, kabak, pazı, ebegümeci, patates, domates suyu. sebzeleri iyice pişirilip tüketilmelidir.

Tatlılar: Fırında pişmiş: revani, yoğurt tatlısı gibi hamurlu tatlılar, muhallebi, sütlaç, tavuk göğsü, sade pelte, jöleli tatlılar, sade lokum, reçel, süzülmüş bal ve şeker.

Komposto ve meyveler: Elma, şeftali, kayısı ve kırmızı erik kabuksuz olarak pişirilmelidir. Ekşi olmayan bütün meyvelerin suları. çiğ meyve olarak: muz, tatlı elma, çekirdeksiz üzüm, kiraz, kayısı, şeftali.

Safra Diyeti

Safra diyetinde yasak olanlar şeyler nelerdir

Diyette çay içme izni ancak açık olmak şartıyla verilir. Bu sebeple koyu çay diyet yasağının başında geliyor. Kahve, kola gibi gazlı içecekler, limonata gibi asit barındıran içecekler, maden suyu, soda yasak. Hazır meyve suları ve alkol, çikolata, sütlü kakao, boza da içilmesi yasak olan içecekler arasında.  Yine perhizde yeri olan et, tavuk balık gibi besinlerin yağda kızartılması kesinlikle yasak. Sucuk, sosis kızartmaları da bu yasağa dahil. Kızartmanın her türlüsü bu hastalık sürecinde zararlı olan bir yemek türüdür. Diyette bulunmayan bir diğer şey ise acı, acılı tarhana çorbası, baklagillerle yapılmış çorbalar ve hazır çorbaların tümü yasak listesinde yer alıyor. Baharatlı bisküvi ve krakerler, mısır, bulgur yarma ve kuru fasulye, nohut, buğday gibi baklagiller ile yapılmış tüm yiyecekler diyet içerisinde yasak olan besinlerden. Turşu, sirke, ketçap, hardal, sarımsak, zeytin, çemen, kuru yemişler, limon tuzu, çiğ olan kurutulmuş meyveler de  sakınılması gereken yiyeceklerden. Tatlılarda izin verilen tariflerin kakao yahut tahinle yapılmış olanları safra diyetinde olan hastalar için yasak besinlerden. Tahin helvası, çikolatalı pasta, kakaolu kekler gibi ekşi olan tüm meyveler de yenilmemesi gerekenler arasında.

Ameliyat  sonrası iyileşme dönemini çabuk atlatıp, iyileşme göstermek için safra diyetini doktor tavsiyeleri ile dikkate almak da fayda vardır.

]]>
Safra Kesesi Polip https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-polip.html Sat, 01 Dec 2018 23:49:31 +0000 Safra kesesi polip, safra kesesinde meydana gelen, kötü huylu olmayan oluşumlardır. Safra kesesi, karaciğerin hemen alt kısmında yer alan bir organdır. Kaslı ve armuda benzeyen bir yapıya sahip olan safra kesesi, karaci Safra kesesi polip, safra kesesinde meydana gelen, kötü huylu olmayan oluşumlardır. Safra kesesi, karaciğerin hemen alt kısmında yer alan bir organdır. Kaslı ve armuda benzeyen bir yapıya sahip olan safra kesesi, karaciğerden gelen safranın depolandığı organdır. Safra kesinde oluşum gösteren polipler kolesterol polipleri olarak da adlandırılır. Polipler safra kesesinin etrafında oluşum gösterir. Ultrason muayene sayesinde safrada meydana gelen polipler tespit edilebilir. Polipler tespit edildikten sonra safradan örnek alınarak tespite dilen polipin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı araştırılır. Safra kesesinde oluşum gösteren polipler genelde iyi huylu polipler olsa da kötü huylu poliplerin de görülme olasılığı azda olsa vardır.

Safra kesesinde polip erişkin insanların %5'inde görülebilmektedir. Yaşa, hormonlara, cinsiyete, gebeliğe bağlı olmaksızın herkeste görülebilen safra kesesi poliplerinde en sık olarak muozal kolesterol poliplerine rastlanır. Safra kesesinin hemen ortasında yaklaşık 10 mm ya da daha küçük olabilir. Bu poliplerin tedaviden sonra nüksetme olasılığı yüksektir. Kolesterol polipleri olarak adlandırılan polipler kötü huylu değildir ve kansere dönüşme ihtimali hemen hemen yoktur. Safra kesesinin alt tarafında kolesterol birikimi sebebiyle meydana gelen poliplerin safra taşına neden olma olasılığı da vardır.

Safra kesesinde oluşan polipler şayet 10 mm'den daha büyükse adenomyomlar olarak tanımlanır. Bu tür polipler kolesterole bağlı olmadan iltihaba bağlı olarak gelişirler. Bu poliplerin kansere dönüşme olasılığı vardır. Kansere dönüşme olasılığı poliplerin büyüklüğüne göre değişebilir. Oluşan polipler eğer ufak çaplı ise kanser riski yok denecek kadar azdır. Eğer tespite dilen polip 1 santim ve üzerinde ise kanser olasılığında artış yaşanır.

Safra Kesesi Polip

Safra kesesi polipleri daha çok kimlerde görülür

 • Safra taşı varlığında
 • Doğumsal olarak polip varlığında
 • 60 yaşını geçmiş kişilerde
 • Primer sklerozan kolanjit varlığında
 • Hepatit B hastalığı olanlarda safra kesesi poliplerinin görülme olasılığı yüksektir.

Safra kesesi poliplerinin oluşma nedenleri nelerdir

Safra kesesi polipleri safra kesesinin mukoz membranında aşırı şekilde yağ ve lipid üretimi nedeniyle meydana gelen oluşumlardır. Zamanla safra kesesi yağları metabolize yapmakta zorlanır ve bölgede metabolize edilemeyen yağlar birikmeye başlar. Bu olay karşısında polipler meydana gelir.

Safra kesesi polipleri belirtileri

Safra kesi polipleri genelde her hangi bir belirti ve şikayete yol açmadan seyreder. Bazen yaşanan belirtiler ciddiye alınmayacak kadar hafiftir. Polip safra kesesinde büyüdükçe karın ağrısı yaşanabilir. Bazen ise şişkinlik, hazımsızlık, sarılık, mide bulantısı ve bazı besinlere karşı hassasiyet görülebilir. Polipler tomografi, ultrason gibi tekniklerle tanınabilir.

Safra kesesi polipleri nasıl tedavi edilir

Safra kesesi polipleri tespit edildikten sonra incelenir. Poliplerin büyüklüğüne göre uygun tedavi seçeneği belirlenir. Tespit edilen polipler büyük değilse hasta rutin aralıklarla takip edilir. Rutin takiplerde poliplerin gelişimi incelenir. Rutin takiplerde poliplerde büyüme tespit edilmişse ve polipler kanser riski oluşturuyorsa operasyon ile safra kesesinin alınması gerekebilir. Operasyonda kolesistektomi tekniği ile safra kesesi ile beraber polipler de alınır. Safra kesesinin alınması vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemez. Çünkü vücut safra kesesinin fonksiyonlarını yerine getirebilme kabiliyetindedir. Ameliyattan sonra hastada geçici olarak karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi şikayetler gelişebilir. Safra kesesi ve polipler çıkarıldıktan sonra da hasta belli aralıklar ile takibe alınmalıdır. Poliplerin tekrarlama olasılığı olduğu için bu rutin takipler oldukça önemlidir. Erken dönemde tespite dilen poliplerin tedavisi daha kolay gerçekleştiri]]> Safra https://www.safran.gen.tr/safra.html Sun, 02 Dec 2018 20:44:24 +0000 Safra, karaciğer organı tarafından salgılanan yeşilimsi ve kahverengi bir sıvıdır. Karaciğer salgısı olan safraya aynı zamanda öd de denilmektedir. Safra yağ sindirimine yarayan bir salgı olduğu gibi eskimiş alyuvarların tahr Safra, karaciğer organı tarafından salgılanan yeşilimsi ve kahverengi bir sıvıdır. Karaciğer salgısı olan safraya aynı zamanda öd de denilmektedir. Safra yağ sindirimine yarayan bir salgı olduğu gibi eskimiş alyuvarların tahribi sonucu meydana gelen bir atılma ürünüdür. Safra karaciğer tarafından salgılanan bu sıvı, acı ve sarı renkte olup, alkalen yani bazik bir yapıya sahiptir. Bu sıvı onikiparmak bağırsağına dökülmektedir. Safra sıvısı her kilogram beden ağırlığına on altı mililitre(santimetre küp) düşmektedir. Bu sıvının % 97’sini su oluşturmaktadır. Sıvının geriye kalan kısmını ise direkt bilirübin, biliverdin, safra tuzları, safra asitleri, lipitler, elektrolitler, bazı enzimler ve karaciğerin zehrini azaltan bazı farklı maddeler bulunmaktadır. Safra karaciğerin içindeyken açık sarı renkte olup, çok akıcı kıvamlı ve fazlasıyla acıdır. Bu sıvı karaciğerin içine biriktikten sonra karaciğer safra yolu ile safra kesesi ya da torbasına dolar ve safra kesesinde kıvamı yoğunlaştığı için tadı da gittikçe acılaşmaktadır. Bağırsakların içine yağlı bir cisim gelince, safra kesesinin kasılıp, gerginleşmesiyle bağırsaklara safra dökülmektedir. İnce bağırsaklardaki yağlar yağ asitlerine bölünürler. Yağ asitleri ince bağırsağın bazik ortamında kalsiyum tuzları ile birleşip, suda çözülmeyen kalsiyum sabunları halini alırlar. Bu safra asitleri oluşan sabunları koloidal parçacıklar haline getirmektedirler. Böylece yağların bağırsaktan emilip yok olmasını sağlarlar. Kolesterol bağırsak yoluyla tekrar vücudun içine girmektedir. Bilirubin adlı madde ise dışkı yoluyla vücuttan atılır. Başlıca görevi ise  yağların sindirilmesi, emilmesi olan safranın her hangi bir sebeple bağırsağa geçememesi durumunda kana karışarak sarılık meydana getirmektedir. 


Safra sıvısı A, B, ve C olmak üzere üç kısma ayrılmaktadır. A safrası, Tubaj esnasında son kısımda onikiparmak bağırsağına ulaşınca gelen ilk safradır. Altın sarısına benzeyen bir renkte olup, berrak, açık ve alkalen tepkili  olan bu safra, ana safra kanalı içinde biriken safradır. 4-5 santimetre küp kadar olmaktadır. B safrası, safra kesesi içinde birikmişolan ve daha lüzüci (suyu az) koyu renkte olup 30-40 santimetre küp kadardır. C safrası, Tubaj sırasında en son gelmekte olan ve A safrasından daha açık bir renkte olup, karaciğer içi ufak  safra kanallarından  gelen en son, taze  üretilmiş olan safradır. Dakikada 2 santimetre küp olarak akmakmaktadır. Safranın, sindirimdeki rolü çok fazladır. Besinler yoluyla vücuda giren yağlar, ince bağırsağa ulaştıkları zaman küçük yağ damlacıkları şeklindedirler. Yağ sindiriminde görev alan lipaz enziminin, bu haldeki yağları etkileme gücü yoktur. Safra sıvısı içerisinde yer alan safra tuzları, yağ damlacıklarına yapışmakta, bunları ince parçalar durumuna getirir ve böylece yağların sindirilip, emilmesini sağlar. Bu sindirim anında yağda erimekte olan A, D, E ve K vitaminleri de yok olmaktadır. Safra tuzlarının % 90 kadarı, bağırsaklarda geçiş yaparken, ince bağırsağın alt kısmında emilmekte olan ve karaciğere getirilerek, tekrar sindirim de kullanılabilmektedir. Safra, karaciğer hücrelerinde üretilmektedir ve küçük kanalcıklara dökülmektedir. Bu kanalcıklar birleşip daha büyük toplayıcı olan kanalları oluşmaktadır. Toplayıcı kanallar birleşip, karaciğerin sağında ve solunda bulunan safra yollarını; bu iki kanalla birleşip ana safra yolunu vücuda getirirler. Bu temel safra yolu ile safra kesesinin kanalı birleşip koledok kanalını oluşturmaktadırlar. Karaciğerden gelmekte olan bu safranın büyükçe bir kısmı safra kesesine gelerek bazı değişikliklere uğrar ve yoğunluğu, kıvamı artar.
]]>
Safra Kesesi İltihabı https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-iltihabi.html Mon, 03 Dec 2018 19:49:37 +0000 Safra kesesi iltihabı, aslında genel olarak her yaşta görülmeyen bir problemdir. Daha çok ileri yaşlı insanlarda meydana gelen bu sorun, bazen farklı nedenlere bağlı olarak gençlerde de görülebilmektedir. Birçok hastalık gibi s Safra kesesi iltihabı, aslında genel olarak her yaşta görülmeyen bir problemdir. Daha çok ileri yaşlı insanlarda meydana gelen bu sorun, bazen farklı nedenlere bağlı olarak gençlerde de görülebilmektedir. Birçok hastalık gibi safra kesesi iltihaplanması sorunu da yaşlılara göre gençlerde çok daha kolay ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Safra kesesi iltihaplamasının birçok farklı nedeni olsa bile aslında bu sorunun en büyük nedeni, safra kesesine giden yollardan birinin tıkanmasıdır. Bu gibi durumlara genel olarak iltihaplanma sorunu olması nedeni ile tıbbi olarak "kolesistit" adı verilmektedir. Bu hastalık, gerekli önlemler alındığında ve gereken müdahalelerin yapılması durumunda hastanın çok fazla zarar görmeden atlatabileceği bir durumdur. Fakat safra kesesi iltihabı, her ne kadar erken fark edilirse o kadar iyi olacaktır. Çünkü bu ilerlediği zaman iltihapta büyüyerek daha büyük hasarlara neden olabilir. Özellikle sindirim sisteminde gelecek olan sorunlar nedeni ile safra kesesi iltihabı tehlike saçabilir. Safra kesesi iltihaplanması sorununda aslında en büyük problem bu iltihapların, safra kesesine gelen yolları iyice tıkayarak safra kesesinin görevini tam olarak yapamamasıdır. Bu gibi durumlarda kişinin safra kesesi büzülür ve hacim artışı meydana gelir. Kesede meydana gelen bu hacim artışları ise kesenin efor sağlamamasına neden olur. Safra kesesi iltihabının en büyük belirtisi kişilerde yemek sonrasında gaz ve gerginlik sorunlarının meydana gelmesidir. Bu gibi durumlar bazen kişilerde nedensiz sinirlilik haline neden olabilmektedir. 

Safra Kesesi İltihabı
Safra kesesi iltihabı, bazı insanlarda direk olarak etkisini ortaya çıkarmaz. Bu sorun kişilerde uzun süreler boyunca belirtiye neden olmaz. Fakat içten içe gelişen bu hastalık zamanla safra kesesinin şişmesine neden olur. Zamanla şişen safra kesesi kişilerde ödeme ve dolaşım bozukluklarına neden olur. Bu durumda da kişi hastalığı fark etmediğinde dolaşım bozuklukları, farklı problemlere neden olacaktır. Safra kesesi iltihabı sorununu fark etmeyen ve herhangi bir belirti görmeyen insanlarda bu iltihap, iyice büyüyerek safra kesesinin delinmesi ya da kullanılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu kişilerde gelişmiş cerrahi operasyonlar yapılarak safra kesesinin alındığı bilinmektedir. Safra kesesinde meydana gelen iltihap nedeni ile uzun süreli tıkanıklıklarda safra kesesinde çamur birikimi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle oluşacak olan taşlar kişilerde çok şiddetli ağrılara neden olur. Özellikle meydana gelen ağrılar kişilerin gündelik hayatını son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ağrılar kimi zaman kişinin sırtından sağ kürek kemiğine doğru olurken bazı insanlarda sırttan göğüs kısımlarına doğru meydana gelmektedir. 4 yaş ve daha üstü kişilerde görülen bu problem genen olarak tedavi edildiğinde oldukça kolay bir şekilde ortadan kalkan bir hastalıktır. Fakat herhangi bir şekilde tedavi edilmediğinde hızla artabilen bir durumdur.

Belirtileri:
 • Safra kesesi iltihabının en büyük belirtisi insanlarda meydana gelen karın ağrısı sorunlarıdır. bu sorun oldukça şiddetli bir hal alabilir. Özellikle karnın sağ tarafındaki ağrı oldukça artabilir.
 • Kişiden kişiye değişir bir şekilde olarak bazı insanlarda yüksek ateş problemi ortaya çıkabilmektedir. 
 • Yemeklerden sonra aşırı mide bulantısı ve bu durumun her gün tekrarlaması durumunda safra kesesi iltihaplanması sorununun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktor tedavisi şarttır.
 • Kişinin teninde meydana gelen sararma durumunda da safra kesesi iltihabı durumundan şüphe duyulabilir. Fakat bu belirtiye bakılarak eksin bir teşhis konulamaz.
]]>
Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati-riskleri.html Tue, 04 Dec 2018 04:47:30 +0000 Safra Kesesi Ameliyat Riskleri: Safra, karaciğerden salgılanan sarı renkteki sudur. Tadı acıdır. Safra kesesi salgılanan bu suyun karaciğerin alt tarafında birikip torba şeklini almasıdır. Safra kesesinin görevi salg Safra Kesesi Ameliyat Riskleri: Safra, karaciğerden salgılanan sarı renkteki sudur. Tadı acıdır. Safra kesesi salgılanan bu suyun karaciğerin alt tarafında birikip torba şeklini almasıdır. Safra kesesinin görevi salgılanan safra suyunu depolamak ve gerektiği zamanlarda bağırsaklara salgılamaktır. Safra kesesinde bulunan taşlar iltihaplanmaya neden olur.

Safra Kesesi Şikayetleri:

 • Hastaların çoğunda şikayet yoktur. Bu yüzden sessiz taş olarak ta bilinir.
 • Karnın üst tarafında ağrı olur.
 • Sırt kısmında ağrı olur.
 • Şişkinlik hissi olur.
 • Bulantı şikayeti olur.
 • Bulantıya bağlı kusma görülebilir.
 • Gıdalardan kötü koku geldiği zannedilir.

Safra Kesesinde Ameliyat Gerektirecek Durumlar:

 • Safra kesesinin aniden iltihaplanması ameliyat gerektirir.
 • Safra kesesindeki taşlara bağlı olarak kişide oluşan dayanılmaz ağrılarda ameliyat gerekir.
 • Safra taş tespit edildiyse ve bu taşa bağlı kişide hazımsızlık, bulantı ve karında şiddetli ağrı olduğu zaman ameliyat gerekir,
 • Kişi sarılık olduysa ameliyat gerekir. Safrada bulunan taşların damarları tıkamasıyla sarılık olur kişi.
Safra Kesesi Ameliyatı Riskleri

Safra Kesesi Ameliyat Riskleri:

 • Safra kesesi ameliyatı açık yada kapalı yapılabilir. İki ameliyat türünde de riskler oluşabilir.
 • Ameliyat yeri temiz tutulmazsa aşırı derece de iltihap görülür.
 • Zatürre gibi akciğer rahatsızlıkları görülebilir.
 • İdrar yollarında aşırı iltihaplanma olabilir.
 • Damarlarda iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Kalp krizlerine ve buna bağlı ölüme neden olabilir.
 • Safra damar yollarında yaralanma olabilir.
 • Safra yollarının yaralanmasıyla yaralı yerden safra gelebilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur.
 • Safra yollarının yaralanması sarılığa neden olabilir.
 • Safra kesesi ameliyatlarında ameliyatı yapacak doktorun cerrahi geçmişi ve deneyimleri çok önemlidir.
 • Safra kesesi ameliyatı riski çok olan bir ameliyattır.
]]>
Safra Kesesi Kumu https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-kumu.html Tue, 04 Dec 2018 23:45:48 +0000 Safra kesesi kumu, belli bir süre sonra kişilerde çok ciddi problemlere neden olan bir durumdur. Bazı insanlar tarafından ve bazı doktoralar tarafından en basit şekilde bu soruna safra kesesi çamuru da denilmektedir. Safra kesesi kumu Safra kesesi kumu, belli bir süre sonra kişilerde çok ciddi problemlere neden olan bir durumdur. Bazı insanlar tarafından ve bazı doktoralar tarafından en basit şekilde bu soruna safra kesesi çamuru da denilmektedir. Safra kesesi kumu daha çok çamur kıvamında olduğu için, bu kumlara çamur demek yanlış olmayacaktır. Safra kesesi içerisinde oluşan kumlar  bir süre sonra çamur şeklini alır ve biraz daha zaman geçtikten sonra sertleşerek taş haline gelir. Yani sarfa kesesi kumunun son hali taştır. Fakat taş haline gelen safra kesesinde bulunan kum, taş haline geldiği zaman insanlarda çok ciddi belirtiler vererek problemlere neden olmaktadır. Oluşan taşlar, safra kesesinin asıl görevini yapmasını engelleyerek kişide rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Safra kesesi kumu, genellikle yeşil bir renktedir. Fakat bazı insanlarda beyaz renginde ya da sarı renkte olabilmektedir. Bu nedenle safra kesesi taşlarının farklı renklerde olduğunu söyleyebiliriz. Safra kesesi kumu, kristal yapısındadır. Hemen hemen böbrek taşları gibi olsa bile safra kesesinde oluşan kum miktarı oldukça fazladır. İnsanlarda çok büyük belirtiler gösteren safra kesesi kumları, aslında temizlenebilir. Fakat bu kumlar eğer çok artmışsa ya da taş haline gelmişse temizlenmesi mümkün olmaz ve cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulur. Bu nedenle erken teşhis, birçok hastalıkta olduğu gibi safra kesesi kumunda da çok büyük önem taşımaktadır. Safra kesesi kumu, insanlarda çok farklı belirtilere neden olur. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı, hastayı doktora götürecek derecede olacaktır.

Safra Kesesi Kumu
Belirtiler:
 • Safra kesesi kumu genel olarak çok büyük belirtilere neden olmaz. Fakat hastalık bir süre ilerledikten sonra farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Safra kesesi kumu, miktar olarak artış gösterdiğinde kişinin safra yollarına gelir ve bu yolları tıkar. Safra yolları tıkalı olan kişilerde çok şiddetli sancılar ortaya çıkar. 
 • Kişilerde karaciğer rahatsızlıkları ya da karaciğer ağrıları görülüyorsa mutlaka safra kesesi yollarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü birçok karaciğer rahatsızlığının nedeni safra kesesi kumu ya da safra kesesi taşıdır. 
 • Safra kesesi kumu, insanlarda safra reflüsüne neden olmaktadır. Bu sorun  zamanla oldukça artabilmektedir. Safra reflüsü sorunlarının en büyük nedeni safra kesesi kumudur. 
 • Safra kesesi kumu, kişilerde yemekler sonrasında safra kesesinin görevini tam olarak yapamamasına bağlı olarak gelişen hazımsızlık ve aşırı gaz sorununa neden olur. Bu nedenle kişide şiddetli huzursuzluk halleri meydana gelebilmektedir. Sizlerde de şişkinlik, gaz ve huzursuzluk durumları meydana geliyorsa safra kesesi kumundan şüphe duyabilirsiniz. 
 • Son olarak mide ağrıları, mide bulantıları ve bağırsak sorunlarında safra kesesi kumu önemli rol oynar.
Safra kesesi kumu neden oluşur

Safra kesesi kumu, birçok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Bunlardan en önemlisi kişilerdeki kalıtsal faktörlerdir. Örneğin kişilerde görülen safra kesesi fonksiyon bozuklukları direk olarak safra kesesi kumu sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumun yanı sıra çok sık karşılaşılan safra kesesi iltihaplanması sorununda da safra kesesi içerisinde kum birikir. Eğer bu kum safra kesesinden uzaklaştırılmasında taş oluşumu meydana gelecektir. Safra kesesi kumunun bir diğer görülme nedeni ise kişide çok fazla kolesterol bulunmasıdır. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen sorunlarda genellikle yaşlı insanlarda sorunlar meydana gelir. Çünkü bu kişilerde kolesterol sorunu çok fazladır. 

Tedavisi nasıldır

Safra kesesi kumu, eğer safra kesesine büyük hasarlar vermişse kesinlikle safra kesesinin alınması gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra eğer sorun çok büyümemiş ise kişinin safra kes]]> Safra Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.safran.gen.tr/safra-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 20:27:58 +0000 Safra Ağrısına Ne İyi Gelir, safra ağrısı özellikle iltihap durumlarında ve taş oluşumlarında kendini göstermektedir. Safra taşı nedeni ile oluşan ağrılar genellikle şiddetli bir şekilde başlayarak ilerleyen z Safra Ağrısına Ne İyi Gelir, safra ağrısı özellikle iltihap durumlarında ve taş oluşumlarında kendini göstermektedir. Safra taşı nedeni ile oluşan ağrılar genellikle şiddetli bir şekilde başlayarak ilerleyen zaman içinde git gide azalır. Bu şekilde gelişen kolik ağrılar kişilerde % 35 oranında rastlanır. Bu ağrılar hasta yemek yedikten hemen sonra fazlalaşır ve safra kesesinde yer alan taşlar kanalları tıkaması nedeni ile birden bire oluşan şiddetli ağrılar baş gösterir. Bu ağrıların en şiddetli hissedildiği bölgeler ise midenin ön tarafında ve sağ üst karın bölgesinde oldukça etkili hissedilir. Nadiren de olsa sırtta omuzlarda, kürek kemiklerinde ve kalbe kadar hissedilen ağrılar yaşanır. Bu ağrılar özellikle kalp krizi belirtilerini andırmasından dolayı hastalar genellikle büyük bir telaşa kapılır. Ayrıca iltihap problemlerindeki ağrılar hem daha şiddetli yaşanmasının yanı sıra hem de uzun zaman devam eder. Meydana gelen bu ağrılara ateş, titreme, mide bulantısı ve kusmalarda eşlik eder. Genel olarak hastalarda ağır bir yemeğin ardından ağrı meydana geliyorsa safra ağrısı akla gelen ilk neden olmalıdır. Bu belirtilerle kendini gösteren ağrılara genelde ağrı kesici içerikli ilaçlar cevap vermeyebilir. Bazı durumlarda hasta gaz çıkardığında rahatlama sonucunda ağrının dineceğini düşünse bile bu durumunda ağrı için iyi bir çözüm olmadığını anlayacaktır. Yaşanan ağrının süresi yaklaşık olarak 10 veya 15 dakika da sürebilmesinin yanında 2-3 saat kadar da devam edebilmektedir. Böyle durumlarda safra ağrısına iyi gelecek doğal ve bitkisel çözümlere başvurmak ağrının en aza inmesine yardımcı olabilir.

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir

Siyah Turp Suyu: Özellikle safra ağrısı yaşayan hastalar iltihap sebebiyle meydana gelen ağrılar çekiyorlarsa, düzenli olarak her gün yaklaşık 100 gr kadar siyah turp suyunu gün içine yayarak tüketebilirler. Verilen bu miktarın iki katına çıkarılarak tüketilmesi de mümkündür. Bu küre yaklaşık 15 gün düzenli devam edilmesi sonucunda safra ağrılarının tamamen geçmesine veya en aza inmesini sağlayacaktır. Fakat siyah turp suyunu her gün yeniden taze olarak hazırlanması oldukça önem taşımaktadır.

Elma Kürü: Ağrıların nedeni safra kesesinden kaynaklanıyorsa elma kürü oldukça iyi bir seçimdir. Yaklaşık olarak 1 su bardağı elma suyu ve 1 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ile karıştırılarak tüketilmesi sonrasında safra ağrısı kısa bir zaman içinde etkisini kaybedecektir.

Safra Ağrısına Ne İyi Gelir

İsveç Şurubu: Safra ağrılarına karşı oldukça etkili olan bitkisel ve doğal ürünlerden bir tanesi de İsveç şurubudur. Fakat isminde anlaşılacağı gibi şurup olarak adı geçen İsveç şurubu içilerek değil de sadece ağrıların bulunduğu bölgelere dışarıdan sürülerek uygulanmalıdır. İsveç şurubu kullanırken mutlaka bir hekime danışmanızda fayda vardır.

Bitki Çayları: Safra ağrılarının en aza indirilmesi ile safra akışının çok daha kolay ve hızlı gelişmesi adına, bitki çayları içinde anti spazmodik içerikleri barındıranlar önemle tercih sebebi olmalıdır. Bu konuda tavsiye edilen bitki çayları karışımlarında önereceğimiz aşağıdaki doğal ve şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. 2 tutam hatmi kökü, 2 tutam hindiba kökü, 1 tutam civan peçemi, 1 tutam ısırgan otu ve 1 tutam pelin otu verilen bu miktarlarda karıştırılarak kaynatılması sonucunda safra ağrılarını giderecek şifalı bir iyileştirici olarak kullanılabilir. 1 su bardağı soğuk su içerisine yukarıda verdiğimiz karışımdan 1 çorba kaşığı ilave edilerek geceden sabaha kadar beklettikten sonra sabahleyin bu karışımı süzdürerek gün içine yayarak tüketebilirsiniz. Bu bitkisel şifalı karışımın safra ağrılarına çok iyi geldiğine sizlerde şahit olacaksınız.

]]>
Açık Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/acik-safra-kesesi-ameliyati.html Thu, 06 Dec 2018 06:24:10 +0000 Açık Safra Kesesi Ameliyatı, Safra kesesi ameliyatı kesenin cerrahi müdahale ile tamamen alınmasıdır. Bu ameliyat açık ve kapalı şekilde yapılır. Ancak hastanın sağlığı ve iyileşme süreci göz önünde bulund Açık Safra Kesesi Ameliyatı, Safra kesesi ameliyatı kesenin cerrahi müdahale ile tamamen alınmasıdır. Bu ameliyat açık ve kapalı şekilde yapılır. Ancak hastanın sağlığı ve iyileşme süreci göz önünde bulundurularak kapalı ameliyat genelde tercih edilir. Kapalı ameliyat hasta açısından daha konforludur. Kapalı ameliyat sonrası hasta daha çabuk iyileşir ve ağrısı daha az olur. Doktorlar ilk önce bütün hastalar için kapalı ameliyatı düşünür. Ancak çok nadir durumlarda açık ameliyat gerekir. Safra kesesindeki taşların büyüklüğü ameliyatın açık yada kapalı olmasını belirlemez. Bazen ameliyatta gelişen istenmedik durumlarda da ameliyat açığa dönebilir.

Açık Safra Kesesi Ameliyatını Gerektiren Durumlar:

 • Kesedeki iltihaba bağlı olarak dokuların cerrahi aletlerle kavranamadığı durumlarda açık ameliyat gerekir.
 • Önceden geçirilmiş ameliyatlardan dolayı dokulardan çevresel yapışkanların ayrılmaması durumunda açık ameliyat gerekir.
 • Safra yollarında oluşan ikinci rahatsızlıklar da açık ameliyat yapılmasına neden olur.
 • Ameliyat olunacak hastanede donanımların ve ekibin yetersizliği de açık ameliyat yapılmasına nedendir.
Açık Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı olan bir hastanın genelde sağlık dengeleri değişmez. Ancak açık yapılırsa kapalıya göre ağrısı daha çok olur. Açık safra kesesi ameliyatında yara çabuk iyileşmez. Açık olduğu için enfeksiyon kapma riski kapalı ameliyata göre çok daha fazladır. Bu yüzden açık safra kesesi ameliyatı olan biri  mutlaka yarada iyileşmelere görülene kadar doktor gözetiminde kalmalıdır. Hasta ameliyattan bir saat kadar sonra kendine tamamen gelmiş olur. 5-6 saat içinde yürüyebilir ve yemek yiyebilir. Ameliyattan sonra karında ve sırtta ağrı şikayeti çok olur. Bu yüzden bir kaç gün ağrı kesici iğne yada tablet kullanılır.

]]>
Safra Kesesi https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi.html Thu, 06 Dec 2018 07:29:29 +0000 Safra kesesi, safra kesesi karaciğerde salgılanmış olan safranın karaciğerin hemen alt kısmında bulunan torba şeklinde safranın biriktiği bir organdır. Safra için bir depo konumundadır. Safranın daha koyu hale gelmesini sağlaya Safra kesesi, safra kesesi karaciğerde salgılanmış olan safranın karaciğerin hemen alt kısmında bulunan torba şeklinde safranın biriktiği bir organdır. Safra için bir depo konumundadır. Safranın daha koyu hale gelmesini sağlayan bir organdır. Karaciğerin hemen alt kısmında yer alan şekli armuda benzeyen bir organdır. Uzunluğu 8-12 santim aralığında olan safra kesesinin genişliği ise 4-5 santim kadardır. Çok sağlam bir organımızdır. Bazı durumlarda patlamadan ve bir hasara sebep olmadan büyük miktarda sıvı taşıma özelliğine sahiptir. Kese boynu, kese tepesi ve kese gövdesi olmak üzere üç parçadan  oluşur. Safra kesesinin temel görevi safrayı depolamaktır. Safra duvarında bulunan malzemelerin bazıları tam emilmediği için safra koyulaşabilir. Safra kesesi kasılarak içerisindeki safrayı bağırsağa aktarır ve böylelikle sindirim için gerekli olan safra salgılanmış olur. Safra kesesi aynı zamanda safra kesesinde oluşabilecek olan iltihaplanmaları da düzenlemeye yardımcı olur. Safra kesesinde bulunan iltihaplar had ve müzmin olarak bilinirler. Had safra kesesi iltihabı oluşumunun nedeni safra kesesinin ağız kısmının tıkanık olmasıdır. Bu tıkanmanın sebebi ise safra kesesinde oluşan taştır. Midede oluşan ülser ve tümörlerde safra kesesi ağzının tıkanmasına ve had iltihaplanmaya sebep olabilir. Kesenin ağız kısmı tıkanınca keseye gelmesi gereken miktardan çok daha az kan gelir ve iltihaplanma, doku kaybı, kangren gibi hastalıklar oluşabilir. Safra kesesinde oluşan iltihaplanmaların en önemli belirtisi karnın sağ üst kısmında sürekli olarak devam eden şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar nefes alıp verme ile daha da şiddetli bir hale gelebilir. Aynı zamanda bu iltihaplanmaların olduğu kişilerde mide bulantısı, kusma, yüksek ateş de görülür. Bu iltihaplanmalar en çok kırk yaş ve üstü olanlarda, çok doğum yapmış olan bayanlarda, şişmanlarda görülür. Müzmin safra kesesi iltihapları ise had iltihapların iyileşmiş olduğu fakat bıraktığı hasar kaynaklı olan iltihaplanmalardır.

Safra Kesesi
Safra kesesi hastalıkları belirtileri
 • Geğirmek
 • Gastrit 
 • Yemek yiyememe
 • Kanser
 • Karaciğerde görülen hastalıklar
 • Karın da şiddetli ağrılar
 • On iki parmak bağırsağındaki görülen ülser
 • Safra kesesi taşları
Safra kesesi taşı, safra kesesinde oluşan taşlar safra kesesinde en sık görülen hastalıklardan biridir. Yaş ilerlemeye başladıkça da safra kesesinde taş oluşma riski artar. Safra kesesinde oluşan taşların en büyük belirtisi şiddetli karın ağrısıdır. Ağrı sağ üst kısımda hissedilir ve sırtta kadar geçer. Bunların yanı sıra mide bulantısı, kusma, ateş gibi sıkıntılarda gözlemlenebilir. Muayene sırasında safra kesesi olduğuna dair bir tanı konuluyorsa emar ya da ultrason çekilmelidir. Kesin tanı konulunca gerekli tedavi yapılır. Tedavisi kolesistektomidir. Laparoskopik yöntemle yapılır.
]]>
Safra Kesesi Alındıktan Sonra https://www.safran.gen.tr/safra-kesesi-alindiktan-sonra.html Fri, 07 Dec 2018 00:30:30 +0000 Safra kesesi alındıktan sonra, Safra kesesi, karaciğerin hemen altında karaciğerin kendi salgısı olan safrayı depolama işlevi gören bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğerden atılan toksik maddeleri bağırsak organı Safra kesesi alındıktan sonra, Safra kesesi, karaciğerin hemen altında karaciğerin kendi salgısı olan safrayı depolama işlevi gören bir organımızdır. Safra kesesi, karaciğerden atılan toksik maddeleri bağırsak organımızla vücudumuzdan uzaklaştırır. Ayrıca yediğimiz besinlerin sindiriminde önemli rol oynamaktadır. Safranın bileşiminde kolesterol ve çeşitli organik tuzlar mevcuttur. Bu tür maddeler arasındaki dengesizlik safra kesesinde taşların oluşmasına neden olmaktadır. Safra kesesi taş oluştuğunda tedavi edilmediği zaman bu taşlar safra yollarına dökülebilir. Bu taşlar safra yollarını kapattığı zamanda bazı hastalıklar meydana gelebilir. Mesela bu taşlar safra yolunu tıkadığı zaman sarılık hastalığı baş göstermeye başlayabilir. Dökülen safra taşları karaciğerinde üzerine gelebilir yada karaciğerin üzerini kapatabilir. Bu durumda karaciğerimiz dengeli bir şekilde çalışamaz ve işlevini kaybedebilir. Karaciğerin işlevini kaybetmesi sonucu karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu tür hastalıkların ortaya çıkması durumunda acil bir müdahale gerekebilir. Ayrıca safra kesesi hastalığı ortaya çıktığı zaman hasta olan kişi zor bir süreçten geçer. Safra kesesindeki rahatsızlıktan dolayı hasta kişi aşırı ve şiddetli sancısı olur. Bu sebepten hemen safra kesesinde bir sorun olduğu ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda kişi hemen bir doktor tedavisi altında tedavi olmalıdır. Doktor gelen hastaya bazı tahliller yaparak duruma göre ameliyat edebilir. Yapılan ameliyatta safra kesesi alınabilir. Safra kesesi alınan kişi hayatına normal olarak devam edebilir. Ancak safra kesesi ameliyatından sonra kendisine biraz daha dikkat etmelidir. Safra kesesi ameliyatından sonra hasta nelere dikkat etmeli beraber bakalım;
Safra Kesesi Alındıktan Sonra
 • Safra kesesi ameliyatından sonra hasta olan kişi doktorun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır.
 • Ameliyat içerik olarak safradan düşen taşların alınarak sindirimin daha kolay olmasını sağlamaktır. Bu sebepten dolayı da ameliyattan sonra hasta kişinin yeme ve içmesinde herhangi bir kısıtlama yapması gerekmemektedir.
 • Ameliyattan sonra hasta olan kişi bol miktarda su tüketmelidir. Karaciğerlerin taşlardan dolayı kapanmasından dolayı düzenli çalışması durabilir bu sebepten dolayı karaciğerin daha düzenli çalışması için bol miktarda su tüketmek daha düzenli çalışmasını sağlar.
 • Ameliyattan sonra eğer kişi sigara içiyorsa hemen sigara içmeyi bırakmalıdır.
 • Safra kesesi alınan kişi alkol içeceklerden uzak durmalıdır.
 • Asit içecekler zarar verme ihtimali olduğu için asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
Herhangi bir yiyecek yeme kısıtlanması gelmemesi sebebi hastanın safra kesesinin alınması sindirimin düzene girmesine yardımcı olur yiyecekler bu olaya zarar vermez ancak yinede aşırı acı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten uzak durmalıdır. Doktora danışan hasta eğer herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise yapılan tedavi sonuçlarına göre bu tür ilaçları kullanmayı bırakabilir. Safra kesesi alınan hasta belli aralıklar ile doktoruna giderek bazı testler tahliller yaparak herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilir. Doktorun tavsiye etmediği ilaçlar, aspirinler veya ağrı kesiciler kötü sonuçlar doğurabilir bundan dolayı bilinmedik ilaçlar kullanmaktan uzak durmalıdırlar. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmakta ameliyattan sonra daha çabuk toparlanmanıza yardımcı olabilir. Bu sebepten ameliyat olup safra keseniz alındıktan sonra biraz daha dikkatli olmanız sizin için daha iyi ve sağlığınıza daha yararlı olacaktır.
]]>
Polip Safra Kesesi https://www.safran.gen.tr/polip-safra-kesesi.html Fri, 07 Dec 2018 20:03:22 +0000 Polip safra kesesi, bazı insanlarda çok ciddileşerek sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Safra kesesi içerisinde meydana gelen ya da safra kesesi yollarında meydana gelen polipler, kimi zaman artarak ya da büyüyerek çok Polip safra kesesi, bazı insanlarda çok ciddileşerek sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Safra kesesi içerisinde meydana gelen ya da safra kesesi yollarında meydana gelen polipler, kimi zaman artarak ya da büyüyerek çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Genellikle safra kesesi içerisinde meydana gelen polip, aslında bir et parçasıdır. Oluşumunun ilk zamanlarında çok büyük belirtilere neden olmayan safra kesesi polipleri, müdahale edilmediğinde safra kesesinde sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle safra kesesinin görevini yapamamasına neden olan büyük polipler, farklı organların da zarar görmesine neden olabilir. Polip safra kesesi içerisinde geliştiği zaman bazı belirtiler ortaya çıksa bile bu sorunun net olarak olup olmadığını anlamak için kişinin bazı tıbbi görüntüleme cihazları ile muayenesinin ve kontrollerinin yapılması gerekir. Aksi durumlarda belirtilere bakarak ya da hastanın şikayetlerine bakılarak safra kesesinde polip olduğu teşhisi konulamaz. Safra kesesi içerisinde görülen poliplerden bazıları kötü huyludur. Kötü huylu olan polipler, safra kesesinden alınsa bile tekrar oluşarak safra kesesine zarar vererek dolaylı olarak karaciğer rahatsızlıklarına da  neden olmaktadır. Fakat safra kesesi içerisinde meydana gelen poliplerin yüzde atmışı iyi huyludur. Bu nedenle yapılan tedaviler genellikle başarılı sonuçlara neden olur. 

Polip safra kesesi içerisinde neden oluşur
 • Safra kesesi içerisinde oluşan poliplerin en büyük nedeni insan vücudunda oluşan kolesteroldur. Damarlarda oluşan kolesterol, birçok safra kesesi sorununa neden olmaktadır. Safra kesesinde oluşan taşların ve kumların yanında safra kesesi içerisinde oluşan poliplerde de kolesterol büyük rol oynar. 
 • Polip safra kesesi içerisinde meydana gelen tıkanıklıklar nedeni ile de oluşabilmektedir. Fakat poliplerin oluşmasına neden olacak tıkanıklığın, oldukça uzun süreli olması gerekmektedir. Kısa süreli tıkanıklıklar kesinlikle poliplere neden olmamaktadır.
 • Safra kesesi iltihabı, safra kesesi içerisinde ya da safra yollarında poliplerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle safra kesesi iltihabı olan kişilerin tedavilerini kesinlikle geciktirmemeleri gerekir. Aksi durumda bu gibi farklı sorunlar oluşacaktır. 
Polip Safra Kesesi
Safra kesesi içerisinde oluşan poliplere aslında bir nevi iyi huylu kanser denebilir. Aynen kanser hastalığında olduğu gibi durdurulamayan yapılar gelişerek hücreleri etkiler ve hücreler büyük değişimler ile polipleri oluşturur. Genellikle belirtilere neden olmayan safra kesesi polipleri ilerlediği zaman bazı belirtilere neden olur. Özellikle hazımsızlık ve karın şişliği gibi durumlara neden olan bu sorun kusma, karın ağrısı gibi semptomlara neden olur. Polip safra kesesi, insanlarda sorun olduğu zaman genellikle doktorlar bu poliplerin ameliyat ile alınması gerektiğini söylemektedir. bu polipler kişiden alındıktan sonra patolojik olarak incelenmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan patolojik incelemeler sonucunda, eğer polip kişide problemlere neden olacak kadar büyükse gerekli olan diğer tedaviler yapılır. Eğer kişilerdeki polip iyi huyluysa geriye sorun kalmaz. Polipler alındıktan sonra en az üç ay hastanın kontrol altında olması gerekir. Bunun için sık sık muayenelerin yapılması fayda sağlayacaktır. Polip safra kesesi, çocuklarda çok karşılaşılmayan bir durumdur. Gençlerde de yaşlılara oranla oldukça az görülen bu durum daha çok ileri ki yaşlarda meydana gelmektedir. Bu problem eğer çok büyürse ya da kötü huylu bir polip olduğu tespit edilir ise, kişilerde safra kesesinin alınması gerekebilir. Aksi durumlarda diğer organlar da safra kesesinin görevini yapmamasına bağlı olarak zarar görecektir. 
]]>
Çocuklarda Safra Kesesi Taşı https://www.safran.gen.tr/cocuklarda-safra-kesesi-tasi.html Sat, 08 Dec 2018 14:18:48 +0000 Çocuklarda safra kesesi taşı, çok yaygın olarak karşılaşılmayan durumlardandır. Fakat her ne şekilde olursa olsun küçükte olsa çocuklarda da safra kesesi taşları görülebilmektedir. Safra kesesi taşları görülen çocuklard Çocuklarda safra kesesi taşı, çok yaygın olarak karşılaşılmayan durumlardandır. Fakat her ne şekilde olursa olsun küçükte olsa çocuklarda da safra kesesi taşları görülebilmektedir. Safra kesesi taşları görülen çocuklarda, genel olarak çok büyük problemlere neden olmaz. Fakat taşların boyutu arttıkça farklı sorunlar ve belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocukların en küçük ağrılara bile dayanamamaları nedeniyle meydana gelen belirtiler sorun haline gelir. Çocuklarda safra kesesi taşı, eğer boyut olarak çocuğun sağlığını etkileyecek hale gelmişse bu kişilerin kesinlikle taşlarının alınması gerekmektedir. Günümüzde gelişmiş olan tıp sayesinde yapılan kapalı ameliyatlar ile taşlar alınabilmektedir. Safra kesesi içerisindeki taşın alınması için yapılan ameliyat yaklaşık olarak 20 dakika ile bir saat kadar sürmektedir. Eğer safra kesesinde bulunan taş azsa bu operasyonlar oldukça kısa sürebilir. Ameliyat sonrasında çocuğun en az bir gün kadar bir süre gözetim altında tutulması gerekmektedir. Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi safra kesesi içerisinde oluşan taşlar zamanla safra kanallarının tıkanmasına ve şiddetli ağrıların başlamasına neden olur. 

Safra kesesi taşı olan çocukların aileleri, genellikle çocuklarında bulunan safra kesesi taşlarının çocuğun gelişimini engelleyip engellemeyeceğini merak ederler. Aslında bu sorunun cevabı oldukça nettir. Çünkü safra kesesi içerisinde bulunan taşlar, eğer çocukta rahatsızlıklara neden olmuyorsa bu durumda herhangi bir problem meydana gelmez. Bu nedenle sorun olmayan safra kesesi taşları için tedirgin olmamalısınız. Çocuklarda safra kesesi taşı, farklı çeşitlerde karşımıza çıkabilir. Çünkü çocuklardaki safra taşları, yetişkinlerdeki gibi kolesterol taşlarından oluşmaz. Çünkü çocuklarda bu taşların yapısı pigment taşlardır. Bazen gençlerde görülen safra taşları da pigment taşlardan oluşur. Bu nedenle yetişkinlere göre bu taşların farklı olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda safra kesesi taşları, zamanla büyüyebilmektedir. Taşların büyümesi ise, farklı problemlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle sorunların meydana gelmesini beklemek yerine bu sorunlar ortaya çıkmadan önce müdahale edebilirsiniz. Safra kesesi taşları, çocuklarda da olsa erkeklere göre kızlarda daha fazla görülür. Bu hem çocuklar için hem de yetişkinler için geçerli bir durumdur. Fakat asıl nedeninin ne olduğu yapılan araştırmalara rağmen henüz anlaşılamamıştır. 

Çocuklarda Safra Kesesi Taşı
Belirtileri: 
 • Çocuklarda safra kesesi taşları, ancak çok ilerledikten sonra belirtiler göstermektedir. Bunların en önemlisi yetişkinlerde olduğu gibi şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar özellikle safra kesesinde meydana gelen tıkanmalarla daha da artabilir. Bu durumda kişide şiddetli mide bulantıları meydana gelebilir. Bu mide bulantıları bazen kusma sorunlarına kadar ilerleyebilir. 
 • İştahsızlık sorunları çocuklarda safra kesesi taşları ile birlikte gelen önemli durumlardan biridir. Fakat bu belirti genel olarak aileler tarafından fark edilmemektedir. 
 • Sarılık sorunlarının en büyük nedeni çocuklarda görülen safra kesesi taşıdır. Bu durum çok karşılaşılmasa bile önemli bir belirtidir. Çocuklarda safra kesesi taşları nedeni ile karaciğerden çıkan safra bağırsağa ulaşamaz. Bu durumda sarılık gibi hastalıkların meydana gelme ihtimali artar. 
Çocuklarda safra taşı tedavisi nasıl yapılır

Çocuklarda safra kesesi taşı sadece iki şekilde tedavi edilebilmektedir. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. Çocuklarda meydana gelen bu durumda ilk olarak gözetim altında çocuğa ağız yolu ile ilaçlar verilir. Bu şekilde belli bir süre ilaç tedavisi sonrasında muayenelere bakılarak sorunun azalıp azalmadığına bakılır. Sorun azalmışsa tedaviye devam edilir. Eğer sorun devam ediyorsa kişide son çözüm olarak ameliyat kalır. Ameliyatlar yapılarak]]> Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safran.gen.tr/kapali-safra-kesesi-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 14:38:59 +0000 Kapalı safra kesesi ameliyatı, Safra kesesi ameliyatına uzman doktor tarafından hastanın tetkik ve tahlilleri neticesinde karar verilir. Açık veya kapalı safra kesesi ameliyatları mevcuttur. Hastanın durumuna göre doktorlar tarafı Kapalı safra kesesi ameliyatı, Safra kesesi ameliyatına uzman doktor tarafından hastanın tetkik ve tahlilleri neticesinde karar verilir. Açık veya kapalı safra kesesi ameliyatları mevcuttur. Hastanın durumuna göre doktorlar tarafından verilen bir karardır. Ancak en fazla kullanılan yöntem kapalı safra kesesi ameliyat kullanılmaktadır. Safra karaciğer tarafından üretilen safra kanalından safra kesesine gelen bir sıvıdır. Bu sıvılara safra bu safrayı depolanıp ihtiyaç durumunda bağırsaklara yönlendiren organımıza da safra kesesi denir. Vücut safra sıvısını sindirimi kolaylaştırmak için ihtiyaç duyar safra mide boş iken salgılanmayıp kesede bekler. Safra kesesi kasılma yöntemiyle bu görevini yapar. Kapalı safra kesesi (Laparoskopik) ameliyat yönteminde hasta öncelikle narkoz verilerek uyutulur sonra yaklaşık 3-4 adet 1 santimetrelik kesiler açılır bu açılan deliklerden ameliyat işlemi yapılır. Kesilerin bir tanesinden hava verilerek karın bölgesi şişirilir ve kamera yerleştirilip safra kesesi için uygun bir görüş açısı sağlanır. Görüntü vasıtasıyla yapılan kapalı safra kesesi ameliyatında genel cerrah için büyük bir ekrana yansıtılır. Bu ameliyatın başarılı olması için doktorun tecrübesi kadar görüntü netliği de çok önemlidir. Çünkü doktora görüntü net bir şekilde yansıtılamazsa ameliyat riske girer ve başarı sağlanamaz. 

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı
Ameliyatın amacı safra kesesinde oluşan taş, iltihap ve benzeri oluşumları önlemek için safra kesesini diğer organlara zarar vermeden keserek çıkartmaktır. Safra kapalı veya açık ameliyat fark etmez, öncelikle safra kesesine gelen damarlar ve safra kanalı kelepçe yardımı ile kesilmeden kapatılır sonra karaciğer ile safra arası bağlantılardan arındırılarak safra kesesi kesilerek deliklerden çıkartılır. Bu deliklerden geçmeyecek kadar büyük ise safra karın bölgesi içerisinde torbada parçalanır ve dışarıya küçük parçalar halinde çıkartılır ve açılan kesiler kapatılarak ameliyat tamamlanır. Sonra hasta kendine gelince servis bölümünde dinlenmesi için odaya alınır. 4-6 saat sonra hastanın durumuna göre sıvı gıdalarla ağızdan beslenme başlar. Hasta 24 saat kontrol altında tutulur ve ikinci gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası hiç bir kısıtlama yoktur, ancak hasta çabuk çabuk yemek yemelidir. Bu ameliyatın şekli ile alakalı değil safra kesesi olmadığından safra suyu mideye zarar vermesin diyedir. Normal açık bir ameliyat yapılmış olsaydı vücudunuzdaki dikişlerden dolayı en az bir hafta hastanede kalmanız gerekirdi ve dikiş izleri de hayatınız boyunca sizi rahatsız ederdi. Kapalı safra kesesi ameliyatında böyle bir sorun olmaz ve yaralar çabucak iyileşir. Ayrıca kapalı ameliyat yönteminde ikinci bir ameliyat yöntemi daha vardır. Bu ameliyat biçimi laparoskopi yöntemi kadar kullanılmasa da göbekten 2 cm lik kesi açılır. Aynı anlattığım kapalı safra kesesi ameliyatı uygulanır farkı sadece göbekten tek delik açılmasıdır.

]]>
Safra Kanalı https://www.safran.gen.tr/safra-kanali.html Sun, 09 Dec 2018 09:14:37 +0000 Safra Kanalı, özellikle karaciğerden salgılanan kahverengi yeşilimsi renkte mevcut olan vücut sıvısına safra denilmektedir. Çoğunlukla vücutta bulunan safra sıvısının içerisinde mevcut olan safra tuzları, bilirubin ve koleste Safra Kanalı, özellikle karaciğerden salgılanan kahverengi yeşilimsi renkte mevcut olan vücut sıvısına safra denilmektedir. Çoğunlukla vücutta bulunan safra sıvısının içerisinde mevcut olan safra tuzları, bilirubin ve kolesterol tarzında maddeler bulunmaktadır. Bu sıvı özellikle safra kanallarının aracılığı ile karaciğerin üzerinden geçerek safra kesesinin içerisinde depolanması sağlanır. Daha sonra vücuda alınan besinlerin ardından ise safra ince bağırsağa iletimi sağlanmaktadır. Eğer safra kanalında bir tıkanıklık söz konusu ise, safra sıvısı genel olarak karaciğerde birikmeye başlar ve ardından kandaki mevcut olan bilirubin seviyesinde artışlar ortaya çıkar. Bu artış kişide sarılık hastalığının gelişimine yol açmaktadır.

Safra Kanalının Tıkanma Nedeni, kişinin safra yolunda mevcut olan taş ya da safra taşı, safra yolunda meydana gelen kistler, safra kanallarında oluşan darlıklar, karaciğerde porta hepatis bölgesinde bulunan lenf düğümlerinde büyüme olması, kişinin safra yolu kanseri ya da pankreas kanseri olma durumu sayılabilir. Ayrıca kişinin safra kanalında yayılmış olan tümörler ve safra kesesi ameliyatı olduktan sonra kişinin safra kanalında daralmaların olması ile safra iltihabı nedenlerin arasında sayılabilir. Safra kanalının tıkanması durumunun belirtileri arasında kişinin koyu idrar yapması, sarılık durumunun gelişmesi, karın bölgesinin sağ üst tarafında meydana gelen ağrı şeklinde söylenebilir. Ayrıca kişide ortaya çıkan kusma ve bulantılar ile dışkının da çok açık renkte olması belirtiler arasındadır. Safra kanalının yıkanması sonrasında kişinin bilirubin düzeyinde atışların olması, karaciğer enzimlerinin normalden yüksek çıkması ve alkalen fostataz düzeyinde meydana gelen artışların olması şeklinde değişkenlik göstermektedir.

Safra Kanalı
Safra Kanalının Tedavisinde, çoğunlukla meydana gelen tıkanıklığın giderilmesidir. Safra kanalının tıkanmasına neden olan taş ERCP işlemi kullanılarak tıkanıklık giderilir. Ancak bazı farklı durumlarda ise safra kanalının tıkanıklığının giderilmesi için cerrahi girişime ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer ortaya çıkmış olan bir safra kanalı tıkanıklığı tedavi edilmez ise burada bir enfeksiyona neden olabilmektedir. Hatta safra kanalı tıkanıklığı çok ciddi bir durumdur kısa sürede tedavisi olmaz ise ölümcül sonuçlara neden olabilir.
]]>
Safra Çamuru https://www.safran.gen.tr/safra-camuru.html Sun, 09 Dec 2018 16:29:25 +0000 Safra Çamuru, Safra kesesi oluşan bu çamur safra kesesinin içinde bulunan sıvının zaman ile yumuşaklığını yitirmesi sonucu oluşur ve gerekli tedavi uygulanmaz ise safra çamuru safra kesesi taşına dönüşür. Karaciğer ile sa Safra Çamuru, Safra kesesi oluşan bu çamur safra kesesinin içinde bulunan sıvının zaman ile yumuşaklığını yitirmesi sonucu oluşur ve gerekli tedavi uygulanmaz ise safra çamuru safra kesesi taşına dönüşür. Karaciğer ile safra kesesi arasında bulunan safra kanalında çamur oluşabilir ve bu çamur giderilebilmek için gerekli önlem ve tedavi uygulanmaz ise bu çamur safra yolu taşına dönüşür ve safra kesesini tıkayabilir. Oldukça sinsi bir şekilde gelişen safra çamuru ilk başlarda hasta tarafından fark edilmez çünkü hayat kalitesini etkileyecek hiçbir zararı yoktur. Safra çamuru zaman içinde birikerek safra kesesi taşına dönüşür ve bu dönemde hastada sancılar başlar. Yeni oluşmaya başlayan safra çamuru hiçbir etki göstermezken hastalığın ilerlemesi ile birlikte mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Safra kesesi çamuru taşa dönüşmediği sürece ameliyat gerektiren bir rahatsızlık değildir. Düzenli ve dengeli beslenme gibi oldukça basit tedbirler ile safra taşı tedavisi evde mümkündür. Röntgen filmi ile kanıtlanmış hale gelen safra çamuru bir kez meydana geldikten sonra eğer tedavi edilmez ise ilerlemekte ve sürekli olarak kendini yenileyebilmektedir. Özellikle hamilelik, oruç tutma veya sürekli olarak diyet yaparak uzun süre aç kalma gibi durumlar safra çamuru oluşumunu tetiklemektedir. Düzenli olarak beslenmek ve öğün atlamadan dengeli beslenmek safra çamurunda tedavinin ilk ve en önemli aşamasıdır.

Safra Çamuru
Safra Çamuru Belirtileri

Kişiden kişiye değişen ve çoğu zaman belirti göstermeyen safra çamurunun en önemli belirtisi mide bulantısı ve sürekli kusma hissidir. Bunlara ek olarak hastada üşüme hissine bağlı olarak sürekli titreme ve mide de gaz oluşumundan dolayı tekrarlayan geğirme gibi durumlar meydana gelmektedir. Başka birçok hastalıkta da ortaya çıkan bu belirtiler eğer farklı bir nedenle gelişmemiş ise gastroskopi ise safra kesesine bakılmalı ve hastalık ilerlemeden teşhis edilip gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Safra Çamuru Tedavisi

Belirtileri ile günlük hayatı olumsuz etkileyebilecek olan safra çamurunda tedavi oldukça önemlidir. Zira çamur zaman içinde pıhtılaşarak sertleşir ve insan hayatını zora sokan bir durum olan safra kesesi taşına dönüşür. Safra çamuru birçok kişide kendiliğinden yok olabildiği gibi çoğu insanda da ilerleyebilen bir hastalıktır. Safra çamuru ameliyatsız tedavi edilir ve genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Mide rahatsızlıkları da göz önünde bulundurularak kullanılan ilaçlar hastada safra çamurunun temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra evde uygulanacak bitkisel kür ve tedavi yöntemleri ile safra çamurundan kurtulmakta mümkündür.

Safra Çamuru Bitkisel Tedavi Yöntemleri
 • Bir limonun suyu ve saf zeytinyağı eşit miktarlarda karıştırılarak bir fincan olmak üzere günde üç kez yemeklerden önce tüketilir. Bu yöntem safra çamurunun temizlenmesinde oldukça faydalıdır.
 • 250 Gram demir hindi otu bir litre suda kaynatılarak ezilir ve suyu süzülerek aç karnına üç öğün olacak şekilde tüketilir. Bu kürü bir çay bardağı içmek yeterlidir.
 • Maydanoz, kereviz, papatya, ıhlamur ve ısırgan gibi kolaylık ile bulunabilen birçok bitkinin kaynatılarak suyunun içilmesi safra çamuru oluşmasını engellediği gibi safra çamurunu da temizlemekte oldukça etkilidir.
]]>
Safra Asitleri https://www.safran.gen.tr/safra-asitleri.html Sun, 09 Dec 2018 23:26:23 +0000 Safra Asitler, Safra karaciğer tarafından üretilen bir salgıdır. Halk arasında adına öd de denilen bu salgı pankreas salgısındaki Lipaz frementi ile birlikte yağları sabunlaştırarak sindirilmesini sağlar. safra suyu öd kesesi Safra Asitler, Safra karaciğer tarafından üretilen bir salgıdır. Halk arasında adına öd de denilen bu salgı pankreas salgısındaki Lipaz frementi ile birlikte yağları sabunlaştırarak sindirilmesini sağlar. safra suyu öd kesesi denilen küçük bir kesede birikir ve bağırsaklara bu keseden salgılanır. safra midenin hemen altında bitişindeki oniki parmak bağırsağına dökülür. Safra onikiparmak bağırsağına dökülen sıvılardan birisidir. Safra sıvısının %97 si sudur geri kalanı ise direk bilirübin, biliverdin, safra tuzları, safra asitleri, lipitler adı verilen fosfolipit, kolosteral, trigliserit türleri, elektrolitler, bazı enzimler ve karaciğerin zehrini giderdiği bazı maddelerden meydana gelir. Safra karaciğerde iken açık sarı renktedir ve oldukça akıcıdır ve oldukça acıdır. Karaciğerde toplandıktan sonra safra kesesine aktarılır safra kesesine dolar. Safra kesesine dolduktan sonra kıvamı koyu bir hal alır ve tadı da dahada acımtırak bir hale gelir. Bağırsaklara yağlı bir madde gelmesi ile safra kesesinin kasılması sonucu bağırsaklara dökülür. İnce bağırsaklarda yağlar yağ asitlerince parçalanır. Yağ asitleri ince bağırsağın alkalik ortamında kalsiyum tuzları ile birleşerek suda çözülmez kalsiyum sabunları haline gelir. 

Safra Asitleri
Safra asitleri bu sabunları koloidal parçalar haline getirir bağırsaklarda emilmesine yardımcı olur. Kolesterol bağırsaklardan tekrar emilerek vücuda girmesine karşılık bilirubin dışkı ile dışarı atılır. Başlıca görevi yağların sindirilmesi olan safra herhangi bir sebeple akmaması halinde kana karışarak sarılık meydana getirir. Safra sıvısı üçe ayrılır. A safrası, B safrası, C safrası. A safrası tübaj sırasında onikiparmak bağırsağına dökülen ilk safradır. Altın sarısı renkli berrak olan bu safra ana safra kanalı koledok içine biriken ilk safradır. B Safrası Safra kesesi içerisin biriken daha koyu renktedir. C Safrası. Tubaj sırasında en son gelen ve A safrasında daha açık renkte olan bir safradır. Karaciğer içi en son imal edilmiş safra olup dakikada 2 santimetreküp olarak akar. Safra yolları ise karaciğerde imal edilen safra küçük kanalcıklara dökülür.bu kanalcıklar birleşerek daha büyük toplayıcı kanallara aktarılır.ve safra kanalı yolu ile safra kesesinde toplanır. Safra kesesinde herhangi bir tıkanıklık veya safra yapımındaki herhangi bir rahatsızlık hazımsızlık, ateş, kusma, sarılık, gibi şikayetler ortaya çıkaracaktır. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğimizle.


]]>
Bebeklerde Safra Kesesi Taşı https://www.safran.gen.tr/bebeklerde-safra-kesesi-tasi.html Mon, 10 Dec 2018 13:20:54 +0000 Bebeklerde Safra Kesesi Taşı, olmaz diye düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak doğuştan gelen ve hemolitik anemi adı verilen bir hastalık yüzünden bebeklerde ve çocuklarda safra kesesi taşı oluşabilmektedir. Bu Bebeklerde Safra Kesesi Taşı, olmaz diye düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak doğuştan gelen ve hemolitik anemi adı verilen bir hastalık yüzünden bebeklerde ve çocuklarda safra kesesi taşı oluşabilmektedir. Bu hastalık yüzünden oksijeni taşımakla görevli olan kan hücreleri tahrip olarak hemoglobinin açığa çıkmasına sebep olurlar. Bu yüzden alyuvarlarda mevcut olan biliverdin ve demir açığa çıkarak, bu durum safra içerisinde çökeltilere ve ekseriyetle siyah renkte olan milimetrik boyutlarda taşlar oluşmasına sebep olurlar. 

Bebeklerde safra kesesi taşı ciddi problemlere yol açabileceği gibi, bazen hiç anlaşılamayabilir de. Eğer safra kesesi içerisinde bulunan taşlar, herhangi bir şekilde kanallarda tıkanmaya sebep olursa, bu risk faktörlerinin en büyüğünü oluşturmaktadır. Kanallardaki tıkanıklık sonucu K vitamini emilimi yapılamadığı için, kanda pıhtılaşma problemleri ve sarılık oluşması, artık müdahale gerektiren bir durum oluşturmaktadır. Aslında safra kesesi taşlarının sebep olduğu bu durum sonucu, müdahale yapılmadığı hallerde hayati risk başlamış demektir.

Bebeklerde Safra Kesesi Taşı

Bebeklerde Safra Kesesi Taşının Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bebeklerde safra kesesi taşı olup olmadığını, belirti vermeden anlamak neredeyse imkansız bir durumdur. Sıklıkla bebeklerin yaşadıkları ağrı ve rahatsızlıklar, gaz hazımsızlık gibi problemler sanılarak ciddiye alınmamaktadır. Zaten kanal tıkanıklığı yaşanmadığı ve sarılık oluşmadığı hallerde, doktor kontrollerinde bile gözden kaçmaya çok müsait olan bu durum, ancak ultrason ve MR tetkikleri yapılarak anlaşılabilmektedir.

Bebeklerde Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Tedavi genellikle cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise, safra kesesindeki taşın varlığı ancak son safhada anlaşıla bildiğinden, cerrahi müdahale dışında başka bir seçenek kalmamasıdır. Bu müdahale sonucu safra kesesi alınarak, kesin çözüm sağlanmaktadır.

Safra kesesinin olmayışı, ileri yıllarda çocuk için çok büyük bir sorun teşkil etmez. Çünkü zaten safra öz sıvısını üreten organ safra kesesi değildir. Burası karaciğerin ürettiği safranın depolandığı yer olduğundan, alınması halinde yine olması gerektiği gibi üretilen safra, on iki parmak bağırsağına ulaşarak, görevini yerine getirebilmektedir.

]]>
Safra Kanalı Kanseri https://www.safran.gen.tr/safra-kanali-kanseri.html Tue, 11 Dec 2018 02:09:02 +0000 Safra Kanalı Kanseri, çok tehlikeli bir hastalık olmakla eken teşhisi oldukça zordur. Bu kanser çoğunlukla erken ciddi rahatsızlıklara sebep olmaz. Kanser belirtileri başlangıç itibariyle anlaşılmamakta olup ilerleyen zaman Safra Kanalı Kanseri, çok tehlikeli bir hastalık olmakla eken teşhisi oldukça zordur. Bu kanser çoğunlukla erken ciddi rahatsızlıklara sebep olmaz. Kanser belirtileri başlangıç itibariyle anlaşılmamakta olup ilerleyen zamanlarda belirtilerin artması sonucunda oluşmuştur. Safra kesesinin tanısı kanserin dışa doğru yayılması sonucunda anlaşılmaktadır. Safra kesesi kanserinde karaciğer altında içeri doğru karnı hissetmek oldukça zordur. Çoğu zaman uzman hekimlerce safra kesesi kanseri yapılan ameliyat sonrasında tesadüfü olarak algılanır. Karaciğer hastalığı gibi sanılan safra kesesi kanseri aslında karaciğer hastalığıyla belirtileri aynı göründüğünden tespitinde zorluklar çekilmektedir. Safra kesesi kanserinin belirtileri ise karnın sürekli dinmeyen ağrıları, sürekli bulantı hissi ve tekrar eden bulantı ve kusmalar içermektedir.

Safra Kanalı Kanserinde Karın Ağrısı

Safra kanalı kanserine maruz kalan birinde ağrı genellikle karnın sağ bölgesinde oluşur. Bu durum ilk aşamada sürekli bir duygu gibi hissedilir ve daimi olarak olağan bir ağrı gibi devam eder. Hasta başlangıçta pek fazla bir şey hissetmez ama zamanla bu ağrı gittikçe artar. Bu durumda hasta ani ve şiddetli ağrılar yaşarsa hastalık yayılmaya başlamış ve ilerlemiştir. Bu durumda çok acil tedavi gerekir ve uzman doktorlara müracaat edilmelidir.

Safra Kanalı Kanserinde Mide Bulantısı ve Kusma

Safra kanalı kanserinde ilk etapta karın ağrısı ile başlar ve bu ağrılar zamanlar artınca müdahale edilmediği taktirde bir sonraki aşamada mide de yoğun bulunma hissi ve kusma gözlenmektedir. Bu durumda hasta kendisini sürekli yorgun hissedir. Yemek sonrasında uyku ve bulantı bir arada gözlemlenir. Safra kanalı kanseri yaşayan hastalar ağır yağlı yiyeceklerden ve tıka basa doymamaya gayret göstermektedir. Safra kanalı kanserinde yemek sonrası şişkinlik, ağrı ve karın rahatsızlıkları hat safhadadır.

Safra Kanalı Kanseri

Safra Kanalı Kanserinde Sarılık           

Safra kanalı kanserinde hastalık ilerledikçe hastanın vücudunda sararmalar gözlemlenir. Karaciğer bu hastalık yüzünden görevini yapamaz işlevini kaybeder. Oluşacak tıkanıklıklar biliary sistemi ve safra kanalında seeps kanama anlamına gelir. Safrada sarımsı yeşil safra pigmentleri vücudun çeşitli kısımlarına yansıtır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz örneğin safra kanalı kanseri ilerleyince safrada bulunan pigmentler gözün akının sararmasına neden olmaktadır. Hakeza tırnaklar üzerinde çıkan keratin yapıda sigara tüketilmiş gibi sararmalar gözlemlenir ayrıca deri altında şiddetli kaşıntı ve kaşıma hissindeki artma gözlemlenmiştir. İdrar sarı renkte ve koyu bir yapıdadır. Hakeza dışkı beyaz, kireçli ve soluk görülür bunun nedeni safra pigmentlerinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Safra kanalı kanseri ilk etapta sarılık hastalığı olarak algılanmaktadır. Oysaki uzman doktorların yapmış olduğu tahlil ve kontrollerin sonucunda bu hastalık teşhis edilir. Hakeza sarılığa sahip olan hasta her zaman safra kanalı kanseri olduğu anlamına gelmez. Bir kısım karaciğer ve karaciğer hastalıkları il alkole bağlı karaciğer hastalıkları da sarılığa neden olabilmektedir. Bu hastalık türünde Viral Hepatit sarılık en fazla uzmanlarca rastlanan hastalık türüdür.

Safra Kanalı Kanserine Hastalarının Yapması Gerekenler

Safra kanalı kanseri hastalarda karın ağrı, mide bulantısı ve sarılık belirtileriyle oluşmaktadır. Bu dönemde hasta yemek yeme ihtiyacını erteler sürekli mide bulantısı ve kusma nedeniyle kilo kaybı hat safhadadır. Bu bulantılar ve ağrılar açıklanamaz ilk etapta ilerleyen zamanlarda karında şişkinlik gözlemlenir ve hasta sarılık belirtileri gösterir. Böylesi bir durum gözlenen hasta vakit kaybetmeksizin uzman bir doktora gitmeli ve hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak tüketmesi gerekir. Beklenmeyen bir ağrı olduğu taktir de saat, zaman ve mekan]]>